PE docenia postępy Gruzji na drodze do integracji z UE

Flagi UE i Gruzji, źródło: EEAS.europa.eu

Flagi UE i Gruzji, źródło: EEAS.europa.eu

Gruziński premier Mamuka Bakhtadze podziękował eurodeputowanym za pozytywną ocenę kroków podjętych przez jego rząd w celu wdrożenia umowy o stowarzyszeniu między UE a Gruzją.

 

Premier Gruzji powiedział, że poparcie narodu gruzińskiego jest bodźcem dla rządu do kontynuacji reform w kraju.

Wybory prezydenckie w tle

„Jestem dumny, że dzięki właściwej i skutecznej pracy gruzińskiego rządu, otrzymaliśmy wysokie oceny Parlamentu Europejskiego dotyczące procesu integracji europejskiej naszego kraju. Chcę podkreślić, że Gruzja została uznana za kraj odnoszący największe sukcesy w tym zakresie. Parlament Europejski podkreślił, że w ciągu ostatnich kilku lat Gruzja stała się wzorem we wszystkich obszarach współpracy z UE” – stwierdził Mamuka Bakhtadze.

Eurodeputowani omówili raport dotyczący procesu wdrażania umowy o stowarzyszeniu między UE a Gruzją opracowany przez posła do PE Andrejsa Mamikinsa i chwalący Gruzję za jej wysiłki na rzecz zbliżenia z UE. W raporcie wspomniano jednak również o tematach problematycznych dla tego południowokaukaskiego kraju.

Raport, pomimo kilku niekorzystnych ocen dla rządu partii Gruzińskie Marzenie, może okazać się skutecznym wyborczym prezentem dla partii rządzącej i prezydenckiej kandydatki tego ugrupowania Salome Zurabiszwili przed II turą głosowania, która odbędzie się 28 listopada. W drugiej rundzie wyborów prezydenckich, która zapowiada się niezwykle ciekawie, Zurabiszwili (wspierana przez „Marzycieli”) zmierzy się z politykiem Zjednoczonego Ruchu Narodowego Grigolem Waszadze. Zurabiszwili w I turze zdobyła 38,64 proc. głosów, a Waszadze 37,74 proc.

UE wciąż szuka rozwiązania konfliktu między Rosją a Gruzją

Szefowa polityki zagranicznej Unii Europejskiej Federica Mogherini zapewniła Gruzję, że po dziesięciu latach rosyjskiej okupacji Abchazji i Osetii Południowej UE nie rezygnuje z poszukiwania „prawdziwego rozwiązania” konfliktu.
 

Abchazja i Osetia Południowa ogłosiły niepodległość od Gruzji w sierpniu 2008 r., po krótkiej …

Co znalazło się w raporcie?

W raporcie czytamy, że wyniki dotychczasowej współpracy między Gruzją a UE dostarczają pozytywnego obrazu realizacji układu o stowarzyszeniu się obu stron. W dokumencie zwrócono się jednak do władz gruzińskich, aby zajęły się niektórymi kwestiami związanymi w szczególności z prawem pracy, ochroną środowiska i dyskryminacją różnych grup, a zwłaszcza kobiet. W sprawozdaniu „z zadowoleniem przyjmuje się również kroki prawne i instytucjonalne podjęte dotąd w celu zajęcia się tymi tematami.”

W sprawozdaniu doceniono trwałą ścieżkę reform i postępy we wdrażaniu umowy, dzięki czemu Gruzja stała się kluczowym partnerem UE w regionie; wzywa się władze gruzińskie do dalszego zapewniania stabilności; wprowadzania dalszych demokratycznych reform oraz usprawnień gospodarczych i społecznych wobec Gruzinów dotkniętych ubóstwem, bezrobociem i wysokim poziomem emigracji zarobkowej, co jest kluczowym czynnikiem na drodze Gruzji do suwerenności i integralności terytorialnej w ramach uznanych międzynarodowo granic oraz dla wzmocnienia współpracy między UE a Gruzją.

W sprawozdaniu z zadowoleniem przyjęto trzyletnią wersję planu wdrożenia umowy stowarzyszeniowej i zachęca się władze do opracowania dalszej strategii reform, która uzupełni te plany, koncentrując się na wynikach wykraczających poza ustawodawstwo i szkolenie administracji.

USA przekażą Gruzji pół miliona dolarów na strategiczną komunikację

Departament Stanu USA przekaże Gruzji 500 000 USD na wzmocnienie strategicznej komunikacji – oznajmił premier Gruzji Mamuka Bachtadze oraz dodał, że środki te zostaną skierowane na walkę z „nieprzyjazną propagandą wrogich sił”.
 

Bachtadze poinformował, że fundusze otrzyma Centrum Informacyjne NATO i …