Partnerstwo Wschodnie: Armenia coraz bliżej unijnych kryteriów

Źródło: https://eeas.europa.eu/

Spośród sześciu państw Partnerstwa Wschodniego, Ukraina i Gruzja najlepiej radzą sobie z wprowadzaniem reform demokratycznych i integracją ze strukturami europejskimi – wynika z raportu „Indeks Partnerstwa Wschodniego” przedstawionego przez Forum Społeczeństwa Obywatelskiego w Brukseli. Coraz większe postępy czyni też Armenia.

 

Według badań Azerbejdżan i Białoruś radzą sobie najgorzej jeżeli chodzi o poziom demokracji, podczas gdy Ukraina i Mołdawia pozostają w tyle w kwestii kreowania optymalnego środowiska dla biznesu.

Indeks Partnerstwa Wschodniego to narzędzie, które ma na celu porównywanie planów i rezultatów reform podejmowanych przez kraje objęte tym programem. Pokazuje, na jakim etapie znajdują się poszczególne kraje, jeżeli chodzi o reformy i ich stopień integracji z Brukselą. Indeks wskazuje również na te dziedziny, w których zmiany są najbardziej konieczne.

Obejmuje on dwa podstawowe kryteria: konwergencję z UE, a mianowicie sposób, w jaki każde państwo przyjmuje normy UE oraz bliskość współpracy państw Partnerstwa Wschodniego z UE i samymi państwami członkowskimi.

Komisja Europejska i Armenia zainteresowane rozwojem dalszych stosunków

Komisarz UE ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia Johannes Hahn przybył z wizytą do Armenii. W trakcie pobytu w Erywaniu spotkał się z prezydentem Armenem Sarkisjanem oraz premierem Nikolem Paszinjanem.
 

Na zorganizowanej po zaplanowanych spotkaniach konferencji prasowej, Hahn …

Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, na czele obok Ukrainy znajduje się Armenia, a następnie Mołdawia, Gruzja, Azerbejdżan i Białoruś.

Drugi wskaźnik dotyczy powiązań między rządami, gospodarkami i kontaktami międzyludzkimi. Tutaj pierwsze dwa miejsca zajmują Gruzja i Mołdawia, a następnie Ukraina, Armenia, Azerbejdżan i Białoruś.

Ambasador UE w Armenii dostrzega pozytywną dynamikę relacji

Armenia plasuje się w połowie stawki, ale są pola, na których zdecydowanie się wyróżnia. Spośród sześciu państw objętych Partnerstwem Wschodnim, najlepiej wypada między innymi jeżeli chodzi o stopień niezależności sądownictwa czy zbieżność legislacji energetycznej z prawem unijnym.

„Rozpoczęliśmy 2019 rok bardzo mocnym akcentem. Wizyta komisarza Hahna była bardzo udana. Przygotowujemy się do bardzo intensywnej serii wydarzeń. Wizyty na wysokim szczeblu są oczekiwane w nadchodzących miesiącach. Pokazuje to, że nasze stosunki dwustronne rozwijają się bardzo konstruktywnie. W naszych relacjach panuje wielka dynamika” –  powiedział niedawno szef delegacji UE w Armenii Piotr Świtalski.

24 listopada 2017 r. Erywań i  Bruksela podpisały umowę o pogłębionej współpracy i partnerstwie (CEPA), a 11 kwietnia 2018 r. Zgromadzenie Narodowe Armenii ją ratyfikowało.

UE odnotowuje postępy w relacjach Armenia-Azerbejdżan

Unia Europejska z zadowoleniem odnotowała trwającą od niedawna odwilż w stosunkach między Azerbejdżanem i Armenią w związku z konfliktem o Górski Karabach.
 

Armenia jest w stanie wojny z Azerbejdżanem o terytorium Górskiego Karabachu, które znajduje się pod kontrolą ormiańskich separatystów sympatyzujących …

Do dzisiaj 10 państw Unii Europejskiej ratyfikowało nową umowę o partnerstwie Unii Europejskiej z Armenią. Ostatnim państwem, które do tej pory sfinalizowało ratyfikację porozumienia jest Wielka Brytania (18 stycznia 2019 roku). Umowa została ratyfikowana również przez Bułgarię, Danię, Estonię, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę i Polskę i Rumunię.