Parlament Rumunii otwarty na pomysł zjednoczenia Mołdawii

Źróło: EURACTIV.com

Rumuński parlament wyraził poparcie dla zjednoczenia z sąsiednią Mołdawią w symbolicznym głosowaniu we wtorek, które miało na celu podkreślenie bliskich więzi historycznych. Przewodniczący parlamentu Mołdawii odpowiedział jednak, że jego kraj ceni sobie niepodległość.

 

Parlament Rumunii odbył specjalną sesję z okazji 100. rocznicy przyłączenia Mołdawii do ówczesnego Królestwa Rumunii. Doszło do tego w wyniku I wojny światowej. Mołdawia została później zaanektowana przez Związek Radziecki w 1940 r., a niepodległym państwem stała się w 1991 r.

Mały, śródlądowy kraj jest politycznie podzielony między zwolenników bliższych związków z Moskwą i tych, którzy chcą, aby Mołdawia w końcu poszła w ślady Rumunii, jej znacznie większego południowego sąsiada i dołączyła do Unii Europejskiej oraz NATO.

Mołdawia odżegnuje się od NATO

Mołdawski prezydent Igor Dodon obrał prorosyjski kurs. Po wcześniejszych zapewnieniach o dążeniu do zbliżenia z Moskwą, wczoraj odciął się od pomysłów zacieśniania współpracy z NATO.

 

Igor Dodon od momentu zwycięstwa w mołdawskich wyborach prezydenckich 13 listopada 2016 r. prowadzi intensywną kampanię …

Większość Mołdawian mówi po rumuńsku i ma bliskie więzi kulturowe z Rumunią, ale kraj ten ma także znaczną mniejszość rosyjskojęzyczną.

„Parlament Rumunii uważa za w pełni zgodne z prawem pragnienia obywateli Republiki Mołdawii, którzy popierają zjednoczenie obu państw” – napisano w przyjętej przez rumuńskich posłów rezolucji. „Podkreślamy, że taki akt zależałby od ich woli i deklarujemy, że Rumunia i jej obywatele są i zawsze będą gotowi powitać każdy naturalny ruch obywateli Mołdawii w celu zjednoczenia jako wyraz ich suwerennej woli”  – głosi dokument.

Większość obywateli Mołdawii nie chce zjednoczenia

Zaledwie jedna piąta Mołdawian opowiada się za ponownym zjednoczeniem z Rumunią. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego w grudniu przez Mołdawski Instytut Polityki Publicznej. Jest to niezależny think-tank.  „Większość obywateli chce dziś, by Mołdawia była państwem niepodległym” – mówił po głosowaniu przewodniczący parlamentu Mołdawii Andrian Candu.

„Chcę jednak zapewnić, że Rumunia jest coraz bardziej obecna w Mołdawii dzięki projektom wspieranym przez rząd i klasę polityczną” – dodał. Rumunia realizuje w Mołdawii projekty energetyczne i wspiera długofalowy proces przystąpienia tego kraju do UE.

Chorwacja i Rumunia chcą dalszego rozszerzenia UE

Chorwacja i Rumunia chcą zacieśniać współpracę w ramach UE i NATO. Zapowiadają także wspieranie procesu dalszego rozszerzania UE.

 

Chorwacja i Rumunia poparły wczoraj (14 marca) dalsze rozszerzenie Unii Europejskiej. Ministrowie spraw zagranicznych obu państw: odpowiednio Davor Ivo Stier i Teodor Meleșcanu …

Rząd Mołdawii, który zdecydowanie popiera bliższe stosunki z UE i Stanami Zjednoczonymi, często jest w opozycji do prorosyjskiego prezydenta Igora Dodona, który chce przyłączenia się Kiszyniowa do stworzonej przez Moskwę Unii Celnej.

Candu, który należy do stronnictwa prorządowego, skomentował sytuację mówiąc, że Mołdawia stawiła czoła licznym wyzwaniom przed zaplanowanymi na listopad wyborami parlamentarnymi. „Musimy bardzo uważać, aby utrzymać jedność kraju oraz kurs na Unię Europejską” – podkreślił przewodniczący mołdawskiego parlamentu.