Państwa UE będą patrolować cieśninę Ormuz

Cieśnina Ormuz, źródło: Flickr/eutrophication&hypoxia, fot. Jacques Descloitres | NASA (CC BY 2.0)

Osiem państw członkowskich UE utworzy europejską misję morską, która będzie patrolowała strategiczną cieśninę Ormuz, żeby zapewnić tam bezpieczną żeglugę – poinformował wczoraj szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

 

“Z zadowoleniem przyjąłem inicjatywę niektórych państw członkowskich: Francji, Holandii, Danii, Belgii, Włoch, Portugalii, Grecji i Niemiec ws. utworzenia europejskiej morskiej misji nadzorczej w cieśninie Ormuz” – poinformował w poniedziałek (20 stycznia) Josep Borrell na konferencji prasowej w Brukseli.

“To wkład w zmniejszenie napięcia w regionie i zapewnianie bezpiecznej żeglugi” – dodał zastrzegając, że nie jest to decyzja ministrów spraw zagranicznych państw UE, ale „koalicji chętnych” prowadzonej przez Francję, która wyszła z tą inicjatywą.

Nie tylko państwa UE

Borrell zwrócił też uwagę, że europejska misja będzie się różnić od amerykańskiej, w ramach której również prowadzone są w tej cieśninie patrole. Polska rozważała w zeszłym roku  wsparcie amerykańskiej misji ochrony cieśniny, ale ostatecznie nie podjęła decyzji. „Z naszego punktu widzenia działania na rzecz ustabilizowania sytuacji w tym regionie byłyby uzasadnione” – przekazała agencji Reutera rzeczniczka polskiego MSZ Ewa Suwara. Zastrzegła, że potrzebny jest czas, by zdecydować czy – a jeśli tak, to w jakiej formie – Polska mogłaby przyłączyć się do takiej inicjatywy.

Natomiast szef niemieckiego MSZ Heiko Maas już wtedy – zapewniając, że Niemcy nie wezmą udziału w dowodzonej przez USA misji morskiej w cieśninie Ormuz – zapowiadał  w zamian utworzenie europejskiej misji.

Niemcy odmówiły USA udziału w misji morskiej w Cieśninie Ormuz

Niemcy nie wezmą udziału w organizowanej właśnie morskiej misji w Zatoce Perskiej i łączącej ten akwen z resztą Morza Arabskiego Cieśninie Ormuz. Prośbę o udział niemieckiej marynarki wojennej w tym przedsięwzięciu przekazały USA. Wcześniej zgodziły się na to m.in. Wielka …

Wysłanie swoich sił na Bliski Wschód, które zapewniłyby bezpieczną żeglugę statkom handlowym m.in. w cieśninie Ormuz, zapowiedziały na początku roku także władze Japonii. Również minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace poinformował na początku roku, że w związku ze wzrostem napięcia w rejonie Zatoki Perskiej, brytyjska marynarka wojenna też będzie eskortować statki pływające pod brytyjską banderą w cieśninie Ormuz. Natomiast latem zeszłego roku szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt proponował również utworzenie europejskiej misji morskiej.

Wielka Brytania stworzy europejską misję morską w Cieśninie Ormuz?

Propozycję utworzenia europejskiej misji morskiej w Cieśninie Ormuz przedstawił w Izbie Gmin minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt. Ma ona związek z zatrzymaniem w tamtym regionie przez irańskie siły brytyjskiego tankowca. Według informacji Reutersa, zainteresowanie misją wyraziło już kilka …

Cieśnina Ormuz – wąskie gardło dostaw ropy i gazu

W zeszłym roku doszło do ataków na tankowce w Zatoce Perskiej, o które USA obwiniały Iran. Władze w Teheranie zapewniały jednak, że nie są odpowiedzialne za ataki, ale zatrzymywały tankowce w cieśninie Ormuz. Wąskie ujście Zatoki Perskiej do Oceanu Indyjskiego, przez które transportowane jest 20 proc. światowej ropy naftowej i 25 proc. skroplonego gazu ziemnego, jest jedyną drogą transportu tych surowców z Zatoki na światowe rynki.

Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie, USA wysyłają dodatkowe wojska

Tysiące osób pojawiło się w Bagdadzie na uroczystościach żałobnych zabitego przez amerykańskie lotnictwo irańskiego generała. Iran grozi USA odwetem. Waszyngton wysyła do regionu dodatkowych żołnierzy.

 

Generał Kassim Sulejmani zginął w nocy z czwartku na piątek (2-3 stycznia), krótko po tym jak …