Otwarcie Turkish Stream: Zacieśnienie współpracy Rosji i Turcji

Prezydenci Rosji i Turcji: Władimir Putin i Recep Tayyip Erdoğan / Zdjęcie via twitter @KremlinRussia

Prezydenci Rosji i Turcji zainaugurują w środę (8 stycznia) działanie gazociągu Turkish Stream. Jest to jedna ze sztandarowych inwestycji Gazpromu, która pozwoli dostarczać rosyjski gaz do Południowej Europy z pominięciem Ukrainy.

 

 

Prezydenci Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan uświetnią w Stambule ceremonię uruchomienia gazociągu Turkish Stream. Przez obie nitki każdego roku ma przepływać 31,5 mld m sześć. gazu, z czego połowa z przeznaczeniem na rynek europejski.

To kolejny przykład zacieśniania współpracy między Rosją a Turcją, która jest członkiem NATO. W lipcu 2019 r. zrealizowano – mimo wyraźnego sprzeciwu Stanów Zjednoczonych – zakup przez Ankarę rosyjskiego systemu przeciwlotniczego S-400, który wzbudził duży niepokój wśród państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W wyniku transakcji rosyjskiego sprzętu Waszyngton zawiesił udział Turcji w programie F-35.

USA usuwają Turcję z programu myśliwców F-35

W środę (17 lipca) USA podjęły decyzję o usunięciu Turcji z programu F-35. Ma to związek z dostawami rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej S-400 „Triumf”, które w zeszłym tygodniu przyjęła Ankara.
 

 

Pierwszy transport rosyjskiego systemu do bazy wojskowej Murted, na północny wschód …

Problemy ze zbytem

Środowa uroczystość ma znaczenie wyłącznie symboliczne, ponieważ gazociąg w rzeczywistości działa od kilku dni. Jego uruchomienie pociągnie za sobą szereg zmian w kwestii infrastruktury gazowej na Bałkanach oraz przyczyni się – przynajmniej w założeniu – do wzmocnienia pozycji Rosji jako głównego dostawcy błękitnego surowca dla Turcji.

Dzięki Turkish Stream – gazociągu o łącznej długości 930 km, którego trasę wyznaczono m.in. na dnie Morza Czarnego – każdego roku do Turcji dotrze dodatkowe 15,75 mld m sześć gazu. Druga z odnóg przeznaczono na dostarczanie gazu na rynek państw Europy Południowej i Południowo-Wschodniej dzięki połączeniu z infrastrukturą Serbii i Bułgarii.

W ubiegłym roku do Turcji dotarło 19 mld m sześć. gazu, jednak według informacji tureckich mediów oznacza to spadek o 6 mld w porównaniu z 2018 r. Wszystkiemu winna konkurencja azerskiego i kazachskiego LNG. Kreml liczy na transfer nadwyżek gazu do południowej Europy, jednak to nie takie proste zadanie. Państwa bałkańskie nie mają aż takich dużych potrzeb. Ponadto europejski rynek ze względu na skroplony gaz i niższe ceny w ostatnich miesiącach nie jest tak chłonny, jak w przeszłości.

Rynek gazu w Europie: Czeka nas spokojna zima?

Sytuacja na europejskim rynku gazowniczym jest stabilna przed zimą 2019/2020 r. Duża w tym zasługa importu skroplonego gazu LNG oraz niskich cen na rynku.
 

 

Europejskie wydobycie gazu stopniowo maleje, jednak magazyny w poszczególnych krajach są zapełnione w rekordowych ilościach. Przyczyną …

Bułgarskie starania

Uruchomienie Turkish Stream oznacza wyłączenie Gazociągu Transbałkańskiego, biegnącego z Rosji przez Ukrainę, Mołdawię i Rumunię do Bułgarii. Niemal całkowicie uzależniona od rosyjskiego gazu Bułgaria otrzymywała w ten sposób 85 proc. swojego rocznego zapotrzebowania (z 3,5 mld sześć gazu). Wyłączenie Gazociągu Transbałkańskiego ma jeszcze jedną konsekwencję, mianowicie utratę wpływów z tytuły tranzytu przez poszczególne państwa.

Sofia pracuje od wiosny nad dywersyfikacją dostaw gazu m.in. za pośrednictwem greckiego terminalu LNG w Revithoussa. Trwają prace nad rozbudową przepustowości do 2,2 mld m sześć. Jednocześnie w drugiej połowie roku ma być gotowe połączenie z innym z greckich terminali LNG w Aleksandrupoli. Bułgarskie władze zapowiadają, że inwestycje nie tylko zdywersyfikują potencjał tego kraju, ale także zapewnią możliwość dostarczania gazu na Ukrainę.

Estonia, Finlandia i Łotwa połączyły rynki gazowe

Dzięki uruchomieniu Balticconnectora z początkiem roku trzy kraje basenu Morza Bałtyckiego utworzyły wspólny rynek gazu. Jednocześnie na Litwie ruszyły prace nad interkonektorem gazowym z Polską.

 

 

Budowę gazociągu łączącego Estonię, Finlandię i Łotwę ukończono jesienią ubiegłego roku. Rurociąg ułożony pod dnem Zatoki …

Nie tylko o gazie

Do Stambułu Putin przybędzie wprost z Damaszku, gdzie we wtorek (7 stycznia) rosyjski przywódca spotkał się z prezydentem Baszarem Asadem. To pierwsza wizyta prezydenta Rosji w tym kraju od 2017 r. Kreml jest niemal od samego początku wojny domowej w Syrii zaangażowany we wspieranie Asada. Rosjanie dysponują na terytorium tego kraju dwoma bazami wojskowymi: lotniczą w Hmejmim w prowincji Latakia oraz znajdującą się nad Morzem Śródziemnym bazą w Tartus.

Rosja wspierała bombardowania realizowane przez rząd w Damaszku w prowincji Idlib pod koniec ubiegłego roku, które przyczyniły się do ucieczki w kierunku granicy z Turcją ponad 200 tys. Syryjczyków. Kolejna „fala” syryjskich uchodźców może przekonać prezydenta Erdogana do otwarcia granic z Europą, przed czym turecki przywódca już kilkukrotnie przestrzegał Europejczyków. Jednocześnie to rosyjskie pośrednictwo przyczyniło się do zakończenia październikowej operacji tureckiej armii o nazwie „Źródło Pokoju”.

Turcja i Rosja stworzą strefę buforową w Syrii

Rosja i Turcja utworzą w północnej Syrii buforową strefę bezpieczeństwa. Tym samym kontrolowane dotychczas przez Kurdów terytorium przejdzie we władanie Turków, Rosjan i syryjskiej rządowej armii. Kurdyjscy bojownicy mają znaleźć się poza tym terenem najpóźniej za tydzień.

 

Sześciogodzinna rozmowa prezydenta Rosji …

Jaki scenariusz dla Libii?

Jednocześnie Turcja i Rosja wspierają przeciwne strony konfliktu w Libii. Ankara opowiedziała się po stronie uznawanego przez ONZ rządu w Trypolisie, podczas gdy Moskwa popiera rywalizującą z rządem Libijską Armię Narodową dowodzoną przez generała Chalifę Haftara, który rozpoczął niedawno ofensywę w celu odbicia Trypolisu.

Sytuacja w Libii ma być jednym z głównych tematów rozmów obu przywódców, a według anonimowych przedstawicieli tureckiego MSZ, na których powołują się światowe agencje, prezydent Erdogan ma podobno zapewnić Władimira Putina o tym, że turecka armia nie weźmie udziału w walkach w Libii.

USA nie wyklucza dalszych sankcji na rosyjskie gazociągi

To nie koniec działań USA ws. rosyjskich gazociągów. EURACTIV informuje, że Stany Zjednoczone zamierzają nałożyć sankcje na wszystkie nitki sponsorowanego przez Rosję gazociągu Turkish Stream.

 

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił 20 grudnia ur. nałożenie sankcji na dwa rosyjskie rurociągi, które …