Otrucie rosyjskiego eks-szpiega: Nawet 500 osób mogło mieć styczność z trucizną

źródło: Pexels/ Photo by Simon Köhler (https://www.pexels.com/photo/autos-britain-british-cars-548246/)

źródło: Pexels/ Photo by Simon Köhler (https://www.pexels.com/photo/autos-britain-british-cars-548246/)

Brytyjskie władze wezwały prawie 500 osób, które przebywały w ubiegłym tygodniu w tych samych miejscach co otruty w Salisbury niedaleko Londynu były rosyjski agent Siergiej Skripal, aby podjęły specjalne środki. Chodzi o oczyszczenie lub zniszczenie odzieży, którą miały tego dnia na sobie. Czyszczenia wymagają też inne osobiste przedmioty. Tymczasem zaatakowany toksyną Rosjanin oraz jego córka wciąż walczą w szpitalu o życie.

 

Główny lekarz Wielkiej Brytanii prof. Sally Davies wezwała wszystkie osoby, które 4 marca po godzinie 13:30 lokalnego czasu odwiedziły restaurację Zizzi oraz pub The Bishop’s Mill w Salisbury, aby dokładnie oczyściły noszoną wówczas odzież oraz posiadane przy sobie przedmioty osobiste. To właśnie w tych dwóch lokalach byli wówczas były rosyjski szpieg Siergiej Skripal oraz jego córką Julia. Oboje jeszcze tego samego dnia zostali znalezieni nieprzytomni na ławce w centrum handlowym The Maltings. We wszystkich tych trzech miejscach znaleziono ślady substancji toksycznej z grupy tzw. związków V. To zbiór silnie trujących paralityczno-drgawkowych środków bojowych. Właśnie nimi zatruto parę Rosjan. Wciąż nie wiadomo kto stoi za próbą ich zabójstwa.

Co się da do pralki

Brytyjskie władze medyczne apelują, aby osoby, które znalazły się we wskazanych miejscach uprały lub zniszczyły ubrania jakie miały na sobie. Gdyby nie dało się tego zrobić, należy je szczelnie zapakować w gruby plastikowy worek, a najlepiej w dwa. Przedmioty skórzane lub plastikowe powinny być starannie wytarte mokrymi chusteczkami dla niemowląt, zaś szkło i biżuteria muszą być dokładnie wymyte ciepłą wodą i detergentem. Wszystkie pozostałości po tych czynnościach (np. zużyte chusteczki) muszą zostać zabezpieczone. Natomiast zarówno ww. restauracja jak i pub pozostaną zamknięte jeszcze przez wiele tygodni. Duża część ich wyposażenia będzie musiała zostać zniszczona.

Prof. Davies zapewniła, że nie ma szerokiego zagrożenia dla mieszkańców Salisbury, ale gdyby doszło do jakiegoś skażenia ubrań lub przedmiotów, to długotrwały kontakt z nimi mógłby być szkodliwy dla zdrowia. „Ryzyko dla społeczeństwa wciąż pozostaje małe i jestem pewna, że nikt z gości czy personelu tych lokali nie ucierpi” – powiedziała ekspertka.

W szpitalu wciąż przebywa natomiast sierżant Nick Bailey. Ten policjant jako pierwszy pospieszył z pomocą parze Rosjan. Nadal jest poważnie chory z powodu kontaktu z trucizną, ale jego stan sukcesywnie się poprawia. Rozmawia już normalnie z rodziną i siada na łóżku. W przekazanym mediom oświadczeniu sprzeciwił się nazywaniu go „bohaterem”. „Wykonywałem tylko swoje obowiązki” – napisał. Tymczasem Siergiej Skripal i jego córka wciąż są w stanie krytycznym i walczą w szpitalu o życie.

Były rosyjski szpieg otruty w Wielkiej Brytanii?

Były oficer rosyjskiego wywiadu, który w 2006 r. został skazany za współpracę z wywiadem brytyjskim, został znaleziony zatruty nieznaną substancją w centrum handlowym w miasteczku w okolicy Londynu. Trafił do szpitala w bardzo ciężkim stanie. Razem z nim znajduje się …

Próbki pobrane z cmentarza

Oprócz restauracji, pubu i centrum handlowego policja wciąż utrzymuje kordon bezpieczeństwa wokół domu, w którym mieszkał rosyjski eks-szpieg oraz wokół cmentarza, na którym pochowani są jego żona i syn. Oboje zmarli w ostatnich latach. Kobieta w wyniku choroby nowotworowej, a mężczyzna z powodu nagłej niewydolności wątroby, do której doszło podczas pobytu w Sankt Petersburgu. Teraz jednak brytyjscy śledczy mają wątpliwości czy oba te zgony rzeczywiście były w pełni naturalne. Z obu grobów pobrano już próbki do specjalistycznych badań.

Jak podała minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, w sumie w śledztwo zaangażowanych jest ponad 250 policjantów i policyjnych techników. Zebrano już ponad 200 dowodów i przesłuchano ponad 240 świadków. Do Salisbury skierowano też 180 żołnierzy, którzy pomagają w zabezpieczeniu miejsc, w których pracują śledczy. W piątkowy wieczór policyjny kordon wokół centrum handlowego The Maltings próbował przerwać 30-letni mężczyzna. Został jednak zatrzymany przez mundurowych. Został już oskarżony o atak na funkcjonariuszy na służbie, uszkodzenie policyjnego pojazdu oraz motywowane rasowo zakłócanie porządku publicznego. Dziś stanie w związku z tym incydentem przed sądem ds. wykroczeń w Swindon.

Były rosyjski szpieg otruty w Wielkiej Brytanii tzw. związkiem z grupy V

Paralityczno-drgawkowy środek bojowy z grupy tzw. związków V jest przyczyną bardzo poważnego zatrucia, jakiego ofiarą padli były agent rosyjskiego wywiadu Siergiej Skripal oraz jego córka. Oboje zostali znalezieni w centrum handlowym w angielskim miasteczku Salisbury. Para Rosjan przebywa w stanie …

Kto próbował zabić eks-szpiega?

Wciąż nie wiadomo kto może natomiast stać za próbą zabicia Siergieja Skripala i jego córki. Ten rosyjski eks-szpieg od lat 90. XX wieku był współpracownikiem brytyjskiej agencji wywiadowczej MI6. Gdy został zdemaskowany, sąd w Rosji skazał go na 13 lat więzienia. W 2010 r. wymieniono go (oraz czterech innych brytyjskich i amerykańskich szpiegów w Rosji) na dziesięciu rosyjskich agentów schwytanych w USA. Skripal jeszcze tego samego roku osiadł z rodziną na stałe w Wielkiej Brytanii. W Moskwie pozostała tylko jego córka Julia, która często jednak odwiedzała ojca w Salisbury.

Część brytyjskich mediów i polityków podejrzewa o próbę zabójstwa Rosję. Minister spraw zagranicznych Boris Johnson stwierdził nawet, że gdyby te przypuszczenia się potwierdziły to odpowiedź Londynu byłaby „stanowcza”. W rosyjską odpowiedzialność za incydent w Salisbury wierzy także żona innego byłego agenta Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i głośnego krytyka władz Rosji Aleksandra Litwinienki. Zbiegł on w ubiegłej dekadzie do Wielkiej Brytanii, gdzie został po kilku latach śmiertelnie otruty radioaktywnym polonem. Zebrane w późniejszym śledztwie ślady wiodły właśnie właśnie do Moskwy i do rosyjskiego wywiadu.

Rosja zaprzecza jednak wszelkim podejrzeniom. Kreml zaoferował nawet oficjalną pomoc w śledztwie. Także część ekspertów ds. wywiadu powątpiewa (przynajmniej oficjalne) w zaangażowanie FSB w próbę zabicia Skripala. Stanowiłoby to bowiem złamanie niepisanej zasady, że wobec agentów, którzy stali się przedmiotem oficjalnej wymiany nie stosuje się już potem żadnego odwetu. Litwinienko był natomiast zbiegiem. Taką opinię przedstawił między innymi Igor Sutiagin. Ten były oficer FSB i współpracownik MI6 został wymieniony razem ze Skripalem w 2010 r.

Boris Johnson ostrzega Rosję w sprawie tajemniczego zatrucia byłego rosyjskiego szpiega

Brytyjski minister spraw zagranicznych oświadczył, że jeśli potwierdzą się medialne przypuszczenia odnośnie rosyjskiej odpowiedzialności za zatrucie nieznaną substancją w miasteczku Salisbury niedaleko Londynu eks-agenta FSB i jego córki, to Wielka Brytania „stanowczo odpowie”. Rosja zaprzecza jakimkolwiek związkom z tym incydentem …