Orban i Putin rozmawiali w Budapeszcie. Czy Węgry zaangażują się w projekt TurkStream?

Władimir Putin i Viktor Orban, źródło: www.kremlin.ru (CC BY 4.0)

Rosja z zadowoleniem przyjmie udział Węgier w projekcie gazociągu Turecki Potok – powiedział rosyjski prezydent po swoim spotkaniu z premierem Węgier. TurkStream to kolejny projekt gazowy, który ominie Ukrainę.

 

W ciągu ostatnich 6 lat Viktor Orban i Władimir Putin spotkali się już ośmiokrotnie. W 2017 i 2018 r. rozmawiali ze sobą nawet po dwa razy w roku. W 2015 r. Węgry były też pierwszym krajem UE, jaki Putin odwiedził po aneksji Krymu.

Rozmowy głównie o energetyce

Tym razem przyczynkiem do spotkania była organizowana w Budapeszcie konferencja na temat prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Dlatego na wspólnej konferencji prasowej premier Węgier i prezydent Rosji sporo mówili o kwestiach religijnych. Ale najważniejszym tematem ich dwustronnego spotkania były kwestie energetyczne i współpraca gospodarcza.

Moskwa próbuje namówić Budapeszt do udziału w budowie gazociągu TurkStream, którym gaz ziemny miałby być dostarczany z Rosji do krajów Europy Środkowej przez m.in. północno-zachodnią Turcję, Grecję i Bułgarię. W przypadku Węgier chodzi o krótki, ale istotny 15-kilometrowy odcinek gazociągu. Roczna przepustowość tego gazociągu to 15,75 mld metrów sześciennych, a więc prawie 4 razy mniej niż w przypadku Nord Stream 2, ale to kolejny projekt, który ominąłby Ukrainę.

Do końca roku ma powstać odcinek, który dostarczy gaz do Turcji, a potem Gazprom chciałby projekt pociągnąć dalej – do Serbii i Węgier. Budapeszt sygnalizował już zainteresowanie tym projektem. Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto powiedział, że „dobrze by było, aby powstał on jak najszybciej, aby zapewnić Węgrom alternatywną drogę dostaw gazu”. 31 grudnia wygasa bowiem obecny rosyjsko-ukraiński kontrakt na tranzyt gazu, a negocjacje nad jego przedłużeniem na razie nie zakończyły się sukcesem.

Węgry jednak na razie jeszcze oficjalnie do projektu TurkStream nie przystąpiły, Budapeszt nie chciałby tego robić przedwcześnie, a najchętniej dopiero wtedy, gdy zostaną zniesione unijne sankcje wobec Rosji. Orban jednak daje do zrozumienia, że jest taką współpracą z Rosją zainteresowany. „Rosja z zadowoleniem przyjmie udział Węgier w tym projekcie. Pierwsze nitki magistrali moglibyśmy zacząć układać już w przyszłym roku” – powiedział w Budapeszcie Putin. „To ważne, aby gaz do Węgier płynął z różnych kierunków. Zapewniłoby to nam bezpieczeństwo dostaw” – odpowiadał z kolei Orban.

Węgry chcą bardziej prawicowej Europy – WYWIAD

„Europejscy socjaldemokraci mają większy wpływ na chadeków niż chadecy na socjaldemokratów. I to powinno się skończyć”, mówi węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó w rozmowie z chorwacką redakcją EURACTIV.
 

„Nie jest tajemnicą, że wolelibyśmy, aby EPL mocniej skłaniało się w prawą …

Węgry chcą więcej eksportować do Rosji

W sumie podpisano podczas spotkania w Budapeszcie 8 rosyjsko-węgierskich umów handlowych dotyczących między innymi współpracy w dziedzinie sportu, handlu (np. lekami i farmaceutykami, które Węgry eksportują do Rosji), służby zdrowia czy kwestii socjalnych. Mimo obowiązywania od 2014 r. unijnych sankcji wzajemna rosyjsko-węgierska wymiana handlowa wzrosła w ubiegłym roku (po raz pierwszy od 4 lat) o 29,5 proc. do kwoty 7 mld dolarów, choć od stycznia do lipca 2019 r. spadła o 7 proc.

W powyższym bilansie zdecydowanie na plus wychodzi Rosja, która dostarcza na Węgry głównie gaz ziemny i ropę naftową. Dostawy z tego kraju pokrywają odpowiednio 60 proc. i 75 proc. węgierskiego zapotrzebowania. Budapeszt już wcześniej podpisał też porozumienie gwarantujące dostawy gazu nawet jeśli nie dojdzie do przedłużenia rosyjsko-ukraińskiej umowy o tranzycie surowca. Wówczas gaz trafi na Węgry poprzez tzw. dostawy rewersowe z Austrii. To po 2 mld metrów sześciennych w 2020 i 2021 r.

Węgry natomiast eksportują do Rosji głównie maszyny i sprzęt rolniczy, a także produkty chemiczne i farmaceutyczne. Budapeszt chciałby jednak ten eksport zwiększyć, aby zmniejszyć nierówność we wzajemnej wymianie handlowej. Wartość bezpośrednich węgierskich inwestycji w Rosji to około 1 mld euro. Natomiast wartość aktywów rosyjskich na Węgrzech to ok. 800 mln euro.

Węgry ogłosiły datę dekarbonizacji

Podczas gdy Polska jest na granicy realizacji celu 15 proc. OZE w produkcji energii, Węgry właśnie ogłosiły datę dekarbonizacji. W ciągu najbliższej dekady Budapeszt zamierza postawić na atom i energię słoneczną.
 

 

Grecja oraz Węgry zapowiedziały przy okazji szczytu klimatycznego ONZ w …