Orbán do szefowej KE: Szósty pakiet sankcji grozi “historyczną klęską”

Premier Węgier Viktor Orban, źródło: Flickr/European People's Party (CC BY 2.0)

Premier Węgier Viktor Orban, źródło: Flickr/European People's Party (CC BY 2.0)

„Przyjęcie planowanego szóstego pakietu sankcji unijnych przeciw Rosji byłoby historyczną klęską”, ostrzegł premier Węgier Viktor Orbán w liście skierowanym do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.  Fragmenty tego pisma opublikował „Financial Times”.

 

Europa kryzysów oczami lewicy. DEBATA Z LESZKIEM MILLEREM


 

Szef węgierskiego rządu już wcześniej wielokrotnie zapowiadał, że jego kraj „nie ugnie się pod presją” i nie poprze sankcji wobec Rosji, które zakładałyby rezygnację z zakupu rosyjskiego gazu i ropy.

Embargo na ropę: Ursula von der Leyen przedstawiła projekt pakietu sankcji

Unia Europejska szykuje kolejne uderzenie w rosyjską gospodarkę.

UE nie jest gotowa na realizację proponowanego pakietu sankcji

„Ani Węgry, ani cała Unia Europejska nie są gotowe do przyjęcia i realizacji posunięć proponowanych przez Komisję. Sankcje można przyjmować, jeśli we wszystkich państwach członkowskich spełnione zostaną wszystkie niezbędne warunki”, cytują media list Viktora Orbána, w którym stwierdza m.in., że szósty pakiet sankcji wykracza daleko poza unijny konsensus.

„KE nie może stwarzać sytuacji, w której sankcje przyniosłyby Węgrom większą szkodę niż Rosji”, podkreślił szef węgierskiego rządu. Zwrócił przy tym uwagę, że przyjęcie proponowanych przez KE sankcji wymagałoby od jego państwa „poważnego ulepszenia alternatywnej infrastruktury dostaw i całkowitej reorganizacji mocy przerobowych rafinerii”.

A to – jak zauważył – wymaga czasu i inwestycji, których w jego ocenie nie sposób sfinansować na rynkowych zasadach. Premier Węgier podkreślił przy tym, że ceny energii już osiągają wartość najwyższą od 40 lat, a sankcje spowodowałyby ich dalszy wzrost, zwiększając obciążenie dla najbiedniejszych.

Embargo na ropę: Słowacja i Węgry przeciwne. Inne kraje chcą specjalnych warunków

Specjalnych warunków, podobnych do tych, jakie otrzymały Bratysława i Budapeszt, domagają się również Bułgaria i Czechy.

Szósty pakiet sankcji zagrożeniem dla jedności UE

Orbán zauważył, że największą wartością UE w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę była dotychczas jedność, którą – według niego – szósty pakiet sankcji by podkopał. “W obecnej formie pakiet sankcji podważa nie tylko bezpieczeństwo energetyczne Węgier, ale także jedność UE w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę”, ocenił.

W swoim liście do szefowej KE premier Węgier nawiązał także do sporu o praworządność między Budapesztem a Brukselą. Węgry mogą okazać się pierwszym państwem członkowskim UE, które straci finansowanie za łamanie zasad praworządności. Ursula von der Leyen poinformowała bowiem w zeszłym miesiącu (dwa dni po wygranej jego partii w wyborach parlamentarnych), że zdecydowała o uruchomieniu mechanizmu „pieniądze za praworządność” wobec Budapesztu. To pierwszy taki przypadek w historii Unii Europejskiej.

Szefowa KE przekazała, że decyzja zapadła po analizie odpowiedzi Budapesztu na nieformalny list KE dotyczący obaw o stan praworządności na Węgrzech wysłany w listopadzie zeszłego roku. “Po starannej analizie odpowiedzi na nasze pytania podjęliśmy decyzję, że musimy podjąć kolejne kroki”, poinformowała von der Leyen.

Praworządność: Europosłowie przeciwko wypłacie Polsce środków z Funduszu Odbudowy

Parlament Europejski wezwał Komisję Europejska, by nie akceptowała Krajowych Planów Odbudowy Polski i Węgier do czasu zastosowania się do wszystkich zaleceń w dziedzinie praworządności.