RB ONZ: Koniec embarga na sprzedaż broni do Iranu. „To niewybaczalna decyzja”

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo stwierdził, że decyzja RB ONZ „utoruje drogę wiodącemu światowemu sponsorowi terroryzmu do kupowania i sprzedawania broni konwencjonalnej bez większych ograniczeń”.

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo stwierdził, że decyzja RB ONZ „utoruje drogę wiodącemu światowemu sponsorowi terroryzmu do kupowania i sprzedawania broni konwencjonalnej bez większych ograniczeń”./ Foto via flickr@United Nations Photo, licencja (CC BY-NC-ND 2.0)

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła w piątek (14 sierpnia) projekt rezolucji Stanów Zjednoczonych o przedłużeniu embarga na sprzedaż broni do Iranu. „To niewybaczalna decyzja”, stwierdził amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.

 

 

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła w piątek (14 sierpnia) przedstawiony przez USA projekt rezolucji o przedłużeniu embarga na sprzedaż broni do Iranu.

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo nazwał ten krok „niewybaczalną decyzją”, przez która RB ONZ „utorowała drogę wiodącemu światowemu sponsorowi terroryzmu do kupowania i sprzedawania broni konwencjonalnej bez większych ograniczeń”.

Embargo wygaśnie za dwa miesiące – 18 października.

USA nie zmienią polityki wobec Iranu

Za projektem rezolucji zagłosowały tylko USA i Dominikana. Przeciwko były Rosja i Chiny, natomiast pozostałych 11 członków RB ONZ wstrzymało się od głosu. Przedłużenie embarga było konsekwencją postanowień wiedeńskiej umowy nuklearnej JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action), podpisanej w lipcu 2015 r. przez Iran, pięciu stałych członków RB ONZ i Niemcy pod egidą UE.

Porozumienie zawarte z 2015 r. stanowiło, że w zamian za stopniowe znoszenie sankcji gospodarczych Iran zrezygnuje z programu budowy broni nuklearnej. Prezydent Donald Trump wycofał USA z umowy w maju 2018 r.

„Rada Bezpieczeństwa odrzuciła projekt rozsądnej rezolucji o przedłużeniu embarga na broń do Iranu, czym utorowała drogę wiodącemu światowemu sponsorowi terroryzmu do kupowania i sprzedawania broni konwencjonalnej bez szczególnych ograniczeń”, oświadczył Mike Pompeo.

Szef amerykańskie dyplomacji podkreślił, ze „Stany Zjednoczone nigdy nie porzucą przyjaciół w regionie, którzy oczekiwali więcej od Rady Bezpieczeństwa”. „Będziemy nadal pracować nad tym, aby teokratyczny reżim terrorystyczny nie miał swobody kupowania i sprzedawania broni zagrażającej Europie, Bliskiemu Wschodowi i nie tylko”, stwierdził amerykański dyplomata.

Izrael i ZEA nawiązały relacje dyplomatyczne. Trump mówi o "historycznym porozumieniu", Iran o "haniebnym"

Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie po raz pierwszy nawiązały oficjalne stosunki dyplomatyczne. Umowę wynegocjowano przy współpracy USA. Dotyczy ona również kwestii aneksji przez Izrael części terytoriów palestyńskich.

Pompeo: „ONZ zawiodło”

Według Pompeo ONZ „nie wypełniła swojej podstawowej misji”, a mianowicie „utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”.

W ramach umowy zawartej postanowiono również, że embargo ONZ na broń będzie przedłużone o pięć lat. Embargo na dostarczanie Iranowi wyrobów, które mogłyby być wykorzystane do programu rakiet balistycznych miało pozostać w mocy przez osiem lat. Termin przedłużenia pięcioletnich ograniczeń mija 18 października br.

O przedłużenie embarga apelowały Stany Zjednoczone, a także sześć krajów arabskich należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej: Bahrajn, Kuwejt, Oman, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.

Kraje te kilka dni temu wysłały list do RB ONZ, w którym napisano m.in., że „Iran nie zaprzestał interwencji zbrojnych w sąsiednich krajach, bezpośrednio i za pośrednictwem organizacji i ruchów uzbrojonych i wyszkolonych przez Iran”.

W maju br. prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział, że Teheran da „miażdżącą odpowiedź”, jeżeli embargo na broń zostanie przedłużone.