Ołeh Sencow już na Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wita na lotnisku uwolnionego Ołeha Sencowa, źródło president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wita na lotnisku uwolnionego Ołeha Sencowa, źródło president.gov.ua

“Do zwycięstwa jeszcze bardzo daleko” – oświadczył ukraiński reżyser Ołeh Sencow po uwolnieniu z rosyjskiego więzienia. W efekcie długo negocjowanej wymiany Rosja i Ukraina uwolniły w sobotę po 35 więźniów. Na lotnisku Boryspol pod Kijowem witał ich osobiście prezydent Wołodymyr Zełenski.

 

Wśród uwolnionych przez Rosję Ukraińców znaleźli się m.in. dziennikarz Roman Suszczenko, działacz publiczny Ołeksandr Kolczenko, przedsiębiorca Wołodymyr Bałuch czy bloger Artur Panow, a także 24 ukraińscy marynarze, wzięci do niewoli przez Rosjan na Morzu Azowskim, a potem aresztowani pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy państwowej.

Ukraina: Ołeh Sencow już na wolności

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow został przewieziony z kolonii karnej do Moskwy – podały wczoraj rosyjskie agencje. Powodem ma być zapowiadana wymiana więźniów między Rosją i Ukrainą. Na razie jednak brak potwierdzenia tych doniesień.

Podczas powitania na lotnisku prezydent Wołodymyr Zełenski uznał sobotnią wymianę za pierwszy krok do zakończenia wojny w Donbasie. Poinformował też, że była ona częścią porozumienia, które zawarł z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Strona ukraińska opublikowała pełną listę uwolnionych w sobotę Ukraińcow. Poza 24 marynarzami i Sencowem, Suszczenko, Kolczenko, Bałuchem i Arturem Panowem uwolnieni zostali: Pawło Hryb, Stanisław Kłych, Mykoła Karpiuk, Edem Bekirow, Jewhen Panow i Ołeksij Syzonowycz.

Pieskow: Nazwiska uwolnionych Rosjan podamy później

Telewizja Belsat poinformowała, że dokładnie o tej samej godzinie, co Ukraińcy z Moskwy do Kijowa, grupa uwolnionych Rosjan wyleciała rosyjskim samolotem z Kijowa do Moskwy. Zwróciła przy tym uwagę, że strona rosyjska nie ogłosiła listy z ich nazwiskami.

Media skupiły się natomiast tylko na jednej osobie – Kyryle Wyszynskim, dziennikarzu rosyjskiej agencji RIA w Kijowie.

Ukraina zatrzymała rosyjski statek, ale zwolniła marynarzy

Kolejne napięcia między Ukrainą a Rosją. Kijów zajął rosyjski tankowiec na Dunaju z powodu oskarżeń o udział w incydencie z końca 2018 r., gdy Moskwa aresztowała 24 ukraińskich marynarzy. Wszyscy członkowie rosyjskiego statku zostali już uwolnieni.
 

 

Niedawna pierwsza rozmowa telefoniczna między prezydentami …

Dlatego też brak oficjalnego potwierdzenia, że Ukraińcy przekazali Rosjanom również Wołodymyra Cemacha, bojownika z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, który prawdopodobnie zamieszany jest w zestrzelenie malezyjskiego boeinga nad Donbasem w lipcu 2014 roku. To początkowy sprzeciw Kijowa w sprawie jego wydania miał opóźnić planowaną wymianę o tydzień (prezydentowi Zełenskiemu Moskwa miała bowiem podobno przedstawić alternatywę: albo wszyscy, albo nikt).

Rzecznik prezydenta Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że nazwiska osób, które wróciły do Rosji, „zostaną podane później”. “Wymiana została przeprowadzona. Przyjmujemy to z zadowoleniem i cieszymy się, że obywatele rosyjscy powrócili do domu” – oświadczył.

Rosyjskie MSZ oświadczyło natomiast, że nowa ukraińska administracja wykazała się „zdrowym rozsądkiem i gotowością do kompromisów”, zastrzegło jednak, że „stała retoryka antyrosyjska” nie przybliży Ukrainy „do rozwiązania realnych problemów w polityce wewnętrznej i gospodarce”. Resort kolejny raz ocenił konflikt zbrojny na Ukrainie jako „wewnętrzny konflikt” tego kraju.

Ponad 35-tysięczna armia prorosyjskich separatystów w Donbasie

Armia przeciwników władz Ukrainy w kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów Donbasie liczy ponad 35 tysięcy ludzi – poinformował wczoraj (28 listopada) w Kijowie ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow. Szef MSW podkreślił, że walcząc ze wspieranymi z Moskwy separatystami, Ukraina broni nie tylko własnych granic, ale granic całej Europy.

Sencow: Nasza walka się nie kończy

“Cieszymy się, że jesteśmy na rodzinnej ziemi. Chcę podziękować wszystkim ludziom, którzy o nas walczyli, zabiegali o nasze uwolnienie i do niego doprowadzili. Mam nadzieję, że także pozostali jeńcy zostaną uwolnieni. Ale nawet po uwolnieniu ostatniego jeńca nasza walka się nie skończy. Do zwycięstwa jeszcze bardzo daleko” – powiedział w sobotę (7 września) Sencow dziennikarzom na lotnisku.

Suszczenko dziękował natomiast ukraińskiemu prezydentowi Zełenskiemu za uwolnienie, a poprzedniemu prezydentowi Petrowi Poroszence za wysiłki włożone w rozpoczęcie procesu, który do tego doprowadził. “To symboliczne, że nas wszystkich, 35 osób, zwolniono dwa tygodnie po Dniu Niepodległości Ukrainy. Chciałbym powiedzieć prezydentowi Zełenskiemu, że dziś uszczęśliwił 35 ukraińskich rodzin” – powiedział uwolniony dziennikarz.

Bałuch podziękował natomiast wszystkim Ukraińcom. “Najbardziej podtrzymywały mnie na duchu listy od ludzi. Kiedy twój los się waży i dostajesz listy, zawsze na nie czekasz i wykorzystujesz każdą minutę na odpowiadanie. Tym żyjesz” – przyznał.

Skazani na lata w rosyjskiej kolonii karnej

Rosyjski sąd skazał ukraińskiego artystę w sierpniu 2015 r. na 20 lat kolonii karnej. Oskarżono go o przygotowywanie zamachów terrorystycznych na zaanektowanym przez Rosję Krymie, skąd pochodził. Sencow zaprzeczał tym oskarżeniom i twierdził, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny.

23 lata więzienia dla pro-ukraińskiego aktywisty

We wtorek (25 sierpnia) Północnokaukaski Sąd Wojskowy w Rosji skazał 39-letniego Sencowa na podstawie zarzutów o podpalenia biur partyjnych na Krymie. Miało się to stać po tym, jak Rosja zajęła półwysep w marcu poprzedniego roku. Do tego uznano, że Sencow …

Proces Sencowa krytykowały międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka, a potem o jego uwolnienie wielokrotnie apelowali do Rosji zachodni politycy oraz przedstawiciele środowisk artystycznych i intelektualnych. Ukraiński reżyser przetrzymywany w kolonii karnej na rosyjskiej Dalekiej Północy prowadził w zeszłym roku  przez 145 dni głodówkę, domagając się zwolnienia wszystkich obywateli Ukrainy z rosyjskich więzień.

Ponad 100 ludzi europejskiej kultury podpisało apel w obronie Ołeha Sencowa

Europejscy filmowcy, pisarze i aktorzy złożyli swoje podpisy pod listem otwartym do władz Rosji, w którym apelują o uwolnienie przetrzymywanego w rosyjskiej kolonii karnej ukraińskiego reżysera i dramaturga Ołeha Sencowa, który od dłuższego czasu prowadzi głodówkę. „Trzeba działać szybko, aby …

Suszczenko, korespondent agencji Ukrinform we Francji, został aresztowany po przyjeździe do Rosji i uznany przez sąd w Moskwie za winnego szpiegostwa. Skazano go na za to 12 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Bałuch był natomiast skazany przez sąd na Krymie na 5 lat kolonii karnej m.in. za rzekome przechowywanie broni.

Władze UE ws. uwolnienia Ukraińców

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk „z ulgą” przyjął uwolnienie Sencowa oraz ukraińskich marynarzy i zaapelował do Rosji o uwolnienie wszystkich więzionych Ukraińców. “Wreszcie! Przekazanie Ołeha Sencowa i ukraińskich marynarzy przyjąłem z wielką ulgą. Podtrzymuję mój apel do Rosji o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych i poszanowanie integralności terytorialnej Ukrainy” – napisał w mediach społecznościowych.

Międzynarodowy monitoring w Cieśninie Kerczeńskiej?

Zarówno Rosja, jak i Ukraina opowiadają się za rozmieszczeniem międzynarodowej misji w Cieśninie Kerczeńskiej, ale oba kraje stawiają warunki: Rosja – żeby pominąć Ukraińców, a Ukraina – żeby Rosja nie wykorzystywała tej misji do swoich manipulacji.

Radość z uwolnienia ukraińskiego filmowca wyraził także szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli. “To znak zmniejszających się napięć między Rosją i Ukrainą” – ocenił. “Z ulgą i głęboką radością dowiedziałem się dzisiaj o uwolnieniu ukraińskiego filmowca Ołeha Sencowa” – napisał w oświadczeniu przypominając, że ukraiński reżyser otrzymał w zeszłym roku przyznawaną przez PE Nagrodę Sacharowa. Podkreślił przy tym, że nie może się doczekać, by osobiście mu ją wręczyć. “Pozdrawiam go jako człowieka odwagi i determinacji, który z godnością oparł się niesprawiedliwości i bronił demokracji, praworządności i praw człowieka” – dodał Sassoli.

Ołeh Sencow laureatem Nagrody Sacharowa

Więziony w kolonii karnej w Rosji ukraiński reżyser i dramaturg otrzymał tegoroczną, przyznawaną za wolność myśli i sumienia Nagrodę Sacharowa. Wyróżnienie to ustanowił Parlament Europejski. O to, aby nagrodzić Ukraińca apelowali także europosłowie z Polski. Ostateczną decyzję podjęła konferencja przewodniczących …

Reakcja USA

Radość z sobotniej wymiany więźniów między Rosją i Ukrainą wyraził także prezydent USA Donald Trump. “Rosja i Ukraina właśnie  dokonały wymiany dużej liczby więźniów. Bardzo dobra wiadomość, być może pierwszy olbrzymi krok w kierunku pokoju. Gratulacje dla obu państw” – napisał na Twitterze. Wcześniej zadowolenie z powodu tego historycznego wydarzenia wyraził specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy Kurt Volker. Również on liczy, że rozpocznie ono „nową dynamikę”, która doprowadzi do zakończenia konfliktu.

Polska Akademia Filmowa również dziękuje za uwolnienie Sencowa

“Polska Akademia Filmowa z ogromną ulgą i radością informuje, że po ponad 5 latach więzienia i łagru za rzekomą działalność terrorystyczną, ukraiński reżyser Oleg Sencow został dziś uwolniony” – głosi przesłane do mediów oświadczenie. Podpisany pod dokumentem prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński podziękował “całej społeczności filmowej na świecie oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy nie ustawali w pokojowej walce o Jego uwolnienie”.

Podkreślił, że ukraińskiego reżysera ocaliła międzynarodowa solidarność i przypomniał, że były prezydent, przywódca ruchu “Solidarność” Lech Wałęsa nominował Sencowa do Pokojowej Nagrody Nobla. “Wszyscy działajmy od dzisiaj na rzecz jej przyznania Olegowi! Dziękuję wszystkim członkiniom i członkom Akademii za zaangażowanie. Utrzymajmy to wszystko, co wyzwoliło w nas działanie Olega” – czytamy w oświadczeniu Polskiej Akademii Filmowej.

Polska nagroda “Pro Dignitate Humana” dla Ołeha Sencowa

Szef MSZ Jacek Czaputowicz przekazał w sobotę (1 grudnia) w Kijowie przyznaną Ołehowi Sencowowi nagrodę Pro Dignitate Humana. W imieniu więzionego przez Rosjan ukraińskiego reżysera odebrała ją jego kuzynka Natalia Kapłan.