Od poniedziałku do USA wreszcie bez wiz

Ambasador USA Georgette Mosbacher i prezydent Andrzej Duda, od 11.11 bez wiz , źródło Krzysztof Sitkowski, KPRP

Ambasador USA Georgette Mosbacher i prezydent Andrzej Duda, od 11.11 bez wiz , źródło Krzysztof Sitkowski, KPRP

Od najbliższego poniedziałku, czyli święta niepodległości Polski przypadającego 11 listopada, Polacy będą wreszcie mogli podróżować bez wiz do USA na okres do 90 dni zarówno w celach turystycznych, jak i biznesowych.

 

Informację przekazali wczoraj przed południem prezydent Andrzej Duda i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Następnie potwierdził ją amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego. Polska starała się o przystąpienie  do programu Visa Waiver od lat. Zniesienie wiz obiecywali w tym czasie kolejni prezydenci

Prezydent Duda: Bez wiz do USA już za kilka dni

“Pani Ambasador poinformowała mnie, że dzisiaj w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalnie komunikat o tym, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego. Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych na okres do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni” – powiedział Andrzej Duda na briefingu w Pałacu Prezydenckim po spotkaniu z Georgette Mosbacher.

Prezydent podziękował Donaldowi Trumpowi, który rok temu obiecał, że Polska zostanie przyjęta do programu bezwizowego na pewno przed końcem jego pierwszej kadencji. Podziękował także ambasador Mosbacher “za zaangażowanie i bardzo poważne potraktowanie tej sprawy” oraz wszystkim Polakom, którzy zaangażowali się w tę sprawę.

USA straszą Niemców wizją przeniesienia części wojsk do Polski

Waszyngton coraz bardziej otwarcie wyraża niezadowolenie z powodu niewystarczających nakładów przeznaczanych przez niemiecki rząd na cele wojskowe. Od kilku miesięcy mówi się o możliwej relokacji wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski.
 

Na terenie Niemiec stacjonuje obecnie największa w całej Europie, bo …

Mosbacher: Zniesienie wiz było moim priorytetem

Ambasador Mosbacher pogratulowała ze swej strony Polakom – 38 milionom w Polsce i 10 milionom w Stanach Zjednoczonych. Przypomniała, że kwestia zniesienia amerykańskich wiz była ważnym tematem już  podczas jej pierwszych spotkań z Andrzejem Dudą.

Przyznała przy tym, że  prezydent powiedział jej wtedy coś, co ją “rzeczywiście poruszyło”. “Powiedział, że program ruchu bezwizowego dotyczy dumy narodowej. To mnie naprawdę poruszyło, ponieważ zdawałam sobie sprawę jaka jest nasza wspólna historia i jakie są wspólne wartości, które podzielamy” – powiedziała Mosbacher.

Amerykańska ambasador zapewniła też, że bardzo skomplikowany proces znoszenia wiz dla Polaków przebiegał zgodnie z wymogami prawa. Zwróciła przy tym szczególną uwagę na trudności z osiągnięciem odpowiedniego odsetka odmów wizowych. “Przeprowadziliśmy kampanię i zwróciliśmy się do Polaków i polskich przedsiębiorstw i amerykańskich firm (…), żeby przychodzili i występowali o wizę, żebyśmy mogli zmniejszyć odsetek odmów wizowych właśnie w ten sposób. I udało się to” – podkreśliła Mosbacher.

„Wprowadzenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego do USA było moim priorytetem. To nasz wspólny, historyczny sukces!” – napisała na Twitterze.

Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA potwierdza

Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA potwierdził, że Polska przystąpi 11 listopada do ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP). „Włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego jest świadectwem specjalnych relacji między naszymi krajami oraz dowodem trwałej przyjaźni i bliskiej współpracy w zakresie wspólnych priorytetów bezpieczeństwa” – cytują media p.o. sekretarza bezpieczeństwa krajowego Kevina K. McAleenana, który podjął decyzję w porozumieniu z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo.

Zniesienie wiz do USA – co oznacza w praktyce?

Zniesienie konieczności posiadania przez Polaków wizy wjazdowej do USA nie będzie oznaczać, że do podróży do Stanów Zjednoczonych potrzebny będzie tylko paszport. Takie podróże będą jednak już niedługo znacznie tańsze i łatwiejsze.
 

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że złożył podpis pod …

MSZ: Program bezwizowy pozwoli zacieśnić polsko-amerykańskie relacje

“Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję USA o włączeniu Polski do programu Visa Waiver. Polskę i USA łączą bliskie relacje, a uruchomienie programu bezwizowego pozwoli je jeszcze bardziej zacieśnić” – powiedziała w środę rzeczniczka MSZ Ewa Suwara. Zwróciła uwagę, że 11 listopada jest datą symboliczną ze względu na obchodzone tego dnia Narodowe Święto Niepodległości. Cytowana w mediach Suwara podkreśliła przy tym, że decyzja USA stanowi „uwieńczenie wieloletniego procesu”, w który od początku zaangażowane było polskie MSZ.

Procedura ESTA

Podróż do USA będzie możliwa po uzyskaniu zezwolenia wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (ang. ESTA, czyli Electronic System for Travel Authorization). O wymaganiach związanych z tą procedurą informuje amerykańska ambasada tutaj. Od 11 listopada będzie mógł z niego skorzystać polski podróżny, który ma paszport z chipem do odczytu komputerowego. „Zachęcamy do starania się o ESTA co najmniej 72 godziny przed planowaną podróżą” – apeluje ambasada USA w Polsce.

W swoim komunikacie zaznaczyła też, że podróżni powinni korzystać tylko z oficjalnej strony ESTA: https://esta.cbp.dhs.gov. „Zezwolenie wjazdu w systemie ESTA obecnie kosztuje 14 dol. i upoważnia do wielokrotnych podróży przez okres dwóch lat” – podkreśla ambasada. Potem konieczna jest ponowna rejestracja.

Ambasada USA zwraca przy tym uwagę, że autoryzacji w systemie ESTA nie otrzymają jednak z reguły osoby, którym w przeszłości odmówiono wizy lub które „miały problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamania prawa imigracyjnego USA”. Program ruchu bezwizowego nie obejmuje też osób, które po 1 marca 2011 r. odwiedziły Koreę Północną, Iran, Irak, Libię, Somalię, Sudan, Syrię lub Jemen.

Polacy bez wiz do USA “w najbliższym czasie”

Prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump zgodnie stwierdzili wczoraj w Nowym Jorku, że w najbliższym czasie Polska przystąpi do amerykańskiego programu wizowego Visa Weiver, co oznacza, że niebawem Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz.

Czasem jednak wizy będą wciąż potrzebne

Jak podkreśla amerykańska ambasada, polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do USA na dłużej niż 90 dni lub planują podjąć działania wymagające innych kategorii wizowych, np. pracę lub studia w Stanach Zjednoczonych, nadal będą potrzebowali wizy. Przypomina także, że decyzja o wpuszczeniu podróżnego na terytorium Stanów Zjednoczonych leży w kompetencjach amerykańskiego urzędnika służby imigracyjnej na lotnisku lub w porcie. Ma on prawo odesłać do kraju każdego kto wzbudzi jego podejrzenia. Ambasada uspokaja jednak, że w praktyce takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko.

Pełne informacje na temat Programu Ruchu Bezwizowego (w tym systemu ESTA) są dostępne na stronie internetowej amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic pod adresem: https://esta.cbp.dhs.gov oraz na stronie internetowej Departamentu Stanu USA pod adresem http://travel.state.gov.

Ożywienie w liniach lotniczych

Oczekiwaną informację o zniesieniu amerykańskich wiz dla Polaków już dyskontują linie lotnicze uruchomiając nowe połączenia. Bezpośrednie połączenia z Polski do USA oferują Polskie Linie Lotnicze LOT i American Airlines. LOT lata do pięciu miast w Stanach Zjednoczonych: do Nowego Jorku (JFK), Newark, Chicago, Miami i Los Angeles, a od sierpnia przyszłego roku uruchomią nowe połączenie  – do San Francisco.

Narodowy przewoźnik lata głównie z Warszawy, ale są też połączenia z Krakowa do Chicago i do Nowego Jorku (JFK, od maja 2020 r.) oraz z Rzeszowa do Newark. Natomiast największa linia lotnicza świata – American Airlines też zaoferuje bezpośrednie loty z Polski do USA: od maja przyszłego roku otworzy trasę z Krakowa do Chicago, choć linię tę obsługuje już LOT.

Prezes PLL LOT Rafał Milczarski przyznał niedawno, że w związku ze zniesieniem wiz USA dla Polaków liczy na „dwucyfrowy wzrost” ruchu lotniczego między USA i Polską. “Wierzę, że liczba pasażerów wzrośnie w ruchu między Polską a USA. Trudno przewidzieć, o ile, ale spodziewam się dwucyfrowego wzrostu” – cytuje go Business Insider Polska.