Obecność militarna USA w Polsce zostanie zwiększona

Prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump w Davos 2018, źródło Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump w Davos 2018, źródło Jakub Szymczuk/KPRP

Dwustronna umowa dotycząca zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce zostanie podpisana podczas rozpoczynającej się jutro oficjalnej wizyty polskiej pary prezydenckiej w USA – zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Zapewnił, że rozmowy w tej sprawie zostały już zakończone.

 

Na wczorajszej (10 czerwca) konferencji prasowej Krzysztof Szczerski poinformował, że mają zostać podpisane również porozumienia i umowy dwustronne dotyczące m.in. energetyki, nowych technologii i onkologii. Podkreślił także, że wizyta będzie miała trzy komponenty: polityczny i energetyczny, oraz dotyczący nowych technologii i współpracy gospodarczej.

Niespodziewana wizyta Andrzeja Dudy w Brukseli

Dziś po południu prezydent Andrzej Duda spotka się w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – zapowiedział zaledwie z jednodniowym wyprzedzeniem szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister zwrócił ponadto uwagę, że pierwszego dnia wizyty w USA prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkają się w Białym Domu z amerykańską  parą prezydencką: Donaldem Trumpem i Melanią Trump.

Obecność wojskowa USA w Polsce zwiększona “zarówno jakościowo, jak i ilościowo”

“Zakończyliśmy rozmowy między Polską i USA na temat zwiększenia amerykańskiej obecności militarnej w Polsce” – poinformował w poniedziałek Szczerski podkreślając, że zostały one przyspieszone “w wyniku woli politycznej obu prezydentów”. Szef gabinetu prezydenta dodał, że negocjacje prowadziły głównie resorty obrony obu państw – MON i Pentagon – przy współpracy ekspertów i przedstawicieli prezydentów obu państw.

Pompeo: Polska jednym z najlepszych przyjaciół USA

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz podkreślał wczoraj zbieżność celów polityki zagranicznej Polski i USA, a sekretarz stanu USA Mike Pompeo określił Polskę mianem jednego z najlepszych przyjaciół USA w Europie. Pompeo od wtorku jest w Warszawie.

Prezydencki minister zastrzegł jednak, że zakończenie tych rozmów nie oznacza zakończenia procesu decyzyjnego. “Teraz decyzja jest już naszych szefów, prezydentów obu państw, na temat tego, czy ten wynik negocjacji jest dla nich satysfakcjonujący” – poinformował dziennikarzy. Zwrócił przy tym uwagę, że porozumienie zawiera dwa elementy: ogólną deklarację polityczną, mówiącą o charakterze wzajemnych, sojuszniczych zobowiązań i wzajemnych gwarancji udzielanych w ramach NATO. “W ramach wspólnej troski o bezpieczeństwo całego paktu, naszej części tego paktu, wschodniej flanki” – sprecyzował Szczerski.

Dodał, że druga część porozumienia jest bardzo szczegółowa i „zawiera komponenty tego, co Prezydent w skrócie nazwał podczas ostatniej wizyty w USA Fortem Trump”. “Wszystkie komponenty zwiększonej obecności wojskowej w tym porozumieniu są zawarte, ono zatem zawiera przepis na Fort Trump, zawiera składniki tej zwiększonej obecności” – przekonywał. “Ta obecność będzie zwiększona zarówno jakościowo, jak i ilościowo” – zapewniał szef gabinetu prezydenta Dudy.

Amerykanie nie zbudują stałej bazy wojskowej w Polsce

Rząd nie zdołał przekonać Ameryki do budowy stałej bazy w naszym kraju. W grę wchodzi tylko niewielki wzrost obecności. Pentagon o 10 proc. obniży koszty na wschodniej flance NATO. I mamy się cieszyć, bo jak nie – wróci temat żydowskiego …

Umowy dwustronne

Poza umową ws. zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce planowane jest również podpisanie umów dwustronnych dotyczących sektora energetyki (w tym umowy biznesowe i umowy międzypaństwowe), w zakresie onkologii i nowych technik medycznych, a także współpracy komercyjnej – zapowiedział Krzysztof Szczerski. “Po Waszyngtonie drugim etapem będzie Teksas i rozmowy nt. porozumień energetycznych” – dodał informując, że gospodarzem wizyty i partnerem Andrzeja Dudy będzie tam sekretarz ds. energii Rick Perry.

Prezydent USA wspiera Trójmorze: Inicjatywa ma wielki potencjał

Inicjatywa Trójmorza ma duży potencjał w kwestii bezpieczeństwa energetycznego oraz znoszenia barier w handlu – ocenił prezydent USA Donald Trump w liście przeczytanym na Forum Biznesu, zorganizowanym z okazji szczytu Trójmorza w Bukareszcie.
 

Przywódca Stanów Zjednoczonych w liście do uczestników przypomniał, …

Również w Teksasie dojdzie do spotkania rozpoczynającego trzeci etap wizyty polskiego prezydenta w USA, czyli rozmowy gospodarcze dotyczące współpracy w dziedzinie nowoczesnych technologii onkologicznych. “Minister zdrowia podpisze umowę o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka ze specjalistami ze Stanów Zjednoczonych”  – zapowiedział prezydencki minister.

Ten etap wizyty – etap biznesowy – będzie kontynuowany w Nevadzie i Kalifornii. Szczerski zapowiedział, że w Nevadzie Andrzej Duda będzie otwierał specjalnie zorganizowany polski tydzień biznesu i innowacji. “Także w Nevadzie tematem ważnym będzie współpraca w zakresie lotnictwa, w tym dronów, nowoczesnych technologii lotniczych” – dodał szef gabinetu polskiego prezydenta.

W San Francisco natomiast rozmowy będą dotyczyć nowoczesnych technologii w internecie, telekomunikacji, IT. “Prezydent spotka się z szefami Google’a, YouTube’a i innych firm działających w sektorze IT, które także inwestują w Polsce” – podkreślił Krzysztof Szczerski.