Nowy premier Ukrainy: W moim rządzie nie będzie złodziejstwa

Pierwsze posiedzenie nowej Rady Najwyższej Ukrainy, źródło president.gov.ua

Pierwsze posiedzenie nowej Rady Najwyższej Ukrainy, źródło president.gov.ua

Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła wczoraj 35-letniego prawnika Ołeksija Honczaruka na stanowisku premiera. Decyzja zapadła na pierwszym posiedzeniu Rady Najwyższej w nowym składzie.

 

Nowy szef ukraińskiego rządu zapewnił w parlamencie, że w jego gabinecie nie będzie złodziejstwa, a prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował do deputowanych o wytężoną pracę.

Ołeksij Honczaruk nowym premierem Ukrainy?

Nowym premierem Ukrainy ma zostać obecny zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – podały wczoraj tamtejsze media. Ołeksij Honczaruk został bowiem kandydatem prezydenta na nowego szefa rządu – informują we wczorajszych wydaniach.

Inauguracja nowego parlamentu, dymisja starego rządu

W czwartek (29 sierpnia) na Ukrainie podjęli pracę deputowani wyłonieni w lipcu w przyspieszonych wyborach do Rady Najwyższej. Zaprzysiężeni rano nowi posłowie już  po południu stawili się na pierwszym posiedzeniu.

Kandydaturę Ołeksija Honczaruka, dotychczasowego zastępcy szefa biura prezydenta Zełenskiego, poparło we wczorajszym  głosowaniu 290 z 424 członków ukraińskiego parlamentu, wyłonionego w lipcu w przyspieszonych wyborach. W trakcie czwartkowego posiedzenia dymisję złożył dotychczasowy rząd, na czele którego stał premier Wołodymyr Hrojsman.

Kandydaci na premiera Ukrainy

Ukraina powoli mebluje życie polityczne po niedawnych wyborach. Od kilku dni znane jest nazwisko prawdopodobnego przewodniczącego Rady Najwyższej. Pojawiły się także personalia kandydatów na premiera. Tymczasem podczas drugiego dnia wizyty prezydenta w Turcji, Wołodymyr Zełeński zapowiedział poważne reformy krajowej gospodarki.
 

 

Prezydenckie …

Nowy premier Ukrainy: Najważniejsze zadanie: wzrost gospodarczy

“Przed nowym rządem stoi najważniejsze zadanie: wzrost gospodarczy” – oświadczył Honczaruk podczas debaty w Radzie Najwyższej Ukrainy. Przyznał, że dotychczas nie udało się “uporać z tymi, którzy przychodzą do władzy, by kraść”. “Musimy położyć temu kres i my to zrobimy. W moim rządzie nie będzie złodziejstwa” – cytują media zapewnienie nowego premiera.

Przypominają także, że pochodzący z obwodu czernichowskiego (północna część Ukrainy) Honczaruk jako prawnik specjalizował się w prawie inwestycyjnym na rynku nieruchomości. Był szefem finansowanego przez Unię Europejską think tanku, wspierającego wprowadzanie na Ukrainie lepszych rozwiązań legislacyjnych. Doradzał ponadto m.in. byłemu wicepremierowi, ministrowi rozwoju gospodarczego i handlu Stepanowi Kubiwowi.

John Bolton na Ukrainie

John Bolton, doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego ma bronić  przedsiębiorstwo Motor Sicz przed Chińczykami, którzy starają się przejąć tę jedną z ważniejszych firm zbrojeniowych Ukrainy. Wizyta Boltona, potrwa do czwartku – dnia zaprzysiężenia nowego parlamentu Ukrainy. 

Zełenski do posłów: Do pracy!

We wczorajszym wystąpieniu w Radzie Najwyższej prezydent Zełenski pogratulował posłom objęcia urzędu i wezwał ich do wydajnej pracy. Podkreślił, że to nowi deputowani zdecydują jak zapisze się w ludzkiej pamięci IX kadencja ukraińskiego parlamentu. Uprzedził też, że obecny parlament czeka przeprowadzenie reform, albo krótkie istnienie.

“Wzywam was do pracy. Ludzie na to czekają” – podkreślił Zełenski. “Mniej SMS-ów, a więcej przepisów” – sprecyzował. “To niezwykłe, że ta sala jest pełna. Chciałbym, żeby zawsze tak było” – zauważył prezydent. “Do pracy!” – apelował.

Kto w rządzie?

Posłowie partii Sługa Narodu przekazali wczoraj dziennikarzom, że na spotkania frakcji ich ugrupowania z prezydentem mowa była również o niektórych kandydatach do Rady Ministrów. W nowym rządzie swoje stanowiska ma zachować dwoje członków poprzedniego rządu: szef MSW Arsen Awakow i minister finansów Oksana Markarowa. Ponadto – zgodnie z zapowiedziami – ministrem spraw zagranicznych ma zostać zastępca szefa biura Zełenskiego odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe Wadym Prystajko (49-letni Prystajko pracuje w dyplomacji od 1997 roku, kierował m.in. misją Ukrainy przy NATO.

Na stanowisko szefa MON Zełenski ma zaproponować Andrija Zahorodniuka, który wcześniej zajmował się reformami w tym resorcie, natomiast prokuratorem generalnym zostanie najpewniej inny zastępca szefa biura, ekspert do spraw walki z korupcją Rusłan Riaboszapka. Na czele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy ma stanąć pełniący dotychczas obowiązki szefa SBU Iwan Bakanow. Wicepremierem ds. integracji europejskiej będzie najprawdopodobniej zawodowy dyplomata Dmytro Kułeba, obecnie przedstawiciel Ukrainy przy Radzie Europy, a kandydatem na ministra energetyki został ekspert w tej dziedzinie, Ołeksij Orżel.

Macron: We wrześniu rozmowy w sprawie sytuacji na Ukrainie

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że we wrześniu dojdzie do spotkania przywódców Francji, Rosji, Ukrainy i Niemiec w sprawie zakończenia konfliktu we wschodniej Ukrainie.
 

 

Emmanuel Macron poinformował o powrocie do stołu rokowań w ramach formatu normandzkiego przy okazji zakończonego wczoraj szczytu G7 …