Nowy ambasador Ukrainy rozpoczyna misję w Polsce 

Nowy ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz z rodziną, żródło @Vasyl_Zvarych

Nowy ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz z rodziną, żródło @Vasyl_Zvarych

Nowy ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, który rozpoczyna swoją misję dyplomatyczną zapewnił, że będzie “z pełną determinacją” pracować na rzecz polsko-ukraińskiej przyjaźni.

 

Wasyl Zwarycz zastąpił na stanowisku ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycię, który pełnił te funkcję od 13 października 2014 r.

Zwarycz: Razem na pewno wygramy

„Pozdrowienia z Polski! Przybyliśmy zdeterminowani, aby pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby wzmocnić przyjaźń między Ukrainą a Polską! Razem z Polską jesteśmy silniejsi i na pewno razem wygramy!”, napisał Wasyl Zwarycz w mediach społecznościowych. “Dziękuję za solidarność i wsparcie dla Ukrainy”, dodał  nowy ambasador.

Polska przeciw agresywnym działaniom Rosji wobec Ukrainy 

W środę  (21 kwietnia) odbyła się odprawa, którą ws. sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej zwołał prezydent Andrzej Duda.

Deszczyca: Nie żegnam się z Polską

Były już ambasador Andrij Deszczycia przekazał, że opuszcza Polskę „za parę tygodni”, ale ma nadzieję, że nadal będzie z nią związany. Co prawda miał zakończyć urzędowanie już w lutym, ale w związku z agresją Rosji na Ukrainę jego kadencja została przedłużona.

“Nie żegnam się z Polską, jestem związany z Polską i będę dalej z Polską współpracował”, powiedział w TVN24. Przyznał, że będzie mu brakować między innymi znajomych.

Niemcy: Scholz, Draghi i Macron planują pojechać na Ukrainę

Wizyta ma się odbyć jeszcze przed szczytem grupy państw G7, który jest planowany na 26-28 czerwca.

Kim jest nowy ambasador Ukrainy?

45-letni dyplomata Wasyl Zwarycz urodzony w Stryju (niedaleko Lwowa) jest absolwentem Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki. Dotychczas był dyrektorem departamentu terytorialnego i zastępcą dyrektora departamentu polityki informacyjnej w ukraiński MSZ.

Powołany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na ambasadora w Polsce 8 lutego był w naszym kraju już dwukrotnie. Pracował także w ambasadach Ukrainy w Turcji i USA.