Nowe unijne sankcje na Białoruś. To Austria wycofała swój sprzeciw

sebastian-kurz-austria-oevp-chadecja-prokuratura-kryzys-pandemia-węgry-orban-korupcja-wizerunek-PR-polityka

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz. / Zdjęcie: Unia Europejska, European Council and Council of the European Union Newsroom, https://newsroom.consilium.europa.eu/

Austria zgadza się na nowe unijne sankcje wobec Białorusi. Wcześniej m.in. portal Politco informował, że Wiedeń blokował sankcje obawiając się o swoje interesy na Białorusi. Chodzi głównie o kwestie austriackich firm oraz banków działających w tym kraju. Unijni ministrowie spraw zagranicznych prawdopodobnie dziś wyrażą zgodę dla nałożenia sankcji gospodarczych.

 

 

„Cieszę się, że doszliśmy do porozumienia, co do sankcji, które będą mocne i ukierunkowane”, napisał w piątek w mediach społecznościowych szef austriackiego MSZ Alexander Schallenberg.

Schallenberg poinformował o tym, po rozmowie telefonicznej z przywódczynią białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.

Minister zaznaczył, że „z niecierpliwością” czeka na poniedziałkowe (tj. dzisiejsze – 21 czerwca) spotkanie w Luksemburgu, gdzie ma się odbyć rada ministrów spraw zagranicznych UE. Obecna na nim ma być też Cichanouska.

Unia Europejska porozumiała się w piątek (18 czerwca) co do sankcji gospodarczych wobec Białorusi i wkrótce zostaną one zatwierdzone, przekazała agencja Reutera, powołując się na źródła w austriackim MSZ-ecie i informacje od trzech innych dyplomatów.

Restrykcje to odpowiedź Wspólnoty na uprowadzenie w ubiegłym miesiącu samolotu Ryanair i zmuszenie go do lądowania w Mińsku, a następnie zatrzymanie lecącego na jego pokładzie blogera i dziennikarza Ramana Pratasiewicza.

Frans Timmermans o Białorusi: To chwila prawdy dla europejskich wartości

Według wiceszefa KE bandytyzm białoruskich władz na takim poziomie wymaga stanowczej odpowiedzi.

Wiedeń chronił interesy swoich banków?

„Dzięki tej umowie UE daje wyraźny sygnał przeciwko represjom białoruskiego reżimu”, dodało w oświadczeniu austriackie MSZ.

Austria była jedynym państwem członkowskim UE, które blokowało nowe sankcje UE wobec białoruskich banków. Kraj jest drugim co do wielkości inwestorem na Białorusi po Rosji, a austriackie banki są dominującą siłą w białoruskim sektorze bankowym. Ponad 90 proc. pieniędzy pożyczanych przez Białoruś w UE pochodzi właśnie z Austrii.

„Wygląda na to, że Austria przedkłada interesy gospodarcze ponad prawa człowieka”, komentował blokowanie przez Wiedeń kolejnych unijnych sankcji Pawieł Łatuszka jeden z czołowych białoruskich opozycjonistów.

Austriaccy dyplomaci przekonywali anonimowo, że Wiedeń blokował sankcje „aby nie uderzyły w ludność cywilną, z którą w szczególności Austria prowadzi bardzo intensywny dialog”.

„W naszym wspólnym interesie jest, aby Białoruś nie została jeszcze bardziej zepchnięta w sferę wpływów Rosji”, podkreślała Austria.

Wzmożony napływ migrantów i uchodźców na Litwę. Wilno oskarża Białoruś o wywieranie migracyjnej presji

Od początku bieżącego roku od strony Białorusi nielegalnie litewską granicę przekroczyło prawie 400 osób.

Dziś zatwierdzenie sankcji gospodarczych?

Dziś (21 czerwca) szefowie MSZ państw UE prawdopodobnie dadzą zielone światło dla nałożenia sankcji gospodarczych. Następnie zostaną przygotowane odpowiednie akty prawne.

16 czerwca ambasadorowie UE dali zielone światło dla nałożenia sankcji na osoby i podmioty na Białorusi odpowiedzialne za zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair oraz represje w tym kraju.

Lista obejmuje ok. 80 osób i kilka podmiotów. Sankcje, polegające na zamrożeniu aktywów i zakazie wydawania wiz do UE, muszą jeszcze formalnie zostać potwierdzone przez Radę UE. Ma się to stać prawdopodobnie podczas poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu.

PE wzywa do szerokich sankcji wobec Białorusi za porwanie samolotu z opozycjonistą

Parlament wezwał unijne stolice, aby sankcje zostały przyjęte jak najszybciej i były dla białoruskiego reżimu jak najbardziej dotkliwe.