Nowe sankcje wobec reżimu Łukaszenki

Kolejna sankcje wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki nakładają USA, Kanada i Wielka Brytania [fot. Unsplash]

Kolejna sankcje wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki nakładają USA, Kanada i Wielka Brytania [fot. Unsplash]

Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania ogłosiły wczoraj rozszerzenie sankcji nałożonych na białoruski reżim. “Udławcie się tymi sankcjami”, zareagował prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka na konferencji prasowej zorganizowanej w pierwszą rocznicę sfałszowanych wyborów prezydenckich.

 

W poniedziałek (9 sierpnia) minął rok od dnia ostatnich, uznanych za sfałszowane wyborów prezydenckich na Białorusi. Oficjalnie wygrał je ubiegający się kolejny raz o reelekcję Alaksandr Łukaszenka (miał zdobyć aż 80,1 proc. głosów). Jego oponentka Swiatłana Cichanouska, która została uznana za rzeczywiście wybraną prezydent, oficjalnie uzyskała zaledwie 10,1 proc. głosów.

Nowe sankcje Waszyngtonu

Nowe sankcje przeciwko Białorusi, które wczoraj ogłosił prezydent USA Joe Biden, obejmują 27 osób i 17 podmiotów, m.in. oligarchów bliskich Alaksandrowi Łukaszence, a także Narodowy Komitet Olimpijski Białorusi oraz dwa kluczowe przedsiębiorstwa państwowe: kombinat przemysłu potasowego Biełaruśkalij oraz Grodzieńską Fabrykę Tytoniową „Niemen”. Restrykcjami objęto również zarówno byłych, jak i obecnych szefów tych firm.

Wprowadzone przepisy oznaczają między innymi zamrożenie ich aktywów na terenie Stanów Zjednoczonych oraz zakaz dokonywania transakcji z osobami i podmiotami z USA oraz za pośrednictwem amerykańskich firm i systemów.

Aleś Zarembiuk: Białorusini przeżywają najgorszy czas w naszej współczesnej historii [WYWIAD]

O sytuacji Białorusinów w Polsce, polityce Unii Europejskiej i przyszłości naszych wschodnich sąsiadów, rok po protestach, które zdominowały kraj opowiadał Aleś Zarembiuk, prezes fundacji Białoruski Dom w Warszawie.

Sankcje USA m.in. wobec “portfeli Łukaszenki”

Według amerykańskiego resortu finansów, głównym celem tych sankcji są oligarchowie i biznesmeni, nazywani „portfelami Łukaszenki”, m.in.: baron naftowy Mikałaj Warabiej, magnat tytoniowy Alaksiej Aleksin oraz zarejestrowane na Cyprze spółki należące do budowlanego imperium bliskiego Łukaszence serbskiego biznesmena Nebojszy Karicia.

Na liście objętych sankcjami znalazł się ponadto Narodowy Komitet Olimpijski Białorusi w związku z brakiem ochrony protestujących sportowców oraz oskarżeniami, że instytucja kierowana obecnie przez syna Łukaszenki – Wiktara,  służy omijaniu sankcji i praniu pieniędzy.

Nowe restrykcje USA objęły także kolejnych przedstawicieli aparatu represji, również tych odpowiedzialnych za wymuszenie lądowania samolotu Ryanair z Aten do Wilna, żeby zatrzymać opozycyjnego dziennikarza Ramana Pratasiewicza i jego partnerkę Sofię Sapiegę.

USA wznawiają sankcje przeciwko Białorusi

Jest to odpowiedź na uprowadzenie przez reżim w Mińsku samolotu Ryanair i zatrzymanie blogera Ramana Pratasiewicza.

Biden: Reżim Łukaszenki bezprawnymi usiłuje utrzymać się przy władzy

“Od zatrzymywania tysięcy pokojowych demonstrantów, przez więzienie ponad 500 aktywistów, przywódców społeczeństwa obywatelskiego i dziennikarzy jako więźniów politycznych, po zmuszanie do lądowania międzynarodowego lotu w afroncie dla globalnych norm, działania reżimu Łukaszenki są bezprawnymi wysiłkami, by utrzymać się przy władzy za każdą cenę”, ocenił  amerykański prezydent.

“Odpowiedzialnością wszystkich, którzy dbają o prawa człowieka, wolne i uczciwe wybory i wolność słowa jest sprzeciwianie się tym represjom”, dodał Joe Biden uzasadniając podpisanie rozporządzenia umożliwiającego rozszerzenie sankcji. Przypomniał także, że obiecał liderce białoruskiej opozycji, Swiatłanie Cichanouskiej wsparcie dla białoruskiego narodu “w odważnym realizowaniu demokratycznych aspiracji”.

Podczas niedawnej wizyty w USA Cichanouska miała przekazać Bidenowi i przedstawicielom jego administracji listę osób i podmiotów, które powinny zostać objęte restrykcjami. Wspominała też o sankcjach sektorowych, obejmujących najważniejsze gałęzie białoruskiego przemysłu, choć Waszyngton jeszcze się na to nie zdecydował.

Łukaszenka gotów do rozmów z Polską "bez wstępnych warunków"

Poinformował przy tym, że Mińsk już prowadzi z Warszawą nieoficjalne rozmowy ws. przekazania szczepionek przeciw COVID-19. 

Nowe restrykcje ze strony Wielkiej Brytanii

Nowe sankcje gospodarcze Wielkiej Brytanii nałożone na Białoruś w pierwszą rocznicę sfałszowanych wyborów prezydenckich w tym kraju, to: zakaz importu z tego kraju potażu, produktów ropopochodnych i towarów wykorzystywanych do produkcji papierosów; zakaz bezpośredniej lub pośredniej sprzedaży, dostarczania, przekazywania lub eksportu na Białoruś sprzętu, technologii lub oprogramowania przeznaczonego do monitorowania lub przechwytywania wiadomości w internecie i komunikacji telefonicznej, a także towarów podwójnego zastosowania i technologii do celów wojskowych.

Sankcje finansowe zakazują natomiast nabywania zbywalnych papierów wartościowych i instrumentów rynku pieniężnego emitowanych przez państwo białoruskie i  państwowe banki, a także zakaz udzielania im pożyczek. Wprowadzony zostaje także zakaz świadczenia usług ubezpieczeniowych i asekuracyjnych na rzecz białoruskich organów państwowych.

Ponadto białoruscy przewoźnicy lotniczy będą mieli zakaz lotów w brytyjskiej przestrzeni powietrznej i lądowania w Wielkiej Brytanii, a brytyjskie firmy nie będą mogły udzielać pomocy technicznej flocie luksusowych samolotów należących do Łukaszenki i osób z jego najbliższego otoczenia.

Cichanouska w Waszyngtonie domaga się kolejnych sankcji USA wobec władz Białorusi

Opozycjonistka przekazała sekretarzowi stanu USA listę firm, które w jej opinii powinny zostać objęte sankcjami, tak, by były one skuteczne.

Raab: Reżim Łukaszenki wciąż dławi demokrację i łamie prawa człowieka

Szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab zwrócił uwagę, że “reżim Łukaszenki nadal dławi demokrację i łamie prawa człowieka na Białorusi”. Podkreślił przy tym, że Wielka Brytania nie będzie akceptować działań Łukaszenki. “Produkty państwowego przemysłu Łukaszenki nie będą sprzedawane w Wielkiej Brytanii, a nasze firmy lotnicze i kosmiczne nie dotkną jego floty luksusowych samolotów”, zapowiedział brytyjski minister spraw zagranicznych.

Brytyjskie MSZ zwróciło natomiast uwagę, że nowe sankcje są starannie ukierunkowane na wywarcie presji na prezydenta Białorusi i osoby z jego otoczenia oraz instytucje państwowe, przy maksymalnym ograniczeniu, na ile to możliwe, wszelkich niezamierzonych konsekwencji dla mieszkańców Białorusi.

Wielka Brytania i Kanada nakładają sankcje na Białoruś. Kto znajduje się na liście?

Wielka Brytania wraz z Kanadą nałożyły sankcje na prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę i siedmiu innych urzędników za oszustwa wyborcze i przemoc wobec demonstrantów.

Łukaszenka: Udławcie się tymi sankcjami

“Kto dziś wprowadził sankcje? Wielka Brytania? Bóg z wami, udławcie się tymi sankcjami”, zareagował  na wczorajszej konferencji prasowej Łukaszenka. Zapewnił przy tym, że nie chce mieć nic wspólnego z tym krajem. “(To) amerykańscy lokaje”, ocenił, “A sankcje wprowadzajcie. Pożyjemy, zobaczymy, do czego to doprowadzi, jeśli nie pójdziecie po rozum do głowy”, ostrzegł  prezydent Białorusi.

Przestrzegł przy tym przed trzecią wojną światową. “Rozpętacie trzecią wojnę światową. Do tego chcecie popchnąć nas i Rosjan? Chcecie zwyciężyć w tej wojnie? W niej nie będzie zwycięzców, a jeśli będą, to nie będziecie to wy”, uprzedził Łukaszenka. Zaapelował także o odrzucenie emocji i szukanie wyjścia z obecnej sytuacji. “Dlatego dopóki jeszcze cierpliwie to znosimy, siądźmy do stołu i zacznijmy rozmowę o tym, jak wyjść z tej sytuacji”, zaproponował.

Ukraina: Śmierć białoruskiego aktywisty Witala Szyszowa

Policja nie wyklucza, że przyczyną śmierci było morderstwo.

Kanada też nakłada sankcje 

W odpowiedzi “na przedłużające się, rażące i systematyczne łamanie praw człowieka na Białorusi” minister spraw zagranicznych Kanady Marc Garneau ogłosił nowe sankcje. W piątek (6 lipca) szef kanadyjskiej dyplomacji spotkał się z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską i potwierdził poparcie Kanady dla demokratycznych aspiracji narodu białoruskiego.

Nowe sankcje Ottawy nakładają “ograniczenia na kluczowe sektory białoruskiej gospodarki i minimalizują dostęp białoruskich podmiotów państwowych do międzynarodowych finansów”. “Obejmują zbywalne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, finansowanie dłużne, ubezpieczenia i reasekurację, produkty naftowe i produkty zawierające chlorek potasu”. Jak podkreśla w komunikacie kanadyjski rząd, środki te podejmowane są w porozumieniu z  międzynarodowymi partnerami.

Dotychczas Kanada nałożyła sankcje na 72 białoruskich urzędników i pięć podmiotów. Jednocześnie zapowiedziała przekazanie ponad trzech milionów dolarów na wsparcie organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które działają na rzecz rozwoju demokracji na Białorusi, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet i niezależnych mediów.