Nowe porozumienie o wolnym handlu między UE i Meksykiem

Cecilia Malmström, komisarz ds. handlu// Źródło: Komisja Europejska

W sobotę 21 kwietnia Unia Europejska oraz Meksyk zakończyły negocjacje w sprawie nowej umowy o wolnym handlu.

 

Nowe porozumienie znosi cła dla obu stron na większość eksportowanych towarów, również tych z sektora rolnego. Ponadto otwiera drogę do większej ilości inwestycji i zamówień rządowych, walki z korupcją oraz wzmocni współpracę w ramach paryskiego porozumienia klimatycznego.

Prace nad porozumieniem trwały już w zeszłym roku, jednak strony nie doszły do porozumienia w sprawie wolnego rynku dla sektora rolnego. Niedawno wrócono do rozmów i negocjacje znów nabrały tempa, bo Meksyk coraz bardziej obawia się działań Donalda Trumpa w kwestii NAFTA.

Finalizacja umowy przewidywana przed końcem roku 2018

Nowa umowa to odpowiedź na działania Donalda Trumpa, który w zeszłym roku zainicjował renegocjacje w sprawie Północnoamerykańskiej Strefy Wolnego Handlu (NAFTA). Umowa ta przez wiele lat była źródłem wielu korzyści handlowych dla Meksyku. Prezydent USA zagroził, że zerwie pakt, jeśli nowe warunki nie będą dla niego zadawalające, co wywołało zaniepokojenie innych członków – Meksyku oraz Kanady.

Nowa współpraca między UE a Meksykiem została osiągnięta po miesiącach intensywnych negocjacji. Bruksela przewiduje, że umowa zostanie sfinalizowana przed końcem roku, gdyż zostało jeszcze kilka kwestii technicznych do uregulowania.

„W mniej niż dwa lata UE i Meksyk dostarczyły umowę, która podejmuje wyzwania stawiane przez politykę i ekonomię XXI wieku” – mówi Cecilia Malmström, Europejska Komisarz ds. Handlu. Jak dodaje, „dzisiejsza umowa jest także sygnałem dla innych partnerów, że możliwe jest negocjowanie istniejących już umów handlowych, jeśli obie strony dostrzegają jaką wagę ma otwartość oraz wolny i sprawiedliwy handel”.

Zacieśnienie współpracy

W zeszłym roku podobne porozumienie zostało zawarte z Japonią, natomiast na następne tygodnie planowane są rozmowy z blokiem Mercosur – Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem. Natomiast umowa z Meksykiem jest wzorowana na niedawno zatwierdzonym pakcie między Brukselą a Kanadą.

Umowa UE-Mercosur opóźni się z powodu sporu o wołowinę?

Brak porozumienia między Unią Europejską a Argentyną i Brazylią w sprawie importu wołowiny może sprawić, że nie uda się zamknąć rozdziału negocjacji dot. wzajemnego dostępu do rynków do końca roku. A to z kolei może sprawić, że osiągnięcie całej umowy …

„Dzięki temu porozumieniu, Meksyk dołączy do Kanady, Japonii i Singapuru na liście partnerów, którzy chcą współpracować z Unią w tworzeniu handlu otwartego, sprawiedliwego i opartego na zasadach”, powiedział przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker.

UE przedstawiła szczegóły umów handlowych wynegocjowanych z Japonią i Singapurem

To dwa najambitniejsze jak dotąd porozumienia o wolnym handlu zawarte przez Unię Europejską z zewnętrznymi partnerami. Komisja Europejska liczy na ich szybkie zatwierdzenie i podpisanie. Aby uniknąć poślizgów jakie pojawiły się w przypadku umowy CETA z Kanadą, KE zastosowała rozwiązanie, …

Meksykańskie firmy będą też mogły brać udział w europejskich przetargach rządowych. To samo tyczy się europejskich firm w Meksyku, nawet na poziomie stanowym.

Według danych Komisji Europejskiej, odkąd została zawarta umowa bilateralna w 2000 r., handel pomiędzy stronami wzrósł o 8 procent rocznie, a w całym tym okresie o 148%.

Dostęp do produktów rolnych

Ildefonso Guajardo, meksykański Minister Gospodarki, powiedział, że umowa ułatwi eksport produktów takich jak sok pomarańczowy, tuńczyk, szparagi, miód, jak również produktów mięsnych. Natomiast lepszy i tańszy będzie dostęp do produktów rolnych typu sery, mleko w proszku, wieprzowina i czekolada.

Nowe porozumienie gwarantuje też ochronę oznaczeń geograficznych niektórych produktów. Aż 340 europejskich produktów spożywczych i napojów będzie chronione przed kopiowaniem w Meksyku. Na przykład, nazwa „champagne” może odnosić się wyłącznie do wina musującego z północy Francji. Nie brak jednak kontrowersji w tej kwestii, np w przypadku sera manchego – wg UE nazwa ta może się odnosić tylko do owczego sera z Hiszpanii, podczas Meksyk ma swój „manchego”, który powstaje z mleka krowiego.

Ser Manchego kością niezgody w negocjacjach handlowych UE z Meksykiem

8 stycznia Unia Europejska wznowiła rozmowy z Meksykiem, które mają zaowocować nową wersją umowy handlowej z 2000 r. Strony szukają porozumienia w sprawie zapisów dot. niektórych produktów, w tym meksykańskiej odmiany hiszpańskiego sera Manchego. Negocjacje powinny zakończyć się do 17 …

Merkel: „bardzo dobre wieści dla Europy”

Podczas ceremonii otwarcia międzynarodowych targów przemysłowych w Hanoverze, Angela Merkel przyjęła nową umowę z wielkim entuzjazmem, mówiąc, że „przyniesie ona wiele korzyści dla Meksyku, Europy oraz Niemiec”. Na uroczystości nie zabrakło też prezydenta Meksyku Enrique Peña Nieto, który podzielał nastroje niemieckiej kanclerz i wyraził swój optymizm w sprawie renegocjacji umowy NAFTA: „wierzymy, że uda nam się wynegocjować nowe warunki Północnoamerykańskiej Strefy Wolnego Handlu, korzystne dla wszystkich partnerów”.