Donald Trump nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla przez norweskiego posła

Norweski deputowany Christian Tybring-Gjedde

Norweski deputowany Christian Tybring-Gjedde [Facebook, @Christian.Tybring.Gjedde]

Christian Tybring-Gjedde z norweskiego parlamentu uważa, że Pokojowa Nagroda Nobla należy się Donaldowi Trumpowi za jego wkład w proces pokojowy na Bliskim Wschodzie.

 

Deputowany do Storting (norweskiego parlamentu) Christian Tybring-Gjedde ogłosił w środę (9 września) wysunięcie kandydatury amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa do Pokojowej Nagrody Nobla w 2021 r. Zdaniem posła przywódca USA zasługuje na tę prestiżową nagrodę ze względu na wysiłki Waszyngtonu na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie.

Trump ogłasza sukces. Serbia i Kosowo zdecydowały się na normalizację stosunków gospodarczych

Serbia i Kosowo po wielu latach wrogich relacji zgodziły się na normalizację stosunków gospodarczych. Prezydent USA Donald Trump określił tę decyzję jako „wielki przełom” w stosunkach między Belgradem a Prisztiną.

Podstawą działania USA w kwestii nawiązania relacji ZEA – Izrael

„Nominowałem dzisiaj prezydenta USA Donalda Trumpa do Pokojowej Nagrody Nobla”, poinformował Tybring-Gjedde na Facebooku. Jak wyjaśnił, podstawą do tej decyzji było głównie porozumienie, jakie pod egidą Waszyngtonu osiągnęły w sierpniu Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zdaniem Norwega zawarta przy współudziale Stanów Zjednoczonych umowa „może otworzyć drogę do trwałego pokoju między Izraelem i państwami arabskimi”. „Jeśli przewidywania się spełnią i inne kraje Bliskiego Wschodu podążą za ZEA, to może okazać się, że to porozumienie stanie się punktem zwrotnym, który uczyni z Bliskiego Wschodu region współpracy i dobrobytu”, uważa Tybring-Gjedde.

„Myślę, że (Donald Trump – red.) zrobił więcej na rzecz pokoju między narodami niż większość spośród pozostałych dotychczas nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla”, stwierdził deputowany, który sprawuje także funkcję przewodniczącego norweskiej delegacji w Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO.

Wielkie manewry sił powietrznych NATO. Amerykańskie bombowce przeleciały nad Europą

Sześć amerykańskich bombowców B-52 Stratofortress przeleciało w piątek nad terytorium wszystkich krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, trenując z siłami powietrznymi innych państw.

Trump jak Carter?

W rozmowie z Fox News Tybring-Gjedde stwierdził, że „Donald Trump przerwał 39-letni okres, gdy amerykańscy prezydenci albo wszczynali wojny, albo wciągali Stany Zjednoczone w międzynarodowe konflikty zbrojne”.

„Ostatnim (przed Trumpem – red.) prezydentem, który nie prowadził takiej polityki, był noblista Jimmy Carter”, uważa norweski polityk.

Tybring-Gjedde, członek skrajnie prawicowej norweskiej Partii Postępu, nominował już Donalda Trumpa do pokojowego Nobla w 2018 r., po rozmowach przeprowadzonych przez prezydenta USA z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong-Unem, do których doszło w Singapurze. Podobny krok podjął także ówczesny japoński premier Shinzō Abe.

Historyczny pierwszy lot z Izraela do ZEA po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych

W poniedziałek z lotniska w Tel-Awiwie wystartował pierwszy lot pasażerski do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, będący symbolicznym zakończeniem napięć między Izraelem a ZEA. Na pokładzie znalazły się delegacje USA i Izraela.

„Barack Obama nie zrobił niczego”

Norweski parlamentarzysta zaprzecza, by nominacja Donalda Trumpa spowodowana była osobistymi politycznymi sympatiami. „Nie jestem jakimś wielkim zwolennikiem Trumpa”, stwierdził.

Podkreślił jednak, że Norweski Komitet Noblowski, który odpowiada za przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla „powinien zwracać uwagę na fakty i to właśnie na ich podstawie oceniać kandydata – nie przez pryzmat tego, jak czasami się zachowuje”.

Zdaniem polityka „laureaci pokojowego Nobla z ostatnich lat dokonali o wiele mniej niż Donald Trump”. Wskazał w tym kontekście na poprzedniego amerykańskiego prezydenta Baracka Obamę, który według niego „nie zrobił nic”.

Obama otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 2009 r. Komitet uzasadnił ów wybór „wybitnymi osiągnięciami w kwestii wzmocnienia międzynarodowej dyplomacji i współpracy międzyludzkiej.

Decyzja ta krytykowana była wówczas przez wielu ekspertów, którzy uważali uhonorowanie nowego prezydent USA tak prestiżową nagrodą za pochopne. Takiego zdania był m.in. laureat Nagrody Nobla z 1983 r., były przywódca NSZZ „Solidarność” Lech Wałęsa, który ocenił przyznanie Obamie Nobla jako przedwczesne. Przyznał jednak, że czasem Komitet Noblowski przyznaje Nagrodę Nobla w celu wywołania motywacji do określonych działań.

Donald Trump podziękował na Twitterze za nominację.

Pokojowy Nobel dla Afryki

Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za 2019 r. Nagroda dla premiera Etiopii to przede wszystkim uznanie jego zasług w procesie pojednania z Erytreą – twierdzi Jędrzej Czerep z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

 

 

Komitet Noblowski przyznał nagrodę Abiy Ahmedowi …

Kto może nominować kandydata do Pokojowej Nagrody Nobla?

Wśród osób posiadających prawo oficjalnej nominacji są m.in. członkowie parlamentów i rządów, członkowie sądów międzynarodowych, rektorzy uniwersytetów, profesorowie nauk humanistycznych, filozofii, prawa, historii czy teologii, laureaci Pokojowej Nagrody Nobla oraz byli i obecni członkowie Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

W 2020 roku zgłoszenia były przyjmowane do 1 lutego, co oznacza, że obecnie wpływające kandydatury będą rozpatrywane już w przyszłym roku.