Olaf Scholz: Jestem przekonany, że nowy rząd powstanie jeszcze przed świętami / Europa i świat w skrócie

Olaf Scholz (First Mayor, City of Hamburg (Hamburg), Foto: www.stephan-roehl.de

Nowa niemiecka koalicja rządowa ma składać się z socjaldemokratów, Zielonych oraz liberałów.

Dziś – w piątek – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2771 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 49 osób.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w USA – 89,7 tys., w Wielkiej Brytanii – 45,1 tys. i w Turcji – 30,7 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi ponad 240,6 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 4,9 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 217,8 mln.

 • Austria: Prokuratura złożyła wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Sebastiana Kurza. W zeszłym tygodniu polityk ustąpił ze stanowiska kanclerza z powodu ciążących na nim zarzutów korupcyjnych. Został jednak szefem klubu Austriackiej Partii Ludowej. (AW)
 • Afganistan: Co najmniej 47 osób zginęło w zamachu bombowym w meczecie w Kandaharze na południu kraju. Ponad 70 osób zostało rannych. Według wstępnych ustaleń, zamachu dokonał terrorysta-samobójca. Na razie nikt nie przyznał się do zorganizowania zamachu. To kolejne uderzenie w mniejszość szyicką w Afganistanie. Podejrzenie pada więc na Państwo Islamskie Prowincji Chorasan, które uznaje szyitów za heretyków i od dawna w nich uderza. (AW)
 • Czechy: Badania przedstawione w piątek (15 października) przez publiczne radio wykazały, że 87 proc. respondentów ośrodka sondażowego Median chce informacji o stanie zdrowia prezydenta Czech Milosza Zemana. Kontakty z szefem państwa, który jest w szpitalu, mają od piątku odbywać się tylko za zgodą lekarzy. (PNa)
 • Naukowcy ostrzegali w czwartek (14 października) przed topnieniem pokrywy lodowej Grenlandii. Arktyka ociepla się trzy razy szybciej niż reszta świata. W najgorszej sytuacji znajduje się zachodnie wybrzeże Grenlandii. (PG)
 • Zamordowano dziś (15 października) członka parlamentu Wielkiej Brytanii Davida Amessa. Mężczyzna został wielokrotnie pchnięty nożem podczas spotkania ze swoimi wyborcami w kościele, w Leigh-on-Sea. Na miejscu zbrodni aresztowano 25-latka. Według raportu mężczyzna wszedł do po czym rzucił się na swoją ofiarę. (PG)
 • Jemen: Organizacja Narodów Zjednoczonych donosi o pogorszeniu się sytuacji humanitarnej w Jemenie. Obecnie pomoc od organizacji międzynarodowych otrzymuje 13 milionów obywateli kraju, o 3 miliony więcej niż kilka miesięcy temu. Według statystyk ONZ, by w pełni uniknąć klęski głodu w kraju, pomocy potrzebuje dwie trzecie populacji kraju, czyli aż 20 milionów osób, jednak akcjom humanitarnym zaczyna brakować funduszy. (JK)
 • Liban: Prezydent Michel Aoun zapowiedział w wystąpieniu telewizyjnym, że odpowiedzialni za starcia zbrojne w Bejrucie będą rozliczeni i staną przed sądem. W wymianie ognia na granicy szyickiej i chrześcijańskiej części Bejrutu zginęło co najmniej sześć osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Do walki zbrojnej doszło po protestach Hezbollahu przeciw sędziemu badającemu sprawę eksplozji w bejruckim porcie w 2020 r. (AW)
 • UE jest dla USA partnerem pierwszego wyboru w niemal każdej kwestii – powiedział amerykański sekretarz stanu Antony Blinken podczas spotkania z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem. Borrell ocenił natomiast, że spotkanie było ważnym krokiem we wzmacnianiu współpracy obronnej. (AW)
 • Norwegia: PST podejrzewa, że ostatnie tragedia, która rozegrała się w środę (13 października) mogła być atakiem terrorystycznym. Motyw działania Duńskiego islamisty Espena Andersena Brathena pozostaje nieznany. (PG)
 • Liban: W czwartek (14 października) w Bejrucie w pobliżu budynku sądu doszło do strzelaniny, w której zginęło co najmniej sześć osób. Do zdarzenia doszło podczas protestu zwolenników Hezbollahu przeciwko jednemu z sędziów biorących udział w śledztwie dotyczącym okoliczności zeszłorocznego wybuchu w bejruckim porcie. (PNa)
 • Niemcy: Kandydat Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) na kanclerza, Olaf Scholz poinformował, że jest przekonany, że nowy rząd składający się z socjaldemokratów, Zielonych oraz liberałów z Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) powstanie jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Rozmowy wstępne „toczą się w bardzo, bardzo dobrej i konstruktywnej atmosferze” – stwierdził Scholz, który aktualnie przebywa w Waszyngtonie, gdzie trwa spotkanie ministrów finansów państw grupy G20. Tymczasem w Niemczech trwają rozmowy wstępne trzech wymienionych partii, które mają one do końca tygodnia zdecydować, czy kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie formalnych negocjacji koalicyjnych. (PNa)
 • Bułgaria: Około tysiąca górników pracujących w największej bułgarskiej elektrowni opalanej węglem przemaszerowało w środę (13 października) ulicami Sofii. Manifestanci wzywali władze do ochrony miejsc pracy oraz do wsparcia przemysłu węglowego. (PNa)
 • Japonia: Premier Fumio Kishida rozwiązał parlament, co oznacza przeprowadzenie wyborów jeszcze w tym miesiącu. Dwoma głównymi  walczącymi o władzę ugrupowaniami na japońskiej scenie politycznej są konserwatywna Partia Liberalno-Demokratyczna, której przewodzi Kishida, oraz znajdująca się obecnie w opozycji Konstytucyjna Partia Demokratyczna, postulująca redystrybucję bogactwa oraz rozszerzenie praw mniejszości seksualnych. (JK)
 • Według raportu Climate Transparency Report w roku 2021 emisje dwutlenku węgla przez 20 najbogatszych krajów świata wzrosły o 4 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Obecnie ta grupa krajów jest odpowiedzialna za około 75 proc. wszystkich emisji gazów cieplarnianych na świecie. Największy wzrost zanotowano w Chinach – odpowiadają one za 60 proc. globalnego przyrostu emisji gazów cieplarnianych w tym roku. (JK)
 • Norwegia: Do pięciu urosła liczba ofiar śmiertelnych tragedii, jaka rozegrała się w środę (13 września) w Norwegii, informuje BBC. Jak informują media, w mieście Kongsberg oddalonym o 85 km od stolicy Oslo doszło do ataku na przypadkowych przechodniów. Napastnik, który atakował w różnych punktach miasteczka, strzelał do swoich ofiar z łuku. Lokalna policja podaje, że sprawca został zatrzymany. Nie ujawniono tożsamości mężczyzny. (MK)
 • USA: W Kalifornii blisko 60 tys. pracowników ekip filmowych i telewizyjnych w Hollywood grozi strajkiem. W całych USA ponad 100 tys. związkowców zagłosowało za podjęciem protestu w ramach walki o podwyżki i lepsze warunki pracy. (AW)
 • Azerbejdżan zgodził się we wtorek (13 października) na rozwiązanie konfliktu dyplomatycznego z Iranem poprzez dialog. Kontakt pomiędzy krajami doznał uszczerbku, po tym jak Teheran oskarżył Izrael o aktywność wojsk na terenie kraju. Do przełomu w tej sprawie doszło podczas rozmowy telefonicznej pomiędzy Ministrem Spraw Zagranicznych, Jeyhunem Bayramovem, a jego irańskim odpowiednikiem Hosseinem Amir-Abdollahianem. (PG)
 • Francja: W wieku 101 lat zmarł Hubert Germain – był on ostatnim żyjącym członkiem francuskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej, który otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe z rąk gen. Charlesa De Gaulle’a. (PNa)
 • Polska: Polska Agencja Prasowa (PAP) poinformowała, że wicepremier ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, Jarosław Kaczyński odejdzie z rządu na początku 2022 r. Decyzja prezesa Prawa i Sprawiedliwości podyktowana jest koniecznością zwiększenia kontroli nad partią. (PNa)
 • Kolumbia: Pracownicy ambasady USA zgłaszają objawy chorobowe, odpowiadające tzw. „syndromowi hawańskiemu” – bóle i zawroty głowy, ból karku, nudności, przemęczenie, problemy ze słuchem, problemy z pamięcią i ciśnieniem krwi. Syndrom ten dotyka pracowników amerykańskich placówek dyplomatycznych i wojskowych od 2016 r., kiedy po raz pierwszy stwierdzono go u pracowników ambasady w Hawanie. Władze i wywiad USA podejrzewają, że za wywoływanie syndromu może odpowiadać nieznana im broń, emitująca fale radiowe. Póki co objawy syndromu pojawiły się u amerykańskich dyplomatów na Kubie, w Chinach, Wietnamie, Kirgistanie, Uzbekistanie, Austrii, a nawet i w Waszyngtonie, stolicy USA. (BS)
 • Węgry: Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó przebywał wczoraj (12 października) w Moskwie, gdzie rozmawiał z szefem Rosatomu, rosyjskiego państwowego koncernu energetycznego, na temat rozbudowy elektrowni atomowej w węgierskim mieście Paks. „Prace przebiegają sprawnie”, napisał na Facebooku Szijjártó, mimo tego, że budowa dwóch nowych bloków elektrowni jeszcze się nie rozpoczęła, a elektrownia nadal nie otrzymała pozwolenia na budowę od Urzędu Energii Atomowej (OAH). OAH na początku miesiąca przedłużył termin rozpatrzenia wniosku, prosząc o dodatkowe informacje. Według szefa dyplomacji Węgier nie oznacza to jednak opóźnień w pracach. W ostatnim czasie media sugerowały, że w węgierskim rządzie występują napięcia ze względu na sprawę elektrowni atomowej, która została zamówiona w Rosatomie w 2014 r. bez przetargu i ma zostać zbudowana z rosyjskich funduszy. Moskwa udzieliła Węgrom pożyczki w wysokości 10 mld euro na tę inwestycję, której całkowity koszt wynosi 12,5 mld euro. (PB)
 • Francja: W wieku 101 lat zmarł Hubert Germain, czyli ostatni żyjący kawaler Orderu Wyzwolenia przyznawanego przez francuskie władze najbardziej zasłużonym żołnierzom walczącym podczas II wojny światowej. „Germain był uosobieniem wolnej Francji” – przekazał w komunikacie Pałac Elizejski. (AW)
 • Norwegia: Ustępująca premier Erna Solberg wystąpiła z projektem radykalnego obniżenia w przyszłym roku inwestycji w państwowy fundusz majątkowy w związku z odbudową gospodarczą po pandemii COVID-19. Solberg zaproponowała zmniejszenie opiewającego w tym roku na 406,8 mld koron norweskich funduszu o 322,4 mld koron. To jeden z ostatnich projektów starego, konserwatywnego rządu. Jeszcze w tym tygodniu zaprzysiężony zostanie mniejszościowy gabinet Partii Pracy i Partii Centrum, którym pokieruje Jonas Gahr Støre. (AK)
 • Austria: Policja zatrzymała we wtorek (12 października) Sabine Beinschab, założycielkę instytutu badawczego Research Affairs, który w 2016 r. za opłatą ministerstwa finansów  miał manipulować politycznymi sondażami w taki sposób, aby faworyzować Sebastiana Kurza, wówczas szefa MSZ z aspiracjami do objęcia stanowiska kanclerza. W ubiegłym tygodniu austriacka prokuratura antykorupcyjna (WKStA) objęła śledztwem w tej sprawie Kurza i dziewięć innych osób. W poniedziałek Kurz dobrowolnie ustąpił ze stanowiska kanclerza. Niedługo przed tym, jak w ubiegłym tygodniu policja przeszukała m.in. biuro Kurza, Beinschab miała pozbyć się dysku twardego ze swojego komputera. Jest podejrzana o zniszczenie kluczowych dowodów. (AK)
 • Irak: Wstępne wyniki podawane przez komisje wyborcze wskazują na to, że partia radykalnego i antyamerykańskiego szyickiego muzułmańskiego duchownego Muktady as-Sadra zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Frekwencja wyniosła 41 proc., co jest najgorszym wynikiem od czasu obalenia reżimu Saddama Husajna w 2003 roku. (PNa)
 • Premier Włoch Mario Draghi jest gospodarzem dzisiejszego (12 października) wirtualnego szczytu G20. W agendzie spotkania znajduje się przede wszystkim temat Afganistanu, ponieważ rosną obawy o zbliżającą się katastrofę humanitarną po powrocie talibów do władzy. Światowi przywódcy będą dyskutować również m.in. o mobilności, migracjach oraz prawach człowieka. (PNa)
 • Brazylia: Prezydent Jair Bolsonaro został we wtorek (12 października) oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w związku ze swoim udziałem w niszczeniu Amazonii. Sprawa została wniesiona przez aktywistów ekologicznych  z austriackiej organizacji AllRise. Ich zdaniem Bolsonaro „systematycznie usuwał, neutralizował lub osłabiał ustawy, agencje oraz jednostki zajmujące się ochroną Amazonii”, a wylesianie, w które zaangażowane jest administracja prezydenta, doprowadzi, według wyliczeń AllRise, do 180 tys. śmierci w skali całego globu. (PNa)
 • Niemcy: Kierownictwo chadeckiej partii CDU rozpoczęło konsultacje w sprawie konsekwencji historycznej porażki we wrześniowych wyborach parlamentarnych. Po posiedzeniu zarządu sekretarz generalny ugrupowania Paul Ziemiak poinformował, że wybrany zostanie nowy federalny komitet wykonawczy ugrupowania. (AW)
 • Białoruś jest zmuszona zamknąć w tym miesiącu swój Konsulat Generalny w Nowym Jorku. Dzieje się to na żądanie władz USA. (AW)
 • Niemcy: Współprzewodniczący skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec Jörg Meuthen oświadczył, że ustąpi ze stanowiska szefa ugrupowania, które pełnił przez ostatnie sześć lat. (PNa)
 • Austria: Polityk rządzącej Austriackiej Partii Ludowej Alexander Schallenberg, został w poniedziałek (11 października) zaprzysiężony na stanowisko kanclerza federalnego. Dwa dni wcześniej z funkcji kanclerza zrezygnował Sebastian Kurz, na którym ciążą zarzuty korupcyjne. Schallenberg sprawował dotąd funkcję ministra spraw zagranicznych, na stanowisku szefa resortu zastąpi go dotychczasowy ambasador Austrii w Paryżu, Michael Linhart. (PNa)
 • Wielka Brytania: Następca tronu Zjednoczonego Królestwa, książę Karol przyznał, że podziela obawy szwedzkiej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg, dotyczące bezczynności światowych przywódców ws. zmian klimatu. „Politycy dużo mówią, ale problem polega na tym, że nie można na tym kończyć – trzeba wyjść w teren i zacząć działać” – oświadczył w wywiadzie dla BBC. (PNa)
 • Specjalna Prokuratura Kosowa oznajmiła w niedzielę (10 października), iż aresztowano  podejrzanych o planowanie zamachu terrorystycznego na porządek konstytucyjny oraz bezpieczeństwo.  Po miesiącach tajnego dochodzenia i obserwacji ujęto 5 osób uzbrojonych w materiały wybuchowe, broń palną, drony, a także bronie przeciwpancerne. (PG)
 • Niemcy: Dwie konserwatywne figury – Peter Altmaier i Annegret Kramp-Karrenbauer – ogłosili w sobotę (9 października) swoje odejście z parlamentu. W swoim tweecie Annegret Kramp-Karrenbauer napisała, że Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna musi „nastawić się przyszłościowo”. Chcąc przyczynić się do tej zmiany ona i Altmeier „oddają swoje mandaty”. (PG)
 • Polska: Grupa 26 sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku odniosła się do czwartkowego (7 października) wyroku tego sądu o częściowej niekonstytucyjności Traktatu o Unii Europejskiej. We wspólnym oświadczeniu napisano o 10 „nieprawdach” związanych z orzeczeniem ogłoszonym przez prezes TK Julię Przyłębską, podważając m.in. stwierdzenie głoszące, że „stosowania przez polskie sądy prawa unijnego nie da się pogodzić ze stosowaniem przez nie Konstytucji”. Zaprzeczono również zdaniom mówiącym, że „sądy konstytucyjne innych państw członkowskich wydawały wyroki podobne do ostatniego wyroku TK”. (PNa)

Břetislav Dančák: Piraci zapowiadają wielkie liberalne otwarcie. Czy Czesi są gotowi? [WYWIAD]

„Przyszły czeski rząd to wielka niewiadoma. Można wyobrazić sobie sytuację, w Andrej Babiš nie znajdzie się u władzy”, mówi Břetislav Dančák, politolog z Uniwersytetu Masaryka w Brnie.

Czechy: Porównywany do Václava Havla lider Piratów przekonuje, że jest dobrym materiałem na premiera

Premier Andrej Babiš obawia się czeskiej partii Piratów. Jej lidera określa mianem „neomarksisty”

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.