Niemiecka spółka wycofuje się z budowy Nord Stream 2 / Europa i świat w skrócie

Konstrukcja Nord Stream, fot. wolfro54 [Flickr]

Konstrukcja Nord Stream, fot. wolfro54 [Flickr]

Niemiecka spółka Bilfinger wycofała się z budowy gazociągu Nord Stream II | Wczoraj rząd premiera Giuseppe Contego otrzymał wotum zaufania od Izby Deputowanych, a dziś o jego przyszłości ostatecznie zadecydował Senat | Twitter zablokował tymczasowo konto republikańskiej członkini Izby Reprezentantów Marjorie Taylor Greene |

Dziś – w środę – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6919 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarły 443 osoby.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych zakażeń przybyło zaś w USA – 171,5 tys., w Brazylii – 63,5 tys., w Hiszpanii – 34,2 tys. i w Wielkiej Brytanii – 33,3 tys.

Liczba wykrytych na całym świecie od początku pandemii zakażeń wynosi ponad 96,6 mln, zmarło ponad 2 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 69,2 mln.

 

 • Niemiecka spółka Bilfinger wycofała się z budowy Nord Stream 2 w obawie przed nałożeniem na nią amerykańskich sankcji. Jest to pierwsze niemieckie przedsiębiorstwo, które zrezygnowało z budowy gazociągu. Spółka zapowiedziała, że będzie przestrzegać przepisów o ochronie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i zakończyła współpracę ze szwajcarską firmą Nord Stream II AG. W poniedziałek rząd Niemiec został poinformowany o wprowadzeniu w życie sankcji przez ambasadę amerykańską w Berlinie. Ambasada przekazała, że Stany Zjednoczone są „nadal zdecydowane podjąć wszelkie niezbędne i odpowiednie kroki, aby zatrzymać Nord Stream 2, który zagraża ważnym interesom narodowym naszych europejskich sojuszników i USA”.
 • Włochy: Po burzliwej, trwającej od rana dyskusji premier Włoch otrzymał wotum zaufania w Senacie. Oznacza to, że Giuseppe Conte pozostaje na stanowisku premiera i nie zostaną rozpisane przyspieszone wybory. Conte zwrócił się o głosowanie w parlamencie po tym, jak z koalicji rządzącej wycofało się ugrupowanie Italia Viva Matteo Renziego. Wczoraj koalicji udało się zdobyć większość głosów w Izbie Deputowanych. Więcej na temat piszemy TUTAJ.
 • Rosja: Fundacja Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego opublikowała dwugodzinny reportaż o posiadłości w Gelendżyku na południu Rosji, którą nazywa „pałacem dla prezydenta Władimira Putina„. Nawalny w tym filmie nazywa Putina „najbogatszym człowiekiem świata”. Pałac, według FBK, zajmuje 18 tys. metrów kwadratowych i mieszczą się tam dziesiątki rozmaitych pokoi, teatr i kasyno, jak również ogromna oranżeria, amfiteatr i podziemny tunel prowadzący na brzeg morza.
 • Francja rozważa wycofanie części oddziałów z terenów Sahelu. Jak stwierdził prezydent Emmanuel Macron, związane jest to z ostatnimi sukcesami w walce z islamistami i przybycie na miejsce nowych sił krajów europejskich. Paryż posiada najwięcej spośród państw europejskich wojsk w Mali oraz na całym obszarze Sahelu. W ubiegłym roku francuskie władze podjęły decyzję o wzmocnieniu kontyngentu, biorącego udział w operacjach antyterrorystycznych z 600 do 5,1 tys. żołnierzy.
 • Rosja odpowiedziała na postulaty niektórych zachodnich przywódców, m.in. szefów dyplomacji państw bałtyckich, by nałożyć na Rosję nowe sankcje w związku z aresztowaniem Aleksieja Nawalnego. „Zdajemy sobie sprawę z tych głosów, ale nie zamierzamy zwracać na nie uwagi”, oświadczył rzecznik rządu Dmitrij Pieskow. „Sprawa dotyczy obywatela Rosji, który nie podporządkowuje się rosyjskiemu prawu. To wewnętrzna sprawa Rosji i nie pozwolimy tutaj na obcą ingerencję”, stwierdził. Władze na Kremlu zarzucają Nawalnemu nie podporządkowanie się do warunków otrzymanej w 2014 r. kary za rzekome oszustwa finansowe i pranie pieniędzy.
 • USA: Jedną z ostatnich decyzji Donalda Trumpa na stanowisku prezydenta USA stało się ogłoszenie 22 stycznia Narodowym Dniem Świętości Życia Ludzkiego. „W tym dniu będziemy świętować cud ludzkiej egzystencji i odnawiamy nasze postanowienie budowania kultury życia, w której każdy człowiek w każdym wieku jest chroniony, ceniony i kochany”, napisał Trump w akcie proklamacji. Skrytykował też „walkę o utrzymanie Stanów Zjednoczonych wśród nielicznych krajów, w tym Korei Północnej i Chin, które zezwalają na aborcję po 20 tygodniach ciąży” i wezwał Kongres do uchwalenia przepisów zakazujących późnej aborcji.
 • Tajlandia: Sąd skazał 65 letnią kobietę na 43 lata więzienia. Kara została nałożona na Tajkę z powodu publikacji internetowych, w których obraziła rodzinę królewską i tym samym złamała obowiązujące tam prawo lese majeste. To najdłuższy jak dotąd wyrok wydany za takie wykroczenie. Sunai Phasuk z Human Rights Watch stwierdził, że prawo lese majeste to już ostatni sposób, w jaki monarchia może ograniczyć zwrot Tajlandii ku demokracji, a decyzja sądu pogłębi napięcia w kraju.
 • Tunezja: Setki młodych ludzi starło się w poniedziałek z policją w miastach Tunezji, rzucając kamieniami i koktajlami Mołotowa, podczas gdy siły bezpieczeństwa używały gazu łzawiącego i armatek wodnych, aby stłumić zamieszki. Około 300 młodych mężczyzn starło się z policją w stołecznej dzielnicy Ettadamon, podali dziennikarze Reutersa, do walk doszło też w Kasserine, Gafsa, Sousse i Monastir. Zamieszki i protesty nastąpiły po 10. rocznicy rewolucji, która przyniosła demokrację, ale większości Tunezyjczyków nie przyniosła żadnych korzyści materialno-bytowych.
 • Uganda: Rzecznik rządu Ugandy oskarżył we wtorek Stany Zjednoczone o próbę podważenia zeszłotygodniowych wyborów prezydenckich po tym, jak ambasador USA próbował odwiedzić przywódcę opozycji przetrzymywanego w areszcie domowym. Wojsko otoczyło dom byłego piosenkarza Bobiego Wine’a, który tak naprawdę nazywa się Robert Kyagulanyi, krótko po tym, jak oddał swój głos w czwartkowych wyborach prezydenckich. 76-letni Yoweri Museveni, który jest u władzy od 1986 roku, został ogłoszony zwycięzcą wyborów, uzyskując 59% głosów. Ostra, publiczna nagana skierowana do Stanów Zjednoczonych przez rząd Ugandy jest stosunkowo nietypowa, ponieważ oba narody są sojusznikami.
 • USA: Prezydent Donald Trump polecił wszystkim agencjom amerykańskim nakreślić zagrożenia bezpieczeństwa, jakie stanowią dla istniejącej rządowej floty dronów drony zbudowane przez chińskie firmy lub inne kraje uważane za zagranicznych przeciwników, w tym Rosję, Iran i Koreę Północną. Rozkaz Trumpa nakazuje również agencjom nakreślenie „potencjalnych kroków, które można by podjąć w celu złagodzenia tego ryzyka”.
 • Turcja: Ankara nałożyła ograniczenia wobec reklam na Twitterze, Periscope i Pinterest po tym, jak nie udało im się wyznaczyć lokalnych przedstawicieli w Turcji na mocy nowej ustawy o mediach społecznościowych, zgodnie z decyzjami opublikowanymi we wtorek. Zgodnie z prawem, które zdaniem krytyków tłumi sprzeciw opozycji, platformy społecznościowe, które nie wyznaczą swoich przedstawicieli podlegają szeregowi kar. Prawo zezwala władzom na usuwanie treści z platform, zamiast blokowania dostępu, jak to miało miejsce w przeszłości. Wywołało to zaniepokojenie, ponieważ ludzie coraz częściej zwracają się w kierunku platform internetowych po tym, jak Ankara zacieśniła kontrolę nad mediami tradycyjnymi.
 • Uganda: Służba bezpieczeństwa zablokowała ambasadorowi Stanów Zjednoczonych w Kampali możliwość odwiedzenia lidera opozycji Bobiego Wine’a w jego rezydencji. Ambasada powiedziała, że ​​głosowanie w zeszłym tygodniu było naznaczone nękaniem kandydatów opozycji, tłumieniem mediów i obrońców praw oraz zamknięciem internetu w całym kraju. Wine, którego prawdziwe nazwisko brzmi Robert Kyagulanyi, przebywa w areszcie domowym od czwartku, krótko po oddaniu głosu w wyborach prezydenckich w tym kraju.
 • Rosja: Sędzia nakazał skazanie przywódcy rosyjskiej opozycji na 30 dni więzienia do czasu procesu. Aleksiej Nawalny został aresztowany w niedzielę wieczorem po przyjeździe do Moskwy z Niemiec, gdzie dochodził do siebie po ataku środkiem bojowym nowiczok.
 • Włochy: W poniedziałek rząd premiera Giuseppe Contego otrzymał wotum zaufania od Izby Deputowanych. Głosowanie odbyło się ze względu na trwający we Włoszech kryzys rządowy po wyjściu z koalicji ugrupowania Italia Viva pod kierownictwem byłego premiera Matteo Renziego. Za wotum głosowało 321 deputowanych, a przeciwko było 259. Parlamentarzyści Italia Viva wstrzymali się od głosu. Natomiast centroprawicowe ugrupowanie Matteo Salviniego domagało się dymisji obecnego rządu i rozpisania nowych wyborów. We wtorek Conte wygłosi w Senacie przemówienie dt. odbudowania koalicji i podtrzymania obecnego rządu. Więcej na temat kryzysu we Włoszech piszemy TUTAJ.
 • Białoruś została pozbawiona prawa organizacji w tym roku, wspólnie z Łotwą, Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie. Taką decyzję podjęła Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF). Mistrzostwa miały się odbyć na przełomie maja i czerwca w Mińsku i Rydze. Odebranie Białorusi prawa organizacji Mistrzostw Świata w Hokeju jest związane z brutalnym tłumieniem powyborczych demonstracji opozycji i złą sytuacją jeśli chodzi o przestrzeganie praw człowieka.
 • USA: Twitter zablokował w niedzielę tymczasowo – na 12 godzin – konto republikańskiej członkini Izby Reprezentantów Marjorie Taylor Greene, która w listopadzie po raz pierwszy została wybrana do Kongresu USA. Konserwatywna bizneswoman jest otwartą zwolenniczką teorii spiskowej „QAnon”. Według tej teorii Donald Trump prowadzi tajną wojnę z tzw. głębokim państwem, czyli spiskiem mediów, naukowców, polityków czy wojskowych. Informacje o niej mają być rzekomo zatajane, ponieważ ich ujawnienie zbyt mocno wstrząsnęłoby światem. Platforma Twitter zawiesiła jej konto po tym, jak nowo wybrana kongresmenka z Georgii spierała się z urzędnikiem stanu w sprawie zarzutów dotyczących oszustw wyborczych, do jakich miało dojść podczas listopadowych wyborów. Konto Greene „zostało tymczasowo zablokowane z powodu wielokrotnych naruszeń polityki integralności” Twittera, poinformował przedstawiciel firmy w oświadczeniu przesłanym e-mailem do agencji Reutera.
 • Chiny: Amerykańscy urzędnicy, którzy byli zaangażowani w „paskudne” zachowanie w stosunku do Tajwanu, do którego roszczą sobie prawa chińskie władze, będą podlegać sankcjom – poinformowało chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w poniedziałek (18 stycznia), po tym jak Waszyngton zniósł ograniczenia w kontakcie między amerykańskimi, a tajwańskimi urzędnikami.
 • Chiny: Gospodarka Chin przyspieszyła w czwartym kwartale zeszłego roku, a całościowy wzrost przewyższył oczekiwania ekonomistów. PKB wzrósł o 2,3 proc. w 2020 r., czyniąc Chiny jedyną dużą gospodarką na świecie, która uniknęła w zeszłym roku recesji. Oczekuje się, że Chiny będą w tym roku nadal wyprzedzać swoich konkurentów, a PKB będzie rosnąć w najszybszym tempie od dekady na poziomie 8,4 proc.
 • Chiny: Ratownicy twierdzą, że 12 górników uwięzionych pod ziemią po wybuchu w chińskiej kopalni złota tydzień temu wciąż żyje. Państwowe media donoszą, że pracownikom udało się dostarczyć ratownikom notatkę siedem dni po wypadku. Los kolejnych 10 górników zaginionych po wybuchu pozostaje nadal tajemnicą. Wypadki w kopalniach w Chinach nie są rzadkością i często są spowodowane brakiem egzekwowania przepisów bezpieczeństwa. 22 górników zostało uwięzionych w kopalni Hushan niedaleko Yantai w prowincji Shandong we wschodnich Chinach 10 stycznia po tym, jak eksplozja uszkodziła wyjście i system komunikacyjny kopalni.
 • Przewodniczący Rady Europejskiej wezwał Rosję do natychmiastowego uwolnienia Aleksieja Nawalnego. „Zatrzymanie jest niedopuszczalne” – napisał na Twitterze Charles Michel. Rosyjski opozycjonista został aresztowany po wylądowaniu na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, gdy powrócił do kraju po 5-miesięcznym pobycie w Niemczech, gdzie leczył się po próbie śmiertelnego otrucia go przez – jak wszystko na to wskazuje – rosyjskie służby.
 • Indonezja: Na wyspie Jawa wybuchł w sobotę (16 stycznia) liczący 3676 m wysokości wulkan Semeru. Potężna chmura pyłów i gorących gazów osiągnęła wysokość 5,6 km. Dotychczas nie ogłoszono poleceń ewakuacji okolicznej ludności, nie wiadomo też o ofiarach i stratach materialnych. Władze ostrzegły jednak miejscową ludność, by obserwowała aktywność wulkanu i przygotowała się do ewentualnego opuszczenia domów. Semeru, nazywany przez miejscowych „Wielką Górą”, jest najwyższym wulkanem na Jawie i zarazem najwyższym szczytem tej wyspy. Jego poprzednia erupcja miała miejsce w grudniu.
 • Rosja: Aleksiej Nawalny zatrzymany podczas kontroli paszportowej na lotnisku Szeremietiewo po tym, jak samolot linii Pobieda z opozycjonistą na pokładzie został tam przekierowany. Nawalny powracał z Berlina po kilkumiesięcznym pobycie związanym z leczeniem i rehabilitacją po sierpniowej próbie jego otrucia z użyciem nowiczoka. Na lotnisku Wnukowo, gdzie pierwotnie miał lądować samolot z Aleksiejem Nawalnym, został z kolei zatrzymany brat polityka Oleg Nawalny oraz jego współpracownicy z Fundacji Walki z Korupcją (FBK).
 • Kanadyjski minister przemysłu François-Philippe Champagne rozmawiał z założycielem Alimentation Couche-Tard, Alainem Bouchardem, i zapewnił go o wsparciu dla kanadyjskich przedsiębiorstw po tym, jak firma zrezygnowała z planów zakupu europejskiej sieci detalicznej Carrefour SA. Operator sklepów wielobranżowych Couche-Tard z Quebecu zrezygnował z rozmów o zakupie sieci skelpów Carrefour za 20 miliardów dolarów po tym, jak francuski minister finansów Bruno Le Maire wyraził obawy dotyczące bezpieczeństwa żywności i miejsc pracy. Zamiast tego obie firmy zdecydowały się pracować nad możliwościami partnerstwa.
 • Uganda: Partia lidera ugandyjskiej opozycji Bobi Wine poinformowała, że przygotowuje się do zakwestionowania zwycięstwa wyborczego prezydenta Yoweri Museveniego. Partii Jedności Narodowej (NUP) przekazała, że posiada dowody na fałszowanie kart do głosowania oraz innych nadużyc wyborczych. W sobotę komisja wyborcza ogłosiła Museveniego zwycięzcą czwartkowego głosowania, a ostateczne obliczenia wykazały, że urzędujący prezydent zdobył 59 proc. głosów, podczas gdy Wine otrzymał 35 proc. poprawcia. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wydały w sobotę oświadczenia wzywające do zbadania doniesień o oszustwach i innych obawach związanych z procesem wyborczym.
 • Rosja: Aleksiej Nawalny wraca do Moskwy. Zgodnie z zapowiedziami dziś (17 stycznia) opozycjonista opuścił Berlin na pokładzie samolotu rosyjskich linii lotniczych Pobieda. Nawalny przebywał w berlińskim szpitalu po ubiegłorocznym otruciu. W rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że nie obawia się aresztowania, ponieważ jest niewinny.
 • Liban: Firma, która kupiła azotan amonu, który eksplodował w Bejrucie w sierpniu zeszłego roku, miała możliwe powiązania z dwoma syryjskimi biznesmenami pod amerykańskimi sankcjami za powiązania z prezydentem Basharem al-Assadem, wynika z raportu libańskiego dziennikarza i dokumentów londyńskiej firmy. Libańska minister sprawiedliwości Marie Claude Najm powiedziała Reuterowi, że wyniki raportu powinny zostać zbadane, tak jak w przypadku wszelkich innych zarzutów związanych z trwającym śledztwem w sprawie wybuchu
 • Tunezja: w sobotę w wielu miastach w kraju doszło do gwałtownych protestów. Główną przyczyną demonstracji jest pogarszająca się sytuacja ekonomiczna kraju, który znajduje się niemal na skraju bankructwa. Protestujący podpalali różne obiekty w celu zablokowania ulic, a w mieście Sousse policja miała użyć gazu łzawiącego, aby rozproszyć tłum.
 • Afganistan: dwie kobiety, sędzie Sądu Najwyższego, zostały zastrzelone przez nieznanego mężczyznę w stolicy kraju, Kabulu. W ostatnim czasie w kraju dochodzi do wielu tego typu ataków, których ofiarami stają się wysoko postawione osoby. Zamachów dokonuje się na polityków, dziennikarzy, aktywistów czy prokuratorów. Mimo toczących się rozmów pokojowych z Talibami, to właśnie ich władze kraju oskarżają o dokonywanie morderstw.
 • USA: FBI rozpoczęło dochodzenie, aby sprawdzić czy zagraniczne rządy, organizacje lub osoby fizyczne udzieliły wsparcia finansowego grupom, które zaplanowały i przeprowadziły atak na Kapitol. Jeden z urzędników FBI przekazał, że badana jest płatność w wysokości 500 000 dolarów w kryptowalucie bitcoin. Miała ona pochodzić od obywatela Francji i być przekazana na rzecz skrajnie prawicowych grup biorących udział w napaści na Kapitol.
 • Niemcy: Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder w rozmowie z „Der Spiegel” postawił pytanie, czy Polska i Węgry są jeszcze demokracjami, czy też są już państwami autorytarnymi. Jednocześnie polityk SPD szuka usprawiedliwienia dla zajęcia przez Moskwę Krymu i odmawia skrytykowania Władimira Putina. W rozmowie ze Spieglem – pretekstem do rozmowy była książka napisana wspólnie z historykiem Gregorem Schoellgenem – były kanclerz Niemiec powiedział m.in.: „Spójrzcie na Polskę i Węgry”; „Czy to wciąż demokracje, czy coraz bardziej autorytarne państwa? Gdzie podziały się wartości w polityce zagranicznej? CDU i CSU nie potrafią nawet oddzielić się od partii premiera Węgier Viktora Orbana, ale współpracują z nią w Parlamencie Europejskim” – stwierdza. Schroeder po odejściu z polityki zasiadał w radzie nadzorczej konsorcjum Nord Stream, a od 2017 r. jest szefem rady dydektorów w rosyjskim koncernie „Rosnieft”.
 • Białoruś: Jak informuje telewizja Biełsat, pierwszy blok białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu, w obwodzie grodzieńskim, został w sobotę odłączony od zasilania; zadziałał system ochrony generatora – poinformowało ministerstwo energetyki Białorusi. Zapewniono, że poziom promieniowania w rejonie elektrowni jest w normie.
 • Donald Tusk zaapelował do niemieckiej partii CDU o zajęcie jasnego stanowiska w sprawie węgierskiej partii Fidesz. Tusk, który pełni funkcję przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPL), jest zwolennikiem wykluczenia z niej ugrupowania Viktora Orbana. Zaznaczył, że „obrona wspólnych wartości” wymaga „jasnego stanowiska” ze strony niemieckich chadeków. Ich postawa była bowiem jedną z przyczyn, dla których do tej pory nie wykluczono Fideszu z EPL.
 • Francja, Wielka Brytania i Niemcy, sygnatariusze umowy nuklearnej z Iranem z 2015 r., wyrazili zaniepokojenie działaniami Teheranu, obejmującymi przyspieszenie wzbogacania uranu do wartości znacznie przewyższających poziom przewidziany przez porozumienie. „Stanowczo wzywamy Iran do zaprzestania tej aktywności i niezwłocznego powrotu do przestrzegania zobowiązań wynikających z umowy JCPoA, jeśli zależy mu na utrzymaniu tego porozumienia”, zaapelowały. Wznowienie wzbogacania uranu na znaczącą skalę jest odpowiedzią Iranu na wystąpienie Stanów Zjednoczonych z JCPoA w maju 2018 r. i przywrócenie przez Donalda Trumpa antyirańskich sankcji, zniesionych na mocy umowy. O rozpoczęciu prac poinformowała w środę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).
 • Komunikator internetowy WhatsApp ma nową politykę prywatności. Administracja przewiduje przekazywanie danych o użyciu aplikacji Facebookowi, do którego należy WhatsApp. Brak zgody użytkownika wiązać się z zawieszeniem konta. Wprowadzona zmiana, która ma wejść w życie 8 lutego, budzi jednak sprzeciw wielu korzystających z serwisu, którzy masowo wycofują się z komunikatora WhatsApp na rzecz innych podobnych usług. Pod presją ze strony mediów i opinii publicznej WhatsApp został zmuszony do lepszego wyjaśnienia nowych zapisów. Kierownictwo zapewniło, że komunikator, wbrew obawom użytkowników, nie zamierza przekazywać Facebookowi treści prywatnej korespondencji użytkowników ani nagrań rozmów głosowych. Wiadomości pozostaną objęte szyfrowaniem końcowym, co uniemożliwia dostęp do nich osobom spoza grona nadawców i odbiorców.
 • USA: W piątek w więzieniu Terre Haute w stanie Indiana stracony został Dustin Higgs. Mężczyzna skazany był za zabójstwo trzech kobiet: Tamik Black, Mishann Chinn oraz Tanji Jackson. To 13. kara śmierci wykonana przez federalną administrację prezydenta USA Donalda Trumpa. Według amerykańskich mediów Higgs był ostatnim więźniem federalnym, któremu groziła egzekucja na pięć dni przed przejęciem władzy przez Joe Bidena, zdeklarowanego przeciwnika kary śmierci.

Bośnia i Hercegowina: Kryzys humanitarny po pożarze obozu dla migrantów. UE wzywa do działania

Pomocy potrzebuje ok. 1,5 tys. osób, ale bośniackie władze nie potrafią porozumieć się w sprawie znalezienia rozwiązania.

Kobiety, które w 2020 r. zmieniły świat: Od gospodyni domowej walczącej z dyktaturą po "boginię demokracji"

To one pokazały w minionym roku, że kobiety miały, mają i będą miały ogromny wpływ na rzeczywistość i sytuację na świecie.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.