Niespodziewana wizyta Andrzeja Dudy w Brukseli

Krzysztof Szczerski, źródło: KPRP [Krzysztof Sitkowski]

Dziś po południu prezydent Andrzej Duda spotka się w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – zapowiedział zaledwie z jednodniowym wyprzedzeniem szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

“Jutro po południu pan prezydent spotka się w Brukseli najpierw z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem – poinformował wczoraj (3 czerwca) podczas briefingu minister Krzysztof Szczerski.

Rozmowy Duda-Stoltenberg o zwiększonej obecności wojsk USA w Polsce

“To spotkanie w kwaterze głównej NATO poświęcone będzie przedstawieniu panu sekretarzowi generalnemu NATO stanu negocjacji na temat zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce” – przekazał szef gabinetu prezydenta.

Amerykanie nie zbudują stałej bazy wojskowej w Polsce

Rząd nie zdołał przekonać Ameryki do budowy stałej bazy w naszym kraju. W grę wchodzi tylko niewielki wzrost obecności. Pentagon o 10 proc. obniży koszty na wschodniej flance NATO. I mamy się cieszyć, bo jak nie – wróci temat żydowskiego …

“Chcemy być transparentni wobec naszych sojuszników i na ręce pana Jensa Stoltenberga prezydent przekaże swoje plany i swoje decyzje dotyczące tego, co ma się wydarzyć w Waszyngtonie w kolejnym tygodniu” – wyjaśniał w poniedziałek prezydencki minister.

Z oficjalną wizytą w Waszyngtonie polski prezydent będzie gościć wraz z małżonką  już w przyszłą środę (12 czerwca), gdzie przewidziane jest spotkanie w Białym Domu z amerykańską parą prezydencką. Minister Szczerski zapowiadał wcześniej, że rozmowy będą dotyczyć nie tylko obecności wojskowej USA w Polsce, ale również współpracy gospodarczej, przyszłości inicjatywy Trójmorza, a także kwestii wiz. Przekonywał także, że rozmowy dotyczące wszystkich tych kwestii, są bliskie konkluzji.

Pompeo: Polska jednym z najlepszych przyjaciół USA

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz podkreślał wczoraj zbieżność celów polityki zagranicznej Polski i USA, a sekretarz stanu USA Mike Pompeo określił Polskę mianem jednego z najlepszych przyjaciół USA w Europie. Pompeo od wtorku jest w Warszawie.

Niebawem “pełny briefing” dla wszystkich członków NATO

Dzisiejsza rozmowa Andrzeja Dudy z szefem NATO w Brukseli ma dotyczyć “zakresu nowej obecności amerykańskiej w Polsce tak, żeby nasi sojusznicy poprzez sekretarza generalnego NATO byli w tej sprawie poinformowani” – przekazał w czasie poniedziałkowego briefingu prezydencki minister. Zapowiedział także, że “w dalszym terminie” przewidziany jest “pełny briefing dla wszystkich sojuszników w NATO” na ten temat.

Spotkanie Duda-Zełenski

Szczerski poinformował także, że również we wtorek i również w Brukseli, polski prezydent spotka się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, gdzie Wołodymyr Zełenski przybył ze swoją pierwszą wizytą zagraniczną. Minister zwrócił przy tym uwagę, że będzie to pierwsze spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy “w nowej konfiguracji personalnej”.

Zełenski z pierwszą wizytą zagraniczną w Brukseli

Bezpieczeństwo na wschodzie Ukrainy i wysiłki międzynarodowe na rzecz pokoju w tym regionie to główne tematy, które Wołodymyr Zełenski poruszy w przyszłym tygodniu w Brukseli – przekazała administracja nowego prezydenta Ukrainy.

Szef gabinetu prezydenta dodał ponadto, że spotkanie Andrzeja Dudy z ukraińskim prezydentem odbędzie się w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa Rzeczpospolitej Polskiej przy UE, co – jak powiedział – jest symboliczne. “Polska chce być adwokatem europejskiej drogi Ukrainy” – zapewnił prezydencki minister.

Sondaż przedwyborczy: Sługa Narodu bezkonkurencyjna

Wygląda na to, że zdecydowanym zwycięzcą przedterminowych wyborów parlamentarnych na Ukrainie będzie prezydencka partia Sługa Narodu. Z ostatniego sondażu przeprowadzonego przez Centrum Monitoring Społeczny i Ukraiński Instytut Badań Społecznych wynika, że największym poparciem cieszy się właśnie ugrupowanie nowego (urzęduje dopiero od 20 maja) prezydenta.

Gdyby bowiem wybory do ukraińskiej Rady Najwyższej odbyły się w najbliższą niedzielę, to do ukraińskiego parlamentu weszłyby cztery partie: prezydencka partia Sługa Narodu, na którą zamierza głosować ponad 30 proc. (30,8);  prorosyjska Platforma Opozycyjna – Za Życie, którą popiera jednak tylko 8,2 proc. Ukraińców; Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki z niespełna ośmioma (7,9) procentami poparcia oraz Batkiwszczyna (Ojczyzna) byłej premier Julii Tymoszenko, na którą chce głosować siedem procent badanych. Pozostałe ugrupowania nie przekraczają 5-procentowego progu wyborczego.

Wyniki sondażu dotyczą jednak tylko do połowy 450-osobowego parlamentu. Zgodnie z ordynacją wyborczą 225 posłów wybieranych jest bowiem z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a połowa – w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

Przedterminowe wybory na Ukrainie 21 lipca

Choć zgodnie z kalendarzem wyborczym wybory do ukraińskiego parlamentu powinny się odbyć pod koniec października, to dekretem wydanym dzień po swojej inauguracji prezydent Zełenski rozwiązał Radę Najwyższą i przedterminowe wybory wyznaczył na 21 lipca.

Wołodymyr Zełenski zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy

Nowo wybrany prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył wczoraj przysięgę prezydencką, ślubując wierność narodowi ukraińskiemu i od razu poinformował, że rozwiązuje parlament. Zaproponował także dymisję rządu premiera Wołodymyra Hrojsmana, a szef rządu złożył ją kilka godzin później.
 

https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna/news/dzis-zaprzysiezenie-nowego-prezydenta-ukrainy/
Wybraliśmy drogę do Europy
W

Po rozwiązaniu parlamentu nowy prezydent wniósł także projekt ustawy o zmianie ordynacji wyborczej, jednak deputowani odrzucili go jeszcze na etapie głosowania nad włączeniem go do porządku obrad. Zełenski chciał, żeby już lipcowe wybory przebiegały w całości według proporcjonalnego systemu wyborczego, a próg wyborczy był obniżony z pięciu do trzech procent.

Ukraiński parlament odmówił nowemu prezydentowi

Rada Najwyższa Ukrainy odmówiła wczoraj zajęcia się projektem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego dotyczącym zmian w ordynacji wyborczej. Deputowani odrzucili ten dokument już w głosowaniu nad włączeniem go do porządku obrad.