Niemiecka propozycja reform NATO

Ministrowie dyplomacji Francji i Niemiec: Jean-Yves Le Drian (z lewej) oraz Heiko Maas / Zdjęcie via twitter @HeikoMaas

Niemcy wychodzą z własną propozycją dotyczącą przyszłości Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

 

Niedawna wypowiedź prezydenta Francji „o śmierci mózgowej NATO” wywołała falę komentarzy wśród najważniejszych polityków państw członkowskich Sojuszu. Prezydenci Polski i Litwy nie podzielają zdania Emmanuela Macrona, tymczasem minister spraw zagranicznych Niemiec zaproponował utworzenie panelu eksperckiego, który miałby opracować nową strategię organizacji.

Macron: NATO wchodzi w stan śmierci mózgowej

Prezydent Francji stwierdził w wywiadzie dla „The Economist”, że Sojusz Północnoatlantycki przeżywa najpoważniejszy kryzys od początku istnienia. „USA wykazują oznaki odwracania się od nas plecami. Nie wiem, czy wierzę jeszcze w artykuł 5. traktatu” – powiedział Emmanuel Macron.

 

Francuski prezydent został …

Z NATO wszystko w porządku

W wywiadzie z początku października dla brytyjskiego „The Economist” Emmanuel Macron powiedział: „To, czego teraz doświadczamy, jest śmiercią mózgową NATO. Nagłe wycofanie amerykańskich wojsk z północnej Syrii to oznaka odwracania się USA od nas. Tej decyzji Donald Trump nie skonsultował z sojusznikami. Kraje członkowskie NATO powinny się przebudzić i na nowo przemyśleć rolę Sojuszu, biorąc pod uwagę politykę prowadzoną przez USA”. Od tego czasu najwyżsi rangą politycy państw członkowskich sojuszu zabierają głos – najczęściej w kontrze – do prezydenta Francji.

Na przykład prezydenci Litwy i Polski w czwartek (21 listopada) zabrali głos w tej sprawie podczas wspólnej konferencji prasowej. Andrzej Duda podkreślił, że nie widzi „jakiegoś specjalnego problemu”, ale – jak zastrzegł – „każde państwo ma swoje uwarunkowania i jakąś swoją politykę”, a każdy polityk – „ma jakieś tam swoje ambicje”.”Generalnie należy patrzeć na NATO obiektywnie, a obiektywne spojrzenie jest takie, że NATO żyje, ma się dobrze” – zapewniał wczoraj w Wilnie Andrzej Duda.

Prezydenci Polski i Litwy o NATO w kontrze do Macrona 

Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nausėda krytycznie odnieśli się do niedawnego stwierdzenia francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona o śmierci mózgowej NATO. Wspólnie uznali wczoraj w Wilnie, że nie dostrzegają, by NATO miało „jakikolwiek problem ze swoją żywotnością”.  

Zadbać o jedność

W niedawnym wywiadzie dla kilku europejskich gazet sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że osłabienie Sojuszu przyczyni się do powstania podziałów w Europie. Podobnego zdania jest niemiecki minister spraw zagranicznych. Heiko Maas podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich sojuszu w Brukseli w środę (20 listopada) zaproponował utworzenie eksperckiego panelu pod przewodnictwem sekretarza generalnego.

Propozycja Maasa odnosi się do powołania komisji specjalistów, którzy debatowaliby nad kwestiami strategicznymi, aby wzmocnić polityczne zaplecze organizacji. Maas podkreślił, że ta propozycja przyczyni się do zachowania jedności Sojuszu, który dyplomata określił jako „europejskiej polisy ubezpieczeniowej”. Do niemieckiej inicjatywy z umiarkowanym optymizmem odniósł się Stoltenberg. Sekretarz generalny uważa, że może ona przyczynić się do wzmocnienia NATO w kontekście stawienia czoła politycznym wyzwaniom przyszłości. Do dyskusji nad propozycją dojdzie podczas zaplanowanego w dniach 3-4 grudnia szczytu Sojuszu w Londynie.

Podobną w formie propozycję złożył francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian, sugerując utworzenie „grupy wybitnych osób”, które zastanowiłyby się nad przyszłością Sojuszu odnośnie jego celów oraz wartości, a także relacjach z Rosją, podejścia do Chin i wpływu nowych technologii na technikę wojskową. Tymczasem szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz powiedział po środowym spotkaniu w Brukseli, że „nie ma merytorycznych podstaw do krytyki NATO, a słowa prezydenta Francji są bezpodstawne.

Stoltenberg: Drzwi do NATO są dla Ukrainy otwarte

Prezydent Ukrainy zadeklarował gotowość swojego kraju do przyspieszenia przygotowań do członkostwa w NATO, a sekretarz generalny Sojuszu zapewnił, że drzwi do Sojuszu są dla Ukrainy otwarte. Rosja uznała natomiast, że wsparcie NATO ma “destabilizujący i prowokacyjny” wpływ na sytuację na Ukrainie.