Niemcy zbroją Turcję mimo sprzeciwu UE

Statek w porcie w Hamburgu fot. Julius Silver źródło https://pixabay.com/

Statek w porcie w Hamburgu fot. Julius Silver źródło: Pixabay

Niemiecki eksport uzbrojenia do Turcji nie maleje, co powoduje ostry sprzeciw państw członkowskich Unii Europejskiej, w szczególności Cypru i Grecji. Cała sytuacja ma miejsce w chwili, gdy UE nakłada na Ankarę sankcje za nielegalne odwierty przy granicy z Cyprem.

 

Na żądanie posła Sevima Dagdelena z partii  Lewica (Die Linke), niemiecki minister finansów ujawnił raport, w którym poinformował, że w pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku Turcja otrzymała od Niemiec sprzęt wojskowy o wartości 184,1 mln euro. W 2018 r. dostawy uzbrojenia do Turcji stanowiły natomiast jedną trzecią całkowitego eksportu militarnego Berlina i opiewały na sumę 242,8 mln euro.

Według raportu, do Ankary głównie wysyłany jest sprzęt dla marynarki wojennej. Chodzi tu o 6 okrętów podwodnych typu 214, które mają zostać zmontowane w Turcji z pomocą niemieckiego koncernu ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS)

O wszystkim wiedziano od dawna

O sprzedaży okrętów rząd niemiecki zadecydował już w 2009 r. i zabezpieczył eksport tzw. gwarancją Hermesa. Jest to instrument rządu federalnego, który ma chronić firmy eksportujące swoje produkty przed niewypłacalnością zagranicznych klientów. Gwarancja ta ma na celu ochronę niemieckich pracowników przed groźbą utratą pracy.

I choć gwarancja przestała obowiązywać po nieudanym puczu wojskowym w 2016 r. przeciwko prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, który miał miejsce niemal dokładnie 3 lata temu, dostawy odbywają się regularnie i zostały zakwalifikowane jako współpraca w ramach NATO.

Turcja: Ponad 150 osób skazanych na dożywocie za pucz

W Turcji zakończył się jeden z największych z dotychczasowych procesów oskarżonych o udział w próbie zamachu stanu z 2016 r. Wśród skazanych na dożywocie znajdują się były dowódca sił powietrznych i były bliski współpracownik prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Zaoczny proces islamskiego …

Prośba o odroczenie unijnych sankcji

Z okazji rocznicy puczu, Ankara wystosowała prośbę do Unii Europejskiej, by ta wstrzymała się z nałożeniem sankcji na kraj z powodu nielegalnych odwiertów na granicy morskiej z Cyprem. Dyplomaci unijni, z którymi rozmawiał EURACTIV, przyznali, że Bruksela zgodziła się na odroczenie ogłoszenia sankcji tylko o kilka godzin.

Od ostatnich dwóch miesięcy relacje Cypr-Turcja są bardzo napięte. Wszystko za sprawą wydobywania surowców naturalnych na granicy Cypru przez Turcję. Kiedy Ankara, nie dostosowała się do zaleceń dot. zaprzestania morskich odwiertów, Unia podjęła odpowiednie środki w postaci sankcji.

Co będą one dotyczyły? Wycofane zostaną inwestycje warte 146 mln euro i wstrzymane zostaną wszystkie rozmowy na wysokim szczeblu pomiędzy UE i Turcją. Komisja Europejska rozważa również sankcje wobec konkretnych osób i firm, jeśli Turcja nie zmieni swojego postępowania.

UE grozi Turcji sankcjami w sprawie wierceń wokół Cypru

UE ostrzegła Ankarę przed nielegalnym wydobywaniem ropy w pobliżu Cypru. Oświadczyła również, że jeśli Turcja zlekceważy apel o zaprzestanie wierceń, Bruksela gotowa będzie nałożyć sankcje.
 

Turcja od dłuższego czasu narusza wyłączną strefę ekonomiczną Cypru na wodach Morza Śródziemnego, próbując rozpocząć tam …

„Turecka prowokacja jest nie do zaakceptowania, wszystkie kraje UE wspierają Cypr” -informował niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth. Na pytanie EURACTIV o to, czy eksport broni do Turcji powinien być kontynuowany, odpowiedział Joachim Schuster, który zasiada w podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony w Bundestagu. „Uważam, że w tych okolicznościach, transport powinien zostać wstrzymany. Jest to wyjątkowa sytuacja i powinna zostać dogłębnie rozpatrzona” – powiedział Schuster.

„Wstrzymanie eksportu było by daleko idącym krokiem. Musimy pamiętać, że Turcja jest członkiem NATO, a handel uzbrojeniem między członkami jest czymś normalnym w sojuszu.”, dodał.

EURACTIV skontaktował się greckim europosłem z partii „Nowa Demokracja” Manolisem Kefalogiannisem, który przekonywał, że sankcje gospodarcze i polityczne powinny być przestrzegane przez wszystkie kraje UE oraz przez wszystkie jej instytucje. „Dzięki tej wspólnej decyzji UE pokazała jasno, że granica Cypru i Grecji jest również granicą europejską i UE będzie chroniła tych granic” – podkreślił Kefalogiannis.

UE i USA zaniepokojone tureckimi odwiertami u wybrzeży Cypru

Bruksela i Waszyngton wyraziły zaniepokojenie tym, że Ankara planuje przeprowadzenie odwiertów w poszukiwaniu gazu ziemnego na obszarze morskim, który jest terenem spornym między uznawanym międzynarodowo Cyprem oraz uznawanym jedynie przez Turcję Cyprem Północnym. Nikozja uważa bowiem te tereny za swoją …

Transport broni z Europy

24 czerwca Niemcy ogłosiły, że rozważają zakazanie eksportu broni małokalibrowej do większości krajów spoza UE i NATO. Wcześniejszy zakaz na eksport sprzętu wojskowego do państw, które biorą udział w konflikcie w Jemenie, wywołał niemałe oburzenie ze strony Paryża i Londynu. Niemieckie części do systemów wojskowych i uzbrojenia są bowiem stosowane we wspólnych projektach, które przynoszą spore zyski z umów pomiędzy Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Wspólne stanowisko Rady Europejskiej z 2008 r. „określające wspólne zasady kontroli wywozu technologii wojskowych i sprzętu wojskowego” jest jedynym europejskim dokumentem regulującym eksport broni w regionie. W teorii zakazuje ono sprzedaży broni do krajów, które nie szanują praw człowieka oraz wtedy, „gdy istnieje ryzyko, że kraj może użyć broni w celu zaatakowania swojego sąsiada”. W praktyce decyzja o eksporcie należy do państwa i nie obejmuje ona porozumień z krajami NATO

W świetle rosnącej współpracy militarnej w Europie, powstało pytanie jak uregulować sprzedaż uzbrojenia poza państwa Wspólnoty. Ostatnio temat był poruszany z okazji inauguracji projektu Francji, Niemiec i Hiszpanii dot. stworzenia armii europejskiej. Ustalono tam, że umowa regulująca eksport broni zagranicę ma być gotowa do końca tego lata.

„Eksport broni za granicę musi stać się sprawą europejską i zostać uregulowany. Trzeba znaleźć wspólne rozwiązanie i zharmonizować armię europejską w taki sposób, żeby stanowiła skuteczny środek nacisku” – mówiła Ursula von der Leyen, kiedy jeszcze piastowała stanowisko niemieckiego ministra obrony.

Europejscy robotnicy portowi blokują transport broni do Arabii Saudyjskiej

Część europejskich państw nadal sprzedaje broń Arabii Saudyjskiej. Rządy tłumaczą to brakiem wiedzy na temat jej „możliwego wykorzystania” w trwającej wojnie w Jemenie. Politykę rządów „sabotują” m. in. europejscy pracownicy portowi, blokujący załadunek broni na saudyjskie statki.
 

We Francji rząd przyciśnięty …