Spotkanie Maas-Ławrow. O czym rozmawiali ministrowie?

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas [Twitter, @HeikoMaas]

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas [Twitter, @HeikoMaas]

Jeśli sąd potwierdzi ustalenia prokuratury, że morderstwo Gruzina w Berlinie w 2019 r. dokonało się na zlecenie władz Rosji, to Moskwa może spodziewać się adekwatnej reakcji Berlina, ostrzegł Heiko Maas po spotkaniu z Siergiejem Ławrowem.

 

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Rosji spotkali się w Moskwie z okazji pięćdziesiątej rocznicy podpisania w Bonn układu między ZSRR a Niemcami 12 sierpnia 1970 r. „Tego dnia Związek Radziecki, mimo powszechnej atmosfery braku zaufania i presji ideologicznej (…) wykonał pewny strategiczny krok w stronę pokojowego i pełnego wzajemnego szacunku partnerstwa z Zachodem”, ocenił konsekwencje podpisania układu Siergiej Ławrow.

Według rosyjskiego ministra dużą rolę w poprawie stosunków niemiecko-rosyjskich odegrał ówczesny kanclerz RFN Willy Brandt i jego „pragmatyczna” polityka wschodnia. „W tamtym czasie w Bonn zdawano sobie sprawę, że zapewnienie długotrwałej stabilności w Europie zależy w dużym stopniu od normalizacji stosunków z Moskwą”, stwierdził.

Niemiecki MSZ chce dyskusji w UE nad przywróceniem sankcji wobec Białorusi

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas podkreślił w poniedziałek (10 sierpnia) konieczność rozmów na szczeblu UE o przywróceniu sankcji na Białoruś po niedzielnych wyborach i brutalnych represjach władz wobec protestujących Białorusinów.

 

 

Maas zaznaczył, że Unia Europejska zniosła sankcje wobec Białorusi, ponieważ …

Berlin nie wyklucza kroków przeciwko Rosji w sprawie zabójstwa w Tiergarten

Jednym z tematów poruszonych podczas spotkania przez szefa niemieckiego MSZ było śledztwo dotyczące zabójstwa pochodzącego z Czeczenii obywatela Gruzji w sierpniu 2019 r. w berlińskim parku Tiergarten. Niemiecka prokuratura ustaliła, że morderstwo zostało zlecone przez rosyjskie służby.

Maas zarzucił stronie rosyjskiej, że ta nie podjęła współpracy z Niemcami na rzecz wyjaśnienia zabójstwa Czeczena. Podkreślił, że różne niemieckie organy złożyły łącznie 17 wniosków do Rosji o udzielenie informacji w sprawie, wszystkie pozostały jednak bez odpowiedzi.

Jak zaznaczył minister, rząd federalny oczekuje teraz na wynik procesu sądowego w sprawie zabójstwa w Berlinie. „Wszystko zależy od wyroku sądu. To on będzie podstawą naszej reakcji (wobec Rosji – red.). Ostrzegł jednak, że jeśli wyrok potwierdzi wcześniejsze ustalenia prokuratury to Moskwa może się spodziewać podjęcia dalszych kroków ze strony Berlina. Nie sprecyzował, o jakie sankcje może chodzić.

Heiko Maas stwierdził, że zdarzenie z Tiergarten kładzie się dużym cieniem na stosunkach między Niemcami a Rosją. Podkreślił jednak wolę kontynuowania konstruktywnego dialogu z Moskwą, także w tej sprawie.

Sprawa zabójstwa 40-letniego Gruzina będzie toczyła się przed sądem w Berlinie, ale nie wyznaczono jeszcze konkretnych dat. Według ustaleń morderstwa miał dokonać obywatel Federacji Rosyjskiej poprzez trzykrotny strzał z pistoletu do ofiary. W grudniu Berlin wydalił dwóch rosyjskich dyplomatów w związku ze sprawą. W ostatnich dniach podobną decyzję podjęła też Słowacja w odniesieniu do trójki dyplomatów podejrzewanych o udział w przygotowaniu zabójstwa.

Poproszony przez dziennikarzy o odniesienie się do zarzutów, Siergiej Ławrow stwierdził, że Rosja jest gotowa rozmawiać z Niemcami i innymi krajami UE o wszystkich problemach, które powodują konflikty. Zaznaczył jednocześnie, że oczekuje od niemieckich prokuratorów uzasadnienia zarzutów i przedstawienia dowodów na winę Rosji.

Olaf Scholz kandydatem SPD na kanclerza Niemiec w wyborach w 2021 r.

Wicekanclerz i minister finansów Olaf Scholz został ogłoszony przez Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SPD) kandydatem na kanclerza federalnego w wyborach do Bundestagu w 2021 r.

Nord Stream 2. Maas: USA nie może dyktować Europie polityki energetycznej

Podczas spotkania dwóch ministrów omawiało także kwestię budowy gazociągu Nord Stream 2 oraz plany Stanów Zjednoczonych nałożenia sankcji na firmy uczestniczące w projekcie. Heiko Maas zaznaczył, że inne kraje nie mogą narzucać Niemcom źródeł pozyskiwania energii.

„To, skąd pozyskujemy energię, jest naszą suwerenną decyzją. Żadne państwo nie ma prawa dyktować Europie jej polityki energetycznej za pomocą szantażu. Takie próby nie przyniosą rezultatu”, stwierdził Maas.

Waszyngton niejednokrotnie krytykował Niemcy za zaangażowanie w inicjatywę Nord Stream 2, która, zdaniem wielu, doprowadzi do zwiększenia politycznych i gospodarczych wpływów Rosji w Europie. W zeszłym tygodniu amerykańscy senatorowie Partii Republikańskiej Ted Cruz, Tom Cotton i Ron Johnson zwrócili się o wprowadzenie sankcji przeciwko Fährhafen Sassnitz GmbH. W liście określili gazociąg jako „ogromne zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego”.

W rozmowie z sekretarzem stanu USA Mike’iem Pompeo Maas wyraził swoje „zaskoczenie i niezadowolenie” z inicjatywy senatorów. „Sankcje przeciwko partnerom zdecydowanie nie są właściwym krokiem”, powiedział z kolei po spotkaniu z Ławrowem.

Sankcje USA zatrzymają budowę Nord Stream 2?

Do amerykańskiego Senatu trafiła ustawa rozszerzającą sankcję na rosyjskie gazociągi Nord Stream 2 i Turkish Stream.

Ukraina. Wdrożenie porozumień mińskich jedynym rozwiązaniem

Maas i Ławrow wspomnieli również o sytuacji w Donbasie. Niemiecki minister, odnosząc się do zawieszenia broni pomiędzy Ukrainą a rosyjskimi separatystami, które przetrwało jedynie kilka godzin, zaproponował stworzenie organów, które zajęłyby się analizą dotychczasowych naruszeń porozumienia. Zwrócił uwagę, że obie strony konfliktu oskarżają o łamanie rozejmu siebie nawzajem. Jego zdaniem powołanie niezależnych ciał pomogłoby w obiektywnym zbadaniu sprawy.

Szef rosyjskiej dyplomacji stwierdził natomiast, że zgadza się ze swoim odpowiednikiem co do konieczności pełnej implementacji porozumień mińskich. Zapewnił, że regularnie omawiane są możliwości kontynuacji współpracy, m.in. w ramach formatu normandzkiego.

Wschodnia Ukraina: Rozejm trwał 20 minut

Od północy w poniedziałek miało obowiązywać porozumienie ws. całkowitego przerwania ognia między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy. Rozejm trwał jednak bardzo krótko.

Moskwa żąda uwolnienia rosyjskich dziennikarzy

Zapytany o działania w kwestii rosyjskich dziennikarzy zatrzymanych podczas protestów na Białorusi, Siergiej Ławrow poinformował, że rosyjski ambasador w Mińsku wraz z rosyjskim MSZ skontaktowali się w tej sprawie ze stroną białoruską.

„Sytuacja musi zostać rozwiązana przede wszystkim z uwzględnieniem kwestii humanitarnych”, powiedział minister. Zapowiedział, że rosyjska dyplomacja będzie domagać się od Białorusi natychmiastowego uwolnienia przebywających w areszcie reporterów.