Niemcy: Szefowa CDU wyklucza zniesienie sankcji wobec Rosji

Przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer, źródło: Flickr/Bundesrat, fot. Frank Bräuer

Przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer, źródło: Flickr/Bundesrat, fot. Frank Bräuer (CC BY-NC-SA 2.0)

Przewodnicząca współrządzącej Niemcami chadeckiej partii CDU Annergret Kramp-Karrenbauer stwierdziła, że nie może być w tym momencie mowy o zniesieniu sankcji nałożonych przez UE na Rosję. Zostały one nałożone w odpowiedzi na aneksję Krymu oraz rosyjskie zaangażowanie w wojnę na wschodzie Ukrainy.

 

Annergret Kramp-Karrenbauer udzieliła wywiadu dziennikowi „Bild am Sonntag”. Przypomniała w nim okoliczności nałożenia sankcji na Rosję, wskazując na to, że Krym wciąż znajduje się pod rosyjską kontrolą, a Moskwa nie wypełnia wszystkich swoich zobowiązań przewidzianych w porozumieniach mińskich, które dotyczą wojny na wschodzie Ukrainy.

„Nie ma miejsca na zmianę we współpracy gospodarczej, dopóki nie zmieni się postępowanie Rosji. A to postępowanie jest w świetle międzynarodowego prawa nielegalne” – powiedziała szefowa CDU.

Premier Saksonii wzywa do zniesienia sankcji

W ten sposób Kramp-Karrenbauer odniosła się do słów jej partyjnego kolegi i jednocześnie premiera Saksonii Michaela Kretschmera, który wziął udział w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu, gdzie spotkał się m.in. z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. „Musimy znieść sankcje. Mam wielką nadzieję, że obie strony zbliżą się do siebie. Sankcje są dużym problemem dla saksońskiej i wschodnioniemieckiej gospodarki” – stwierdził Kretschmer przed wylotem do Petersburga. Wywołał tym obawy o zmianę dotychczasowej polityki niemieckiego rządu. Kramp-Karrenbauer zdecydował się przeciąć te spekulacje.

Wizyta Kretschmera w Petersburgu wzbudziła kontrowersje nie tylko wśród wielu chadeków. Od wprowadzenia w 2014 r. sankcji wobec Moskwy, wysocy rangą niemieccy politycy nie biorą udziału w oficjalnych wydarzeniach w Rosji. Wyjazd Kretschmera na Międzynarodowe Forum Ekonomiczne skrytykował m.in. wywodzący się z socjaldemokratycznej SPD minister ds. europejskich Michael Roth. „Sankcje wobec Rosji mają szeroki międzynarodowy charakter. Potrzebujemy przede wszystkim końca aneksji Krymu oraz pokoju w Donbasie” – napisał na Twitterze Roth.

UE jednogłośnie przedłuża sankcje wobec Rosji

UE jednogłośnie przedłuża sankcje gospodarcze wobec Rosji i domaga się od Moskwy natychmiastowego uwolnienia ukraińskich marynarzy i zwrotu okrętów ukraińskiej marynarki wojennej. Unia zdecydowała także o przekazaniu Kijowowi kolejnych czterech miliardów euro na pomoc humanitarną dla mieszkańców terenów ogarniętych konfliktem.

Unijne sankcje wciąż przedłużane

Unijne sankcje wobec Rosji obowiązują od marca 2014 r. Od tamtego czasu kilkakrotnie je już przedłużano lub rozszerzano. W ramach sankcji wprowadzono ograniczenia w handlu z Rosją, zakaz eksportu uzbrojenia oraz zakazano wjazdu na teren Unii Europejskiej ponad 100 osobom zaangażowanym w aneksję Krymu lub wojnę na wschodzie Ukrainy. Osobom tym zamrożono też wszelkie aktywa zgromadzone na obszarze państw członkowskich UE.

W części państw członkowskich głośno mówi się już o konieczności zniesienia sankcji. Głosy takie płyną np. z Węgier lub Włoch. Na spotkaniach unijnych ministrów wciąż podejmowana jest decyzja o utrzymaniu sankcji. Najbliższa tego typu decyzja musi zostać podjęta we wrześniu.

UE nakłada nowe sankcje za atak na Skripala

Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE nałożyli sankcje na 4 osoby związane z próbą zabójstwa byłego funkcjonariusza rosyjskiego wywiadu, który przeszedł na stronę brytyjską. Wszyscy są obywatelami Rosji.
 

To pierwsze zbiorowe unijne sankcje nałożone w związku z ubiegłorocznym atakiem na Siegieja …