Niemcy: Dwugłos w rządzie ws. Nord Stream 2

dywersyfikacja-energetyka-rosyjskie-surowce-rosja-gaz-ropa-wegiel-francja-niemcy-putin-ruble-wojna

Na zdjęciu wicekanclerz Niemiec Robert Habeck / Foto via flickr / (CC BY-SA 2.0) [Heinrich-Böll-Stiftung]

Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht (SPD) wezwała do nałożenia osobistych sankcji wobec prezydenta Rosji Władimira Putina za groźbę agresji na Ukrainę. Z kolei wicekanclerz Niemiec Robert Habeck podkreślił, że „geopolitycznie Nord Stream 2 był błędem”.

 

 

Podczas niedzielnej (19 grudnia) podróży na Litwę minister obrony Christine Lambrecht (SPD) zapewniła kraje bałtyckie o solidarności Niemiec w obliczu napięć z Rosją. „Stoimy zdecydowanie u boku naszych partnerów i przyjaciół”, podkreśliła.

Niemcy wydalają dwóch rosyjskich dyplomatów. W tle sprawa zabójstwa w Berlinie czeczeńskiego dysydenta

Chodzi o sprawę nazwaną przez niemiecką prasę „Tiergartenmord”.

Niemcy: Lambrecht  wzywa do nałożenia sankcji

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla „Bild am Sonntag” stwierdziła zaś, że „obecnie musimy koncentrować sankcje na Putinie i jego otoczeniu”. Osoby „odpowiedzialne za agresję” powinny ponieść „osobiste konsekwencje, choćby takie, by nie mogły już robić zakupów na Polach Elizejskich w Paryżu”.

Wobec masowego rozmieszczenia wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą pojawiają się uzasadnione obawy, że Moskwa może bezpośrednio zaatakować ten kraj. G7 i UE grożą Rosji „ogromnymi konsekwencjami” w przypadku ataku.

Lambrecht zapytana, czy UE powinna  wykorzystać zestaw sankcji w związku z gazociągiem Nord Stream 2, odpowiedziała że UE będzie musiał „wykorzystać cały zestaw narzędzi”.

Na niedzielnej konferencji prasowej ze swoim litewskim odpowiednikiem Arvydasem Anusauskasem szefowa niemieckiego resortu obrony oświadczyła, że napięta sytuacja w obliczu konfrontacji między Rosją a Ukrainą musi zostać rozwiązana na drodze dyplomatycznej, ale jednocześnie „istnieje potrzeba wiarygodnego odstraszania” wobec Rosji.

Niemcy blokują dostawy broni na Ukrainę? “Jest to prawdopodobne”

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow i niemiecki dziennik “Bild” donoszą, że Niemcy blokowały dostawy broni na Ukrainę w obliczu konfliktu z Rosją. “Jest to prawdopodobne”, ocenia Adam Traczyk, wiceprezes Global.Lab.

Nord Stream 2 był błędem

Tymczasem wicekanclerz Robert Habeck zagroził zastopowaniem gazociągu Nord Stream 2, jeśli doszłoby do rosyjskiego ataku na Ukrainę.

„Geopolitycznie Nord Stream 2 był błędem. Wszystkie państwa Europy oprócz Niemiec i Austrii zawsze były mu przeciwne”, powiedział Robert Habeck, wicekanclerz Niemiec i współprzewodniczący Zielonych, w wywiadzie opublikowanym w sobotę (18 grudnia) w dzienniku „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Habeck dodał: „Teraz gazociąg jest zbudowany. Otwarte pozostaje pytanie, czy może być wprowadzony do użytkowania. Tę kwestię trzeba rozstrzygnąć zgodnie z prawem europejskim i krajowym [niemieckim – red.]”, podkreślił.

Habeck przypomniał, że zgodnie z unijnymi przepisami antymonopolowymi przedsiębiorca zarządzający gazociągiem nie może jednocześnie zajmować się handlem gazem i jego wydobyciem.

„A to nie zostało spełnione”, stwierdził wicekanclerz Niemiec. I wskazał, że „za starego rządu federalnego [Niemiec] wywierano wielki polityczny nacisk, aby zatwierdzić Nord Stream 2. Mimo to nie został oddany do eksploatacji”.

Federalna Agencja ds. Sieci, która podlega Habeckowi jako ministrowi gospodarki, będzie decydować o uruchomieniu NS2 zgodnie z prawem europejskim i krajowym.

Na swoim pierwszym szczycie unijnym w Brukseli kanclerz Olaf Scholz (SPD) określił projekt rurociągu jako „projekt sektora prywatnego”, a decyzję Agencji ds. Sieci jako „całkowicie apolityczną”. Zaznaczył, że to „inna sprawa”, niż dotychczasowe starania o zapobieganie naruszeniu ukraińskich granic.

Gazociąg został już ukończony, ale ze względu na brak pozwoleń i certyfikatów jeszcze nie został uruchomiony. – Zdecydowanie sprzeciwiły się temu Stany Zjednoczone i niektóre kraje UE, w tym Polska, którą Scholz odwiedził 12 grudnia podczas swojej drugiej podróży zagranicznej, przypomina FAZ.

Niemcy: Dziś wizyta szefowej MSZ w Warszawie. "Nie będziemy realizować naszych wizji i interesów ponad głowami sąsiadów"

Warszawa będzie trzecią europejską stolicą, do której po objęciu urzędu udała się nowa szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock.

Ukraina ostrzega

Przed zagrożeniami, jakie Nord Stream 2 niesie dla bezpieczeństwa dostaw gazu do UE, ostrzegała także Ukraina, m.in. tamtejszy państwowy koncern gazowy Naftogaz.

W ostatni piątek szef ukraińskiego koncernu Jurij Witrienko zapowiedział, że Naftogaz zwróci się do nowego rządu Niemiec o rewizję przychylnej dla Nord Stream dwóch opinii. A w tej sprawie decyzję powinien podjąć wicekanclerz Robert Habeck.