Niemcy chcą, aby UE przestała eksportować broń do Arabii Saudyjskiej

Zabity saudyjski dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi

Zabity saudyjski dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi, źródło: Flickr/fot. April Brady/Project on Middle East Democracy

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier zaapelował do państw członkowskich Unii Europejskiej, aby zaprzestały sprzedaży uzbrojenia do Arabii Saudyjskiej. Niemcy już podjęły taką decyzję, ale wzywają resztę UE do solidarnego przyłączenia się do tego przedsięwzięcia. Chodzi o wywarcie nacisku na władze w Rijadzie, aby w całości ujawniły kulisy śmierci saudyjskiego dziennikarza w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule w Turcji.

 

Sprawa najpierw zniknięcia, a jak się potem okazało morderstwa saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego, budzi wiele kontrowersji nie tylko na Bliskim Wschodzie. 2 października Saudyjczyk wszedł do konsulatu swojego kraju w tureckim Stambule, aby załatwić urzędową sprawę i już z niego nie wyszedł.

Choć saudyjskie władze najpierw to ukrywały, później przyznały, że Chaszodżdżi został zabity. Oficjalna wersja Rijadu głosi, że doszło do sprzeczki i bójki, w wyniku której dziennikarz zmarł. Ale śledztwo tureckich służb ukazuje inny rozwój wypadków. Zabójstwo Chaszodżdżiego zostało zaplanowane, a dokonała tego 15-osobowa spec-grupa saudyjskiego wywiadu zbliżona do tamtejszego następcy tronu Mohammada Bin Salmana. Dziennikarz był zdecydowanym krytykiem namaszczonego na nowego króla Arabii Saudyjskiej księcia.

Niemcy: Rząd zablokuje przejęcia niemieckich firm?

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier zapowiedział zaostrzenie państwowych restrykcji wobec przejmowania przez zagraniczne podmioty udziałów w niemieckich firmach.
 

,,Niemcy pozostają najbardziej otwartym gospodarczo i liberalnym krajem, jeśli chodzi o łączenie przedsiębiorstw, ale rząd bierze pod uwagę wprowadzenie dodatkowych rozwiązań w tej …

Niemcy chcą przekonać resztę UE

Sprawa śmierci Chaszodżdżiego oraz ukrywania tego faktu przez saudyjskie władze sprowadziła na nie falę międzynarodowej krytyki, m.in. w Europie i USA. Niemieckie władze podjęły nawet w ostatnią niedzielę (21 października) decyzję o wstrzymaniu eksportu broni do Arabii Saudyjskiej. Jak tłumaczyła kanclerz Angela Merkel, będzie tak, dopóki „nie skończy się niepewność co do okoliczności śmierci dziennikarza w saudyjskim konsulacie w Stambule”. Arabia Saudyjska jest drugim pod względem wielkości zamówień odbiorcą niemieckiego uzbrojenia. Więcej kupuje jedynie Algieria. Tylko w tym roku Saudyjczycy podpisali w Niemczech kontrakty zbrojeniowe o wartości 400 mln euro.

Berlin wzywa teraz do podobnego kroku pozostałe państwa członkowskie UE. W wywiadzie dla telewizji ZDF niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier poinformował, że decyzja o wstrzymaniu eksportu broni do Arabii Saudyjskiej wejdzie w życie bardzo szybko. Dodał jednak, że nie będzie mieć ona wielkiego znaczenia, jeśli Niemcy pozostaną odosobnione. „Tylko jeśli wszystkie europejskie państwa dojdą do porozumienia, to zrobi to wrażenie na rządzie w Rijadzie. Nie będzie miało żadnych pozytywnych konsekwencji, jeśli my wstrzymamy eksport broni, a pozostałe państwa w tym czasie wypełnią lukę” – powiedział. Dodał, że w niemieckim rządzie panuje w tej kwestii jednomyślność.

Berlin ma zamiar przekonywać pozostałe państwa członkowskie UE do przyłączenia się do niemieckiego embarga lub postarać się wprowadzić je na poziomie całej Unii Europejskiej. W tym kontekście szczególne ważne jest stanowisko m.in. Francji, która jest największym eksporterem uzbrojenia w UE.

Hiszpania wydaliła natychmiastowo 55 migrantów, którzy wdarli się do Melilli

Ponad 200 migrantów, głównie z krajów Afryki Zachodniej, usiłowało w ostatnią niedzielę (21.10) sforsować kilkumetrowe ogrodzenia, które otaczają hiszpańską enklawę w Maroko. W Melilli oraz pobliskiej Ceucie często dochodzi do tego typu sytuacji. Tym razem jednak część z zatrzymanych w …