Nie doszło do spotkania Vučić – Thaçi

Federica Mogherini; źródło: profil Facebook

Federica Mogherini; źródło: profil Facebook

Nie udało się doprowadzić do zaplanowanego na piątek (7 września) w Brukseli spotkania prezydentów Serbii i Kosowa. Pełniąca rolę mediatora szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oświadczyła, że utrzymują się trudności w rozmowach, których tematem miała być korekta granicy między obu państwami.

 

Natomiast główny serbski negocjator Marko Djurić wyjaśnił w Brukseli, że prezydent jego kraju Aleksandar Vučić odmówił spotkania ze swoim kosowskim odpowiednikiem Hashimem Thaçim z powodu najnowszych „gróźb pochodzących z Kosowa”.

Poprzedniego dnia przewodniczący parlamentu Kosowa Kadri Veseli ostrzegł, że kosowskie władze mogą nie dopuścić do wizyty serbskiego prezydenta w tym kraju.

Szefowa dyplomacji UE wierzy porozumienie

Federica Mogherini oświadczyła, że mimo wszystko wierzy w ostateczny sukces tych rozmów. “Wierzę w całkowite porozumienie obu prezydentów i kontynuowanie procesu, który pozwoli w najbliższych miesiącach osiągnąć obowiązujące prawnie porozumienie w sprawie całkowitej modernizacji stosunków (serbsko-kosowskich) zgodnie z prawem międzynarodowym” – powiedziała.

Kosowo i Serbia coraz bliżej porozumienia? – WYWIAD

Dziś Federica Mogherini spotyka się w Brukseli z prezydentami Serbii i Kosowa Aleksandarem Vučiciem i Hashimem Thaçi. 25 sierpnia obaj prezydenci ogłosili propozycję korekty granic, która miałaby otworzyć drogę do historycznego porozumienia między dwoma krajami. Może też jednak otworzyć zadawnione …

W ocenie serbskiego analityka Zorana Ostojicia, cytowanego przez agencję AP, „obaj (prezydenci) badają na razie międzynarodowy grunt” dla proponowanego rozwiązania. Przewidziane na piątek spotkanie Vučić-Thaçi wzbudziło zainteresowanie, gdyż obaj opowiadali się za rozwiązaniem spornych kwestii między obu krajami poprzez wytyczenie nowej granicy między Serbią a jej byłą jej prowincją – Kosowem.

Spór graniczny?

Jednak podział przygranicznych terenów wciąż budzi napięcia. Przewodniczący parlamentu Kosowa uprzedził w przeddzień wizyty Vučicia, że władze tego kraju mogą nie dopuścić do wizyty serbskiego prezydenta. Zamierzał on przybyć w sobotę z dwudniową wizytą, by odwiedzić serbską wspólnotę na północy Kosowa.

“Jeśli postanowimy, że nie powinien przyjeżdżać, Vučić do Kosowa nie wjedzie – oświadczył Veseli w wywiadzie opublikowanym w czwartek w albańskojęzycznym dzienniku „Koha Ditore”. Przyznał co prawda, że kosowskie władze wydały już serbskiemu prezydentowi pozwolenie, ale – jak argumentował – od tego czasu sytuacja uległa pogorszeniu wskutek „destrukcyjnej działalności” Serbii, która szkodzi stabilizacji w Kosowie.

Vučić miał wygłosić jedno z najważniejszych przemówień życia

Tymczasem Vučić zapowiadał, że podczas spotkania z serbską społecznością Kosowa wygłosi jedno z najważniejszych przemówień swego życia. Spodziewano się w związku z tym informacji o postępie w rozmowach między Kosowem a Serbią, która dotychczas nie uznała formalnie niepodległości swej dawnej prowincji (Kosowo jednostronnie ogłosiło swoją niepodległość w 2008 roku).

Kosowo: Upłynął wyznaczony przez UE termin ws. serbskiej mniejszości

W sobotę (4 sierpnia) minął wyznaczony władzom w Prisztinie przez UE 4-miesięczny termin na przyznanie autonomii zamieszkującej północ Kosowa ludności serbskiej. Ponieważ kwestia jest niezwykle wrażliwa, zarówno strona serbska, jak i kosowska wzywają do spokoju i proszą o dłuższy czas …

To ewentualne porozumienie, z którym miałaby być związana wymiana części terytoriów Kosowa i Serbii, krytykuje zarówno serbska opozycja, jak i część kosowskich partii wchodzących w skład rządzącej koalicji. Serbsko-kosowska granica miałby zostać zmieniona tak, by zamieszkany przez Serbów region w północnym Kosowie znalazł się w granicach Serbii, a Dolina Preszewska na południu Serbii z przeważającą ludnością albańskojęzyczną  – w granicach Kosowa.

Kosowo: 10 lat niepodległości

Minęło 10 lat od momentu ogłoszenia niepodległości przez Kosowo i odłączenia od Serbii. Obecnie oba państwa próbują podejmować działania w normalizacji stosunków, by w przyszłości ich akcesja do UE była możliwa.
 
17 lutego 2008 r. Kosowo jednostronnie ogłosiło niepodległość, co zostało …