NATO zapowiada kolejne kroki wobec Rosji

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, źródło: https://www.nato.int

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, źródło: http://www.nato.int

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział wczoraj, że NATO podejmie kolejne kroki wobec Rosji, która wciąż łamie postanowienia traktatu INF.

 

“Rosja nieprzerwanie rozbudowuje i rozmieszcza rakiety, łamiąc postanowienia traktatu INF” – poinformował w poniedziałek (1 kwietnia) na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, którego kadencja została w zeszłym tygodniu ponownie przedłużona, tym razem do 2022 r.

Podkreślił przy tym, że czas dla Rosji „się kończy” i przedstawiciele państw członkowskich Sojuszu omówią w tym tygodniu „kolejne kroki”.

Waszyngtońskie spotkanie szefów MSZ państw NATO

Wczorajsza konferencja Stoltenberga poprzedza spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO, które odbędzie się w tym tygodniu w Waszyngtonie w ramach obchodów 70. rocznicy utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego. “To będzie okazja, żeby uczcić siedem dekad pokoju i dobrobytu dla naszych narodów, a także okazja, by spojrzeć w przyszłość” – zapowiadał sekretarz generalny NATO czwartkowe spotkanie, które ma być poświęcone m.in. relacjom z Rosją.

Udział szefa polskiego MSZ

W waszyngtońskich obradach będzie uczestniczyć również szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Jak poinformował MSZ, polski minister weźmie udział w sesjach roboczych Rady Północnoatlantyckiej poświęconych kwestiom relacji z Rosją, zaangażowaniu w walkę z terroryzmem oraz współpracą transatlantycką i podziałem obciążeń. Minister Czaputowicz weźmie ponadto udział w uroczystościach poświęconych 70. rocznicy powołania NATO i 20. rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

20. rocznica przystąpienia Polski do NATO

Dokładnie 20 lat temu w amerykańskiej miejscowości Independence w stanie Missouri ówcześni szefowie dyplomacji Polski, Czech i Węgier podpisali dokumenty o wstąpieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przekazano je pełniącej wówczas funkcję sekretarz stanu USA Madeleine Albright.
 

Ceremonia podpisania dokumentów przez ministra spraw …

Kontrowersje wokół INF

NATO oskarża rosyjskie władze o łamanie układu INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, zawartego między ZSRR i USA. Podpisany w 1987 roku układ o kontroli zbrojeń zakazał posiadania wystrzeliwanych z ziemi pocisków manewrujących o zasięgu od 500 do 5500 kilometrów, czyli pocisków średniego i pośredniego zasięgu.

Na początku lutego USA oświadczyły, że zawieszają przestrzeganie tego układu na pół roku i zapowiedziały wycofanie się z niego, jeśli Rosja nie zacznie w tym czasie przestrzegać zawartych tam zapisów. Na ten ruch Stanów Zjednoczonych odpowiedział na początku marca rosyjski prezydent Władimir Putin zawieszając członkostwo Rosji w INF.

INF: USA i Rosja wycofują się z traktatu rozbrojeniowego

W ubiegłym tygodniu najpierw Amerykanie, a następnie Rosjanie, wycofali się z przestrzegania traktatu, który zakazywał budowy i rozmieszczania rakiet średniego zasięgu (INF).
 

Oba państwa zdecydowały się na wycofanie z traktatu dotyczącego kontroli broni jądrowej, który został podpisany w 1987 roku i …

Stoltenberg: wszyscy jesteśmy mniej bezpieczni

Na wczorajszej konferencji w Brukseli Stoltenberg zwrócił uwagę, że Rosja rozmieszcza „trudne do wykrycia” pociski SSC-8 (9M729) zagrażając globalnemu bezpieczeństwu. “Te pociski są trudne do wykrycia, obniżają próg jeśli chodzi o wykorzystanie broni nuklearnej i sprawiają, że wszyscy jesteśmy mniej bezpieczni” – podkreślił.

Szef NATO ostrzegł przy tym, że Rosji kończy się czas na powrót do wywiązywania się z postanowień traktatu INF. Ponieważ jednak taka zmiana jest wątpliwa, ministrowie spraw zagranicznych Paktu mają w czwartek (4 kwietnia) w Waszyngtonie przedyskutować kolejne kroki wobec Moskwy. “Spodziewam się, że ministrowie postawią sprawę jasno, że Rosja musi powrócić do przestrzegania traktatu INF, bo to kamień węgielny europejskiego bezpieczeństwa, całej architektury kontroli zbrojeń, który teraz jest podważany” – powiedział sekretarz generalny. Zastrzegł jednak, że NATO nie planuje rozmieszczenia nowych wyrzutni pocisków nuklearnych w Europie.

Rosja widzi zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa w NATO, a Ukraina w Rosji

Według prezydenta Rosji Władimira Putina najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji, to rozszerzanie infrastruktury NATO, zawieszenie INF i ataki hakerów z zagranicy. Natomiast prezydent Ukrainy Petro Poroszenko widzi jedno zagrożenie dla bezpieczeństwa swojego kraju – Rosję.

Wzmocniona obecność NATO na Morzu Czarnym

Jens Stoltenberg wyraził również zaniepokojenie agresywnymi działaniami Rosji przeciwko Ukrainie, m.in. zatrzymaniem ukraińskich marynarzy i okrętów w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim. Zapowiedział w związku z tym, że wysłannicy Sojuszu Północnoatlantyckiego dokonają inspekcji w portach Morza Czarnego.

Nowy etap rosyjskiej agresji na Ukrainę?

Rosyjskie okręty najpierw ostrzelały, a potem zajęły trzy ukraińskie jednostki w Cieśninie Kerczeńskiej. W efekcie tego incydentu uszkodzono dwa okręty, a sześciu marynarzy zostało rannych. Strony oskarżają się wzajemnie o prowokacje.

“Oczekuję, że ministrowie zatwierdzą nowe działania, aby poprawić nasz stan wiedzy na temat sytuacji w regionie i by zwiększyć wsparcie NATO zarówno dla Gruzji, jak i Ukrainy” – cytują media szefa NATO, który przyznał, że Sojusz Północnoatlantycki już zwiększył swoją obecność na Morzu Czarnym. Jednostki NATO spędziły w zeszłym roku na Morzu Czarnym 120 dni. Stoltenberg oczekuje, że w czwartek szefowie MSZ państw NATO uzgodnią m.in. takie działania jak szkolenie sił morskich i straży przybrzeżnej Ukrainy i Gruzji, wspólne ćwiczenia oraz wymianę informacji.

Zagrożenie ze strony Rosji wymusi zwiększenie sił NATO w Europie?

Naczelny dowódca sił NATO w Europie, generał Curtis Scaparrotti ostrzegł wczoraj w amerykańskim Senacie przed rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji i zarekomendował zwiększenie liczby żołnierzy oraz okrętów USA na Starym Kontynencie.

Wspólne ćwiczenia NATO-Ukraina na Morzu Czarnym

Tymczasem już wczoraj do portu w Odessie (na południu Ukrainy) wpłynęła kanadyjska fregata Toronto, gdzie wraz z innymi okrętami państw NATO weźmie udział we wspólnych ćwiczeniach z ukraińską marynarką wojenną pod kryptonimem Passex. W najbliższym czasie do Odessy przypłynie także hiszpańska fregata Santa Maria.

Ukraińska marynarka ćwiczy z okrętami NATO w ramach przystosowywania sił zbrojnych do standardów obowiązujących w Sojuszu. Kijów wzmacnia też swoją flotę wojenną w związku z konfliktem o Morze Azowskie i kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską. Władze Ukrainy utrzymują, że Rosja dąży do przejęcia kontroli nad Morzem Azowskim i zablokowania ukraińskich portów w Mariupolu i Berdiańsku.

Według rosyjskich mediów powołujących się na ministerstwo obrony Rosji, okręty NATO, które wpłynęły na wody Morza Czarnego są obserwowane i eskortowane przez rosyjskie okręty wojenne: rozpoznawczy – Iwan Churs i patrolowy – Wasilij Bykow.

Wicepremier Ukrainy: Możemy odzyskać Krym i Donbas – WYWIAD z Iwanną Kłympusz-Cyncadze

Każdego dnia zmagamy się z rosyjską propagandą czy cyberatakami przeciwko naszemu państwu. Po rewolucji godności i rosyjskiej agresji zdecydowaliśmy, by stać się podmiotem – a nie przedmiotem – stosunków międzynarodowych – twierdzi wicepremier Ukrainy Iwanna Kłympusz-Cyncadze w rozmowie z EURACTIV.pl.
 

Karolina …

Dziś w Waszyngtonie spotkanie Trump-Stoltenberg

Podczas spotkania szefów dyplomacji w Waszyngtonie, poza tematem Rosji i Ukrainy, ministrowie mają zająć się walką z terroryzmem oraz wydatkami na obronność. Jeszcze dziś – w ramach przygotowań do obchodów  70-lecia NATO – Stoltenberg spotka się we wtorek z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Przewiduje się, że ich rozmowa będzie dotyczyć właśnie podziału obciążeń związanych z zapewnieniem światowego bezpieczeństwa i wydatkami państw Sojuszu. Trump od początku swojej prezydentury krytykuje bowiem państwa, które nie wypełniają NATO-wskiego minimum, czyli przeznaczania 2 proc. PKB na obronność. „Aby NATO pozostało silnym sojuszem musi być uczciwym sojuszem. Z tego powodu pracuję nad tym, aby państwa wchodzące w jego skład inwestowały więcej” – zapewnił sekretarz generalny Sojuszu. Zapowiedział przy tym przekazanie Trumpowi informacji o zwiększonych wysiłkach państw NATO w tym względzie.

Trzy dni prezydenta USA w Europie

Rozpoczynający się dziś (11 lipca) szczyt NATO w Brukseli, potem pierwsza od czasu zaprzysiężenia wizyta w Wielkiej Brytanii i na koniec poniedziałkowe (16 lipca) spotkanie z Władimirem Putinem w Helsinkach – to plan wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Europie.

Stoltenberg szefem NATO do 2022 r.

Przedstawiciele państw NATO zdecydowali w zeszłym tygodniu o ponownym przedłużeniu Jensowi Stoltenbergowi mandatu sekretarza generalnego organizacji  do końca września 2022 roku. Tym samym stojący na czele tej organizacji od października 2014 r. Norweg stał się drugim najdłużej zajmującym to stanowisko (po Holendrze Josephie Lunsie, który sprawował tę funkcję przez 13 lat od 1971 roku). Poprzednik Stoltenberga, Duńczyk Anders Fogh Rasmussen był sekretarzem generalnym NATO od 1 sierpnia 2009 r. do końca września 2014 r.

„Jestem zaszczycony decyzją państw sojuszniczych NATO o przedłużeniu mojej kadencji jako sekretarza generalnego do 30 września 2022 r. Wspólnie będziemy kontynuować adaptację i modernizację naszego Sojuszu, aby był dostosowany do przyszłości” – napisał Stoltenberg na Twitterze, informując o czwartkowej decyzji Rady Północnoatlantyckiej, która przedłużając mu mandat po raz drugi wyraziła zaufanie do jego działań.