NATO reaguje na wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie

Kwatera główna NATO w Brukseli, źródło: Flickr/NATO (CC BY-NC-ND 2.0)

W odpowiedzi na kryzys na Bliskim Wschodzie spowodowany zabiciem przez Stany Zjednoczone gen. Kasema Sulejmaniego odbyło się nadzwyczajne spotkanie Rady Północnoatlantyckiej, najważniejszego organu decyzyjnego NATO.

 

 

Spotkanie Rady Północnoatlantyckiej odbyło się w poniedziałek (6 stycznia). Przewodniczył mu Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. W oświadczeniu wydanym po posiedzeniu Rady podkreślił on, że wkład NATO w działania Globalnej Koalicji na rzecz walki z ISIS jest znaczący. Przypomniał także, że na prośbę rządu w Bagdadzie Sojusz do tej pory brał udział w szkoleniu irackich sił zbrojnych. Wobec ostatnich wydarzeń w regionie, ma się to jednak zmienić.

Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie, USA wysyłają dodatkowe wojska

Tysiące osób pojawiło się w Bagdadzie na uroczystościach żałobnych zabitego przez amerykańskie lotnictwo irańskiego generała. Iran grozi USA odwetem. Waszyngton wysyła do regionu dodatkowych żołnierzy.

 

Generał Kassim Sulejmani zginął w nocy z czwartku na piątek (2-3 stycznia), krótko po tym jak …

NATO zawiesza swoje misje szkoleniowe

„W podejmowanych przez Sojusz działaniach, nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo naszego personelu”, powiedział Stoltenberg ogłaszając, że została podjęta decyzja o czasowym wstrzymaniu NATO-wskiej misji szkoleniowej w Iraku, rozpoczętej w 2018 roku. Jej głównym założeniem było wzmocnienie irackich sił i tym samym zapobiegnięcie powrotowi tzw. Państwa Islamskiego (ISIS).

Sekretarz Generalny dodał, że NATO jest w kontakcie z władzami w Bagdadzie i jest gotowe na wznowienie szkoleń „kiedy tylko pozwoli na to rozwój wypadków”. Podkreślił także, że Sojusz Północnoatlantycki pozostaje silnie zaangażowany w walkę z światowym terroryzmem. Stoltenberg zauważył, że w interesie wszystkich zainteresowanych jest deeskalacja i zachowanie zimnej krwi w podejmowaniu decyzji. Wezwał także Iran do powstrzymania się od przemocy i prowokacji.

Polska przejęła dowodzenie "szpicą" NATO

Od 1 stycznia 2020 r. Polska przejęła dowodzenie tzw. szpicą NATO, czyli siłami szybkiego reagowania Sojuszu. 
 

 

Polska przejęła od 1 stycznia dowództwo superszybkiej jednostki NATO – Połączonych Sił Bardzo Wysokiej Gotowości (VJTF), czyli tzw. szpicy NATO.

„Dyżur w tzw. szpicy NATO dowodzi …

Zabicie Sulejmaniego

W bliskowschodnim kotle zawrzało ponownie w zeszłym tygodniu, kiedy Stany Zjednoczone zbombardowały konwój, w którym znajdował się gen. Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki al-Kuds, uważany przez wielu za najważniejszego dowódcę wojskowego Iranu i jednego z głównych architektów strategii rozszerzania irańskich wpływów Iranu poza granice kraju.

Razem z nim zginął Abu Mahdi al-Muhandis, dowódca proirańskiej milicji Kata’ib Hezbollah, której członkowie pod koniec 2019 roku zaatakowali amerykańską ambasadę w Bagdadzie.

W odpowiedzi na amerykański atak, iracki parlament wezwał do opuszczenia kraju wojska USA i międzynarodowej Koalicji walczącej z Państwem Islamskim, w tym polskich żołnierzy. W niedzielnym wywiadzie w TVP1 Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że jeśli irackie władze faktycznie nie będą już chciały korzystać z pomocy oferowanej przez polskich żołnierzy i jeśli swoją zgodę wyrazi NATO, to Warszawa wycofa polskie oddziały do kraju.

Z kolei władze w Teheranie i ich sprzymierzeńcy, w tym libański Hezbollah, zapowiedziały dokonanie odwetu na USA, jednak wysoce prawdopodobnym jest, że wezmą one również na celownik sojuszników Waszyngtonu.

Nie jest znana jeszcze forma, jaką zastosują Irańczycy w swoim kontruderzeniu, jednak wielu obserwatorów uważa, że mogą oni wykorzystać liczne organizacje i szyickie grupy zbrojne od lat finansowane przez Teheran. Takie przypuszczenia stają w sprzeczności z deklaracją najwyższego przywódcy religijnego Iranu, ajatollaha Alego Chameniego, który zapowiedział, że zemsta będzie miała charakter otwarty. Eksperci wspominają też o ataku cybernetycznym jako jednej z możliwości rewanżu Teheranu.

USA zabiły wysoko postawionego irańskiego dowódcę

Irański generał Kassim Sulejmani, który kierował elitarną jednostką Al Kuds został zabity w Bagdadzie w wyniku ataku amerykańskiego lotnictwa. Sulejmani uważany był za jedną z najważniejszych osób w Iranie. Jego śmierć może wywołać poważny konflikt na Bliskim Wschodzie.

 

 

Konwój samochodów, w …