Cichanouska w PE: Białorusinom pomoc potrzebna teraz

Wręczenie nagrody Sacharowa 2020-Swiatłana Cichanouska i David Sassoli, źródło twitter PE

Wręczenie nagrody Sacharowa 2020-Swiatłana Cichanouska i David Sassoli, źródło twitter PE

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zaapelowała wczoraj w Parlamencie Europejskim o jak najszybszą pomoc dla protestujących od miesięcy Białorusinów. “Jesteśmy zdeterminowani, by wygrać i wygramy” – zapewniła  odbierając w Brukseli nagrodę im. Sacharowa.

 

Nagrodę, którą Parlament Europejski przyznaje tym, którzy występują w obronie praw człowieka i podstawowych wolności, otrzymała w tym roku demokratyczna opozycja na Białorusi reprezentowana przez Radę Koordynacyjną – jak to określono w komunikacie PE – “inicjatywę odważnych kobiet oraz przedstawicieli świata polityki i społeczeństwa obywatelskiego”. Odebrały ją kandydatka opozycji na prezydenta Swiatłana Cichanouska i opozycyjna aktywistka polityczna Weranika Capkała.

Nagrodę im. Sacharowa otrzymali ponadto: muzyk i działaczka polityczna Maryja Kalesnikawa; opozycyjna aktywistka Wolha Kawalkawa i działacz związkowy Siarhiej Dyleuski. Na liście osób, którym przyznano tegoroczną nagrodę Sacharowa jest także laureatka Nagrody Nobla Swiatłana Aleksijewicz, mąż Cichanouskiej, wideobloger i więzień polityczny Siarhiej Cichanouski, twórca kanału NEXTA w komunikatorze Telegram Sciapan Puciła, założyciel białoruskiego centrum praw człowieka Wiasna Aleś Bialacki i więzień polityczny, kandydat na prezydenta w wyborach w 2010 r. – Mikoła Statkiewicz. Nie wszyscy jednak mogli osobiście uczestniczyć w uroczystości. Kalesnikawa i Statkiewicz są w aresztach, a Aleksijewicz uczestniczyła w ceremonii zdalnie.

Białoruś wciąż protestuje

Ponad 300 osób zatrzymano w czasie wczorajszych Marszów Wolności – przekazała wieczorem telewizja belsat powołując się na dane mińskiej policji. Natomiast centrum praw człowieka Wiasna informowało o zatrzymaniu 287. protestujących, zastrzegając, że lista nazwisk jest wciąż uaktualniana. 

Cichanouska: Bez wolnej Białorusi Europa też nie jest w pełni wolna

W swoim wystąpieniu na uroczystości wręczenia nagrody Cichanouska przypomniała, że  Białorusini protestują co tydzień od czasu wyborów prezydenckich (9 sierpnia), które według oficjalnych wyników wygrał znów Alaksandr Łukaszenka. “Protestują dla swojej przyszłości i dla przyszłości tych, którzy nie mogą tam być. Protestują dla wolności i godności Białorusinów, Europejczyków, waszej i naszej. Bez wolnej Białorusi Europa też nie może być w pełni wolna” – oświadczyła liderka białoruskiej opozycji.

Liderka białoruskiej opozycji: Pomoc potrzebna teraz, a nie jutro czy kiedyś

“Jesteśmy zdeterminowani, by wygrać i wygramy” – zapewniła wczoraj w  Brukseli Cichanouska. Zwróciła również uwagę, że każdy obywatel jej kraju uczestniczący w pokojowych protestach przeciwko przemocy i bezprawiu jest bohaterem. “Każdy z nich jest przykładem odwagi, współczucia i godności” – podkreśliła. “Wolność to zwycięstwo nad strachem” – dodała opozycyjna działaczka.

“Mam w tym roku tylko jedno marzenie. Chcę, aby wszyscy Białorusini, którzy są teraz w więzieniu lub zostali zmuszeni do życia na wygnaniu, wrócili do domu” – przyznała. Zaapelowała też o pomoc w walce Białorusinów z reżimem Łukaszenki „teraz, a nie jutro czy kiedyś w przyszłości”.

Litwa: Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie represji na Białorusi. Cichanouska apeluje do innych krajów UE o podobne działania

Prokurator generalny Litwy Evaldas Pašilis ogłosił, że wszczął postępowanie przygotowawcze w sprawie możliwych tortur popełnionych na obywateli Białorusi.

Sassoli wyraził uznanie dla tegorocznych laureatów

Podczas ceremonii wręczenia tegorocznej nagrody im. Sacharowa przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli powiedział, że cały świat jest świadomy tego, co się dzieje na Białorusi. “Widzimy odwagę kobiet. Widzimy Wasze cierpienie. Widzimy okropne nadużycia. Widzimy przemoc. Wasze aspiracje i determinacja, aby żyć w demokratycznym kraju, są dla nas inspiracją” – zapewnił.  “Chciałbym wyrazić szczególne uznanie dla naszych laureatów i siły, którą wykazali” – dodał szef PE.

PE organizuje misję informacyjną

W rezolucji przyjętej we wrześniu 2020 r. Parlament Europejski potępił białoruskie władze za brutalne tłumienie pokojowych protestów. Natomiast zgodnie z rezolucją przegłosowaną 26 listopada – od jutra (18 grudnia) do poniedziałku (21 grudnia) organizuje misję informacyjną na temat Białorusi, żeby określić dalsze wsparcie dla opozycji demokratycznej w tym kraju. Jak głosi ten dokument chodzi o “rozpoczęcie natychmiastowej misji informacyjnej Parlamentu Europejskiego w Wilnie i w Warszawie, a także nawiązanie kontaktu z opozycją na Białorusi w celu zbadania możliwych działań mediacyjnych i wspierających demokrację”, a także “dalsze działania mediacyjne i wspierające demokrację, takie jak misja wysokiego szczebla w następstwie misji informacyjnej”.

W tej rezolucji PE m.in. wzywa też KE, “aby niezwłocznie stworzyła program stypendialny dla studentów i naukowców wydalonych z białoruskich uniwersytetów za postawę prodemokratyczną” i zwraca się do niej o “uruchomienie ukierunkowanego unijnego programu wsparcia, aby pomóc ofiarom represji politycznych i przemocy ze strony milicji”.

UE ustanowiła nowy reżim sankcyjny za łamanie praw człowieka. Inspiracją śmierć Siergieja Magnitskiego

Nowe prawo wzorowane jest na amerykańskiej Ustawie Magnitskiego, ale stosowane o wiele szerzej.

Kłysiński: To jest nagroda dla społeczeństwa Białorusi

“To nie jest nagroda dla Komitetu, ale dla białoruskiego społeczeństwa, które się przebudziło” – podkreślił w Polskim Radiu Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich. Przyznał, że nie jest zwolennikiem zastosowania pełnych sankcji wobec Białorusi, bo uderzą one bardziej w białoruskie społeczeństwo niż w prezydenta Łukaszenkę. “A on pod tymi sankcjami i tak się nie ugnie” – przewiduje ekspert. Jego zdaniem potrzebna jest raczej “dalsza presja ulicy, odważna i konsekwentna postawa”.

Kłysiński przewiduje także, że ze względu na porę roku, i brutalność milicji, demonstracje teraz zanikną, ale odrodzą się na wiosnę. “Ludzie szerzej ruszą na ulice, warunki będą bardziej sprzyjające, a zaufania do Łukaszenki ci ludzie w sobie już nie przywrócą” – powiedział analityk OSW. Zwrócił także uwagę, że Unia przygotowała swoisty plan Marshalla, który może być wdrażany po ustąpieniu urzędującego Białorusi już od 26 lat prezydenta.

Białoruś: Tysiące osób na pogrzebie kolejnej ofiary milicyjnej brutalności

Unia Europejska – m.in. w związku ze śmiercią Bandarenki – chce nałożyć kolejne sankcje na białoruskie instytucje i firmy oraz ich szefów.

Nagroda im. Sacharowa

Nagroda im. Sacharowa, którą co roku przyznaje Parlament Europejski została ufundowana w 1988 roku, aby uhonorować osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności. Została tak nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa.

Decyzję, żeby w tym roku nagrodę tę przyznać opozycji demokratycznej na Białorusi podjęła wcześniej (22 października) Konferencja Przewodniczących PE (przewodniczący unijnego zgromadzenia i przywódcy grup politycznych w nim zasiadających). W zeszłym roku otrzymał ją Ilham Tohti, ujgurski ekonomista walczący o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach.

Białoruska opozycja otrzymała tegoroczną Nagrodę Sacharowa

Kandydatury do Nagrody Sacharowa mogą zgłaszać frakcje w PE lub grupa co najmniej 40 posłów z różnych frakcji.

Białoruska sekcja Radia Swoboda przypomniała natomiast, że w 2004 roku nagrodę im. Sacharowa otrzymało Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, a dwa lata później – polityk i były kandydat na prezydenta Alaksandr Milinkiewicz.