Apele o uwolnienie Ołeha Sencowa

Ołeh Sencow, źródło Antonymon - Own work, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia

Ołeh Sencow, źródło Antonymon - Own work, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia

O uwolnienie Ołeha Sencowa apelują do Kremla zarówno organizacje międzynarodowe, jak i  politycy oraz artyści z wielu państw, ale Moskwa pozostaje na te apele obojętna. Ukraiński reżyser już ponad 90 dni głoduje w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze w okolicy Workuty na Dalekiej Północy Rosji. Jego stan określany jest jako krytyczny.

 

W roku 2014, niedługo po aneksji półwyspu przez Rosję, urodzonego na Krymie filmowca zatrzymała Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji. Dwa lata później został skazany w Rosji – co jest naruszeniem prawa międzynarodowego, które przewiduje, że powinien być sądzony we własnym kraju – na 20 lat kolonii karnej za rzekome planowanie działalności terrorystycznej. Wiele organizacji międzynarodowych, w tym Amnesty International, uznało ten wyrok za niesprawiedliwy, a zarzuty za bezpodstawne.

14 maja Sencow rozpoczął protest głodowy. Jedynym warunkiem zakończenia głodówki, jaki postawił, jest uwolnienie 64 ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych w rosyjskich łagrach i więzieniach, którzy trafili tam w podobnych jak Sencow okolicznościach.

Starania o ratunek dla Sencowa

UE zwróciła się w piątek (10 sierpnia) do Moskwy o zapewnienie Ołehowi Sencowowi odpowiedniego leczenia i natychmiastowe uwolnienie wszystkich obywateli Ukrainy bezprawnie zatrzymanych w Rosji i na Półwyspie Krymskim.

Rosja potępia UE za nałożenie sankcji na firmy budujące most na Krym

Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE we wtorek (31 lipca) rozszerzyli listę rosyjskich firm objętych sankcjami w związku z aneksją przez Moskwę Krymu o spółki zaangażowane w budowę mostu przez Cieśninę Kerczeńską. Połączył on Rosję z zaanektowanym ukraińskim półwyspem. Moskwa …

Tego samego dnia specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy Kurt Volker napisał na Twitterze, że Rosja powinna uwolnić Sencowa, „nim stanie się odpowiedzialna za kolejną śmierć”, a ambasada USA na Ukrainie zaapelowała o natychmiastowe uwolnienie Sencowa.

Pierwsze testy amerykańskich rakiet na Ukrainie

Ukraina przeprowadziła pierwsze testy amerykańskich rakiet typu Javelin, które – jak zapewniają władze w Kijowie – będą służyły wyłącznie do obrony kraju. Obserwatorzy OBWE alarmują tymczasem, że sytuacja w Donbasie znów się pogorszyła, a SBU ostrzega przed masowym cyberatakiem.

Również w piątek prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem do „jak najszybszego znalezienia humanitarnego wyjścia z sytuacji”. Miał też złożyć rosyjskiemu przywódcy „szereg propozycji”, na które Putin „zobowiązał się odpowiedzieć”.

Kolejny raz o wsparcie dla Sencowa i naciski na Rosję zaapelowały również władze Ukrainy. „Solidarność nie zna granic” – napisał w specjalnym komunikacie szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin oceniając, że reżyser jest „na granicy życia i śmierci”.

Wcześniej ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa wystąpiła do swojej rosyjskiej odpowiedniczki Tatiany Moskalkowej o wymianę Sencowa na jednego z Rosjan więzionych na Ukrainie, jednak otrzymała odpowiedź odmowną.

Putin zapowiada dalsze wsparcie dla separatystów w Donbasie

Prezydent Władimir Putin zapowiedział, że Rosja nadal będzie okazywać pomoc tzw. republikom ludowym w Donbasie. Ostrzegł też też, że ukraińska „prowokacja” podczas mundialu, przyniesie „drastyczne skutki dla ukraińskiej państwowości”. Kijów zapewnił, że wojsko odpowiednio zareaguje, a państwo ukraińskie będzie istniało.

O uwolnienie Ołeha Sencowa apeluje m.in. Rada Europy i Amnesty Internatonal. Pod petycją ws. zwolnienia reżysera podpisali się m. in. laureatka literackiego Nobla Herta Müller, reżyserka Agnieszka Holland, laureatka tegorocznej Nagrody Bookera Olga Tokarczuk i ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz.

Bliscy reżysera: Stan Sencowa “katastrofalnie zły”

Bliscy reżysera alarmują, że stan jego zdrowia jest bardzo zły, a matka filmowca zwróciła się do prezydenta Putina o ułaskawienie syna. Jego kuzynka Natalia Kaplan poinformowała w środę (8 czerwca) na Facebooku, że stan zdrowia prowadzącego głodówkę reżysera jest „katastrofalnie zły”, a „koniec już bliski”. Mimo to zapowiedział, że nie przerwie głodówki. Za pośrednictwem swojego adwokata Dmitrija Dinze Sencow przekazał kuzynce list, w którym pisze m.in., że władze kolonii karnej przestały mu przekazywać listy. Niedawno Dinze informował, że ukraiński reżyser ma coraz wyraźniejszą anemię i bardzo niski puls.

FSIN: Stan Sencowa jest zadowalający

Tymczasem Rosyjska Federalna Służba Więzienna (FSIN) oświadczyła w sobotę (11 sierpnia), że u skazanego filmowca nie stwierdzono „deficytu masy ciała”, a także – że nie wymaga on natychmiastowej hospitalizacji. Również  konsylium rosyjskich lekarzy uznało w piątek, że nie ma zagrożenia dla życia pacjenta, a jego stan jest zadowalający. Biuro rosyjskiego rzecznika praw człowieka opublikowało na dowód trzy zdjęcia zrobione – jak poinformowano – dzień wcześniej. Jednak według mediów od rozpoczęcia głodówki Sencow stracił na wadze 30 kilogramów.

W sobotnim oświadczeniu FSIN podkreśla, że ma pisemną zgodę osadzonego na przyjmowanie przez niego „leczniczego preparatu odżywczego, na codzienne przyjmowanie preparatów poprawiających stan układu sercowo-naczyniowego i nerwowego, które do teraz bierze regularnie”. „Tak więc na dziś deficytu masy ciała i pogorszenia stanu zdrowia nie stwierdzono” – głosi oświadczenie, w którym zwrócono uwagę, że Sencow zrezygnował na piśmie z proponowanej mu hospitalizacji.