MSZ Rosji: Militaryzacja Polski zagraża bezpieczeństwu Rosji

Flaga Rosji, źródło: Derek Law via Flickr.com

Flaga Rosji, źródło: Derek Law via Flickr.com

Militaryzacja Polski zagraża bezpieczeństwu Rosji – ostrzega rosyjski MSZ. Rzeczniczka tego resortu Maria Zacharowa powiedziała wczoraj (29 marca), że po zakupie amerykańskiego systemu rakiet Patriot można mówić o „militaryzacji” Polski, co – w ocenie Rosji – jest zjawiskiem niepokojącym. Tego samego dnia Moskwa zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu rosyjska marynarka wojenna przeprowadzi ćwiczenia rakietowe w pobliżu szwedzkiego wybrzeża.

 

W środę (28 marca) w Warszawie podpisana została polsko-amerykańska umowa na dostawę zestawów obrony powietrznej Patriot dla Polski.

Militaryzacja Polski zagraża bezpieczeństwu Rosji

W czasie czwartkowej konferencji prasowej Maria Zacharowa podkreśliła, że zakup przez Polskę amerykańskiego systemu rakietowego w zestawieniu z innymi działaniami naszego kraju, stanowi zagrażającą Rosji militaryzację naszego kraju.

„Obserwujemy postępującą militaryzację Polski. Świadczy o tym m.in. podpisana przez Polskę umowa na zakup rakiet Patriot” – oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego resortu dyplomacji. Zwróciła przy tym uwagę, że Warszawa nie tylko realizuje amerykańskie plany umiejscowienia bazy rakietowej na jej terytorium, ale również „oficjalnie zwiększa wydatki na obronę, przeprowadza modernizację sił zbrojnych, zwiększa liczebność sił zbrojnych, zwiększa obecność sił natowskich na terytorium Polski”.

„Te działania naszym zdaniem doprowadzą do destabilizacji Europy środkowo-wschodniej i zagrażają rosyjskiemu bezpieczeństwu” – oświadczyła Zacharowa podkreślając, że Rosja „niewątpliwie” dysponuje odpowiednimi zasobami, które – jak to określiła – „pozwolą nam uchronić nasze terytorium oraz zapewnić bezpieczeństwo terytoriów zachodnich.

Ćwiczenia rosyjskiej marynarki w pobliżu wybrzeży Szwecji

Tego samego dnia Moskwa zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu rosyjska marynarka wojenna przeprowadzi ćwiczenia rakietowe niedaleko szwedzkiego wybrzeża, w przestrzeni powietrznej kontrolowanej przez Szwedów.

Incydenty na Bałtyku wśród tematów Rady NATO-Rosja

„Fakt, że zwołujemy Radę NATO-Rosja nie oznacza, że wracamy do normalnych relacji” – zastrzegł jednak szef Sojuszu. Rosja ze swej strony oświadczyła tego samego dnia, że w stosunkach z NATO panuje „całkowity brak zaufania”.Nieprzewidywalna Rosja„Incydenty, które miały miejsce na Morzu …

Rosyjskie ćwiczenia mają się odbyć w dniach 4-6 kwietnia w odległości 18 km od wód Szwecji, w strefie, która jest częścią szwedzkiego Rejonu Informacji Lotniczej. Szwedzi będą musieli przekierować w związku z tym cywilny ruch lotniczy w tym rejonie. „To niespotykana praktyka. Osobiście z niczym takim się wcześniej nie spotkałem” – powiedział szwedzkiemu radiu, szef szwedzkiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego Jorgen Andersson.

Rosyjska Marynarka Wojenna oznaczyła miejsce ćwiczeń jako „Russia 1”. Jest ono położone między Bornholmem a szwedzką wyspą Olandią. Media podały, powołując się na część szwedzkich ekspertów wojskowych, że ćwiczenia rakietowe rosyjskiej marynarki wojennej tak daleko od bazy w Kaliningradzie są sygnałem przesunięcia rosyjskich pozycji na zachód.

Rosyjskie ćwiczenia dokładnie w miejscu przebiegu Nord Stream 2

Niemiecki dziennikarz Julian Röpcke zwrócił uwagę na Twitterze, że informacja o ćwiczeniach rakietowych rosyjskiej marynarki wojennej pojawiła się w internecie zaledwie dwa dni po wydaniu przez Federalny Urząd ds. Żeglugi i Hydrografii zgody na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec.

Nord Stream 2: Jest zgoda na budowę niemieckiego odcinka gazociągu

Niemiecki Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii (BSH) wydał zgodę na budowę fragmentu gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec na wodach Bałtyku. Oznacza to, że po stronie niemieckiej procedura uzyskiwania pozwoleń na realizację tej inwestycji została zakończona.
 
Chodzi o …

Podkreślił przy tym, że Moskwa planuje te manewry dokładnie w tym miejscu, w którym ma przebiegać trasa spornego rurociągu.

Pierwszy gazociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie – Nord Stream – został oddany do eksploatacji w 2012 roku. Jego przepustowość wynosi 55 mld m sześc. rocznie, a przez Nord Stream 2 będzie mogła płynąć taka sama ilość gazu.

USA przeciw budowie Nord Stream 2

USA też są przeciw budowie Nord Stream 2 – zapewnił w sobotę sekretarz stanu USA Rex Tillerson po rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim w Warszawie. Sobota była drugim i ostatnim dniem wizyty szefa dyplomacji USA w Polsce, a ostatnim jej punktem była rozmowa z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Tillerson rozmawiał tego dnia również z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem, a dzień wcześniej – z prezydentem Andrzejem Dudą.

Pierwsze Patrioty w Polsce za cztery lata

W obecności prezydenta Andrzeja Dudy szef MON Mariusz Błaszczak podpisał 28 marca umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony powietrznej Patriot dla Polski. W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli – poza prezydentem i ministrem obrony – m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef BBN Paweł Soloch, i ambasador USA w Polsce Paul W. Jones, który reprezentował stronę amerykańską.

„To niezwykły, historyczny moment; to wprowadzenie polskiej armii i Rzeczypospolitej Polskiej w zupełnie nowy świat supernowoczesnej technologii, nowoczesnego uzbrojenia, środków obronnych” – powiedział prezydent Duda. (English version) W rozmowie z dziennikarzami dodał, że w perspektywie są zakupy kolejnych elementów. „To się oczywiście rozkłada na lata” – zastrzegł.

„Dołączamy do elitarnego grona państw posiadających skuteczną broń zapewniającą bezpieczeństwo. To historyczne wydarzenie dla naszego kraju” – oświadczył przed podpisaniem umowy szef MON. Poinformował przy tym, że za pierwszy etap systemu Wisła Polska zapłaci 4,75 mld dolarów. „To dobra cena” – ocenił Błaszczak.

„Systemy Patriot zapewnią Polsce bezpieczeństwo, a wynegocjowana umowa jest bardzo korzystna” – wtórował mu premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział, że pierwsze systemy Patriot dotrą do Polski w 2022 roku, a kolejne dwa lata później. Podkreślił przy tym, że jest to najnowsza technologia amerykańska – „dowód na naszą solidarność i zaufanie ze strony USA”.

„System Patriot to obrona, dzięki której niebo naszego regionu będzie bezpieczniejsze. Żaden inny kraj nie ma dostępu, nie będzie miał dostępu do tych technologii. Jest to wyraz zaufania do naszych kompetencji informatycznych i produkcyjnych” – ocenił szef polskiego rządu.

PRZYSZŁOŚĆ EUROPEJSKIEJ POLITYKI OBRONNEJ

W ciągu 25 lat od zakończenia zimnej wojny, państwa europejskie korzystały z ”dywidendy pokojowej” i znacząco zmniejszały wydatki na obronność. W ostatnim czasie trend ten zaczął się jednak odwracać – w obliczu bezprecedensowych zagrożeń dla swojego bezpieczeństwa, państwa członkowskie Unii …

Pod koniec zeszłego roku władze USA zgodziły się sprzedać Polsce w pierwszej z dwóch planowanych faz m.in. 16 wyrzutni, cztery stacje radiolokacyjne i 208 pocisków. W minionym tygodniu podpisano umowy offsetowe związane z planowanym kontraktem, dotyczące transferu technologii i udziału polskiego przemysłu w dostawach i obsłudze zestawów Patriot dla polskich sił zbrojnych. Ich wartość to niemal 950 mln zł i jest to dotychczas największy kontrakt zbrojeniowy w Polsce.

Ruszyła budowa tarczy antyrakietowej w Polsce

Dzień wcześniej brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że myśliwce Typhoon brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych przechwyciły nad Bałtykiem trzy rosyjskie wojskowe samoloty transportowe, które zbliżały się do granic państw bałtyckich. Redzikowo: Uroczysta inauguracja W czwartek status operacyjny uzyskała część amerykańskiej …