Moskwa: Nikol Paszinjan i Władimir Putin z nadziejami na rozwój współpracy Armenia – Rosja

Nikol Paszinjan i Władimir Putin [en.kremlin.ru/events/president/n…]

W ramach wizyty roboczej w Moskwie premier Armenii Nikol Pashinyan spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Rozmówcy omówili kwestie współpracy dwustronnej i wielostronnej.

 

Na wstępie spotkania prezydent Rosji podkreślił bardzo ciepły charakter relacji między Rosją i Armenią.

„Szanowny Nikol Vovayevich, szanowni przyjaciele, bardzo się cieszymy, że widzę was tutaj w Moskwie. To twoja pierwsza wizyta po imponującym zwycięstwie w wyborach parlamentarnych. Życzę Wam sukcesów w realizacji planów, które wyznaczyliście przed sobą i swoim zespołem na rzecz Armenii i narodu ormiańskiego. Nie ma potrzeby opisywania naszych relacji, są one naprawdę bardzo dobre o czym świadczy treść naszych stosunków. Wystarczy wspomnieć tylko o tym, że z ufnością utrzymujemy pierwsze miejsce wśród zagranicznych partnerów gospodarczych Armenii. Udział Rosji w tym aspekcie wynosi 25,5 proc. W Armenii działa ponad 2000 rosyjskich przedsiębiorstw, a obroty handlowe rosną. W ubiegłym roku wzrosły o prawie 30 proc. W ciągu 10 miesięcy tego roku wzrosły o prawie 18 proc” – stwierdził rosyjski przywódca.

Koniec stanu wojennego na Ukrainie, ale nie koniec napięć w regionie

Na Ukrainie zakończył się stan wojenny, jednak napięcie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej nie słabnie. Kijów zapowiedział wznowienie ruchu ukraińskiej marynarki wojennej przez tę cieśninę, a Moskwa zaapelowała do państw Zachodu o powstrzymanie władz Ukrainy od „nowych prowokacji”.

Władimir Putin zwrócił również uwagę na pozytywny trend w relacjach między Moskwą i Erywaniem.

„Myślę, że jest pozytywna dynamika i powinna ona zostać zachowana. Jesteśmy gotowi to zrobić i zrobimy wszystko, co możliwe, aby zachować tak wysoki poziom stosunków nie tylko w tej sferze, ale także w innych kierunkach. Mam na myśli także sferę bezpieczeństwa i naszą współpracę w ramach OUOBZ” – dodał Putin.

Premier Armenii Nikol Paszinjan również pozytywnie odniósł się relacji między Armenią i Rosją.

Napięcie w stosunkach Rosja-Białoruś

Rosja nie zgodziła się na utrzymanie cen ropy i gazu dla Białorusi, a Białoruś na głębszą integrację z Rosją. Wtorkowe rozmowy prezydentów obu krajów zakończyły się zapowiedzią utworzenia grupy roboczej ds. dalszej integracji i spornych kwestii we wzajemnych relacjach

„Oczywiście rozwijają się nasze stosunki polityczne i gospodarcze. Cieszy nas rosnące zainteresowanie rosyjskich turystów Armenią, a w rosyjskiej mediach pojawiła się publikacja, że ​​Armenia jest najbardziej uprzywilejowanym kierunkiem rosyjskich turystów podczas świąt noworocznych, a w porównaniu z rokiem poprzednim liczba turystów wzrosła o 70 proc. Są to nie tylko stosunki polityczne lub gospodarcze, ale są to relacje międzyludzkie i jestem przekonany, że wszystkie wymienione relacje będą się rozwijać” – stwierdził szef rządu Armenii.

Szef politycznego bloku „Mój krok” zwrócił uwagę na znaczenie niedawnych wyborów parlamentarnych w Armenii, w których zwycięstwo odniosło ugrupowanie Paszinjana.

„Niedawno w Armenii odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne. Bardzo się cieszę, że odbyły się zgodnie z prawem. Były to wolne wybory. Z zadowoleniem przyjmuje, że odnotowali to międzynarodowi obserwatorzy, w tym obserwatorzy z Federacji Rosyjskiej. W wyborach uczestniczyło bardzo wielu obserwatorów” – powiedział premier Armenii.

Litwa: Zatrzymania ws. szpiegostwa na rzecz Rosji

„Na Litwie zatrzymano grupę osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Federacji Rosyjskiej” – poinformowała litewska prokuratura generalna. Dotychczas nie jest jednak znana liczba zatrzymanych.
 

Prokurator Generalny Litwy Evaldas Paszilis zaznaczył na konferencji prasowej, że zatrzymani są powiązani z partiami politycznymi, które nie …

Premier Armenii podkreślił znaczenie rozwoju współpracy między Rosją i Armenią w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym i Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. Szef rządu Armenii zaprosił także Władimira Putina do złożenia wizyty w Erywaniu.

„Jesteśmy zainteresowani rozwojem relacji we wszystkich kierunkach. Jestem przekonany, że nowo wybrany parlament opracuje również stosunki międzyparlamentarne. Jesteśmy także optymistyczni jeżeli chodzi o nasze przyszłe stosunki gospodarcze. Jesteśmy zainteresowani dalszą integracją na marginesie Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej i bardzo poważnie traktujemy naszą prezydencję nad Euroazjatycką Unią Gospodarczą. Oczywiście spodziewamy się, że w przyszłym roku złożycie oficjalną wizytę w Armenii. Będziemy z tego bardzo zadowoleni” – stwierdził szef rządu Armenii.