Morawiecki znowu spotyka się z opozycją w sprawie sytuacji na Białorusi

Premier Mateusz Morawiecki ws. pomocy Polski dla Bialorusi, źródło fb Kancelaria Premiera

Premier Mateusz Morawiecki ws. pomocy Polski dla Bialorusi, źródło fb Kancelaria Premiera

Premier Mateusz Morawiecki spotyka się dziś po raz drugi z przedstawicielami wszystkich ugrupowań parlamentarnych ws. sytuacji na Białorusi. Poprzednie takie rozmowy odbyły się ponad dwa tygodnie temu.

 

“Chciałbym zaanonsować zaproszenie dla opozycji na przyszły tydzień, po to, żeby znowu porozmawiać o Białorusi w obecnym stanie wydarzeń” – powiedział Morawiecki w środę (9 września) w Polskim Radiu. Według Polsat News część spotkania, które zaplanowano na  godz. 10,  ma się odbyć w trybie niejawnym z przekazaniem informacji wrażliwych.

„To, co się dzieje za naszą wschodnią granicą jest sprawą najwyższej sprawy dla Białorusinów, ale także dla Polski i Europy” – ocenił Morawiecki. Podkreślił, że Białorusini nie tylko przełamali swój strach, ale też pokazują całej Europie, że chcą należeć do Europy wolnych, demokratycznych, praworządnych narodów.

Poprzednie takie spotkanie “konstruktywne”

Premier wyraził też zadowolenie, że ostatnia rozmowa z opozycją na temat Białorusi „była konstruktywna”. “Cieszę się, że przedstawiciele opozycji w ogromnej większości zgadzali się z naszymi działaniami, wspierali nasze działania” – powiedział.

Rząd i opozycja “jednym głosem” ws. Białorusi

Po wczorajszym spotkaniu z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych ws. Białorusi premier Mateusz Morawiecki wyraził zadowolenie, że w tej kwestii udało się “mówić jednym głosem”.

Polska pomaga Białorusinom

Zwrócił także uwagę, że Polska pomaga Białorusinom m.in. umożliwiając leczenie w polskich szpitalach osób poszkodowanych w demonstracjach czy torturowanych przez władze białoruskie, a także niosąc pomoc materialną i humanitarną. “Również wspieramy ich przekazywaniem prawdziwych informacji, przekazywaniem prawdy o tym, co dzieje się na Białorusi” – zauważył szef polskiego rządu.

Na początku miesiąca (2 września) premier Morawiecki uczestniczył w wideokonferencji z polskimi europosłami. Również to wirtualne spotkanie poświęcone było sytuacji na Białorusi. Uzgodniono wtedy, że niezależnie od przynależności partyjnej będą współdziałać na rzecz unormowania sytuacji w tym kraju.

Polscy europosłowie jednym głosem ws. Białorusi

Polscy europosłowie – niezależnie od przynależności partyjnej – uzgodnili, że będą współdziałać na rzecz unormowania sytuacji na Białorusi.

Rządowy program pomocy dla Białorusi

W połowie sierpnia polski rząd przyjął ponadto specjalny program pomocy dla Białorusi o wartości 50 mln zł. Przewiduje on pomoc dla represjonowanych, ułatwienia przy wjeździe do Polski i dostępie do pracy, stypendia dla relegowanych, pomoc niezależnym mediom i polskim NGOs wspierającym społeczeństwo obywatelskie na Białorusi. “Chcemy umożliwić wszystkim, którzy będą represjonowani przez autorytarne władze Białorusi, przyjazd do Polski i tutaj rozwój, tutaj życie” – zapowiedział premier Morawiecki.