Morawiecki odpowiada na oskarżenia Putina

Premier Mateusz Morawiecki, źródło Adam Guz KPRM

Premier Mateusz Morawiecki, źródło: KPRM, fot. Adam Guz

Mateusz Morawiecki oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o to, że  wielokrotnie i świadomie kłamał nt. Polski dla swoich politycznych celów. W wydanym wczoraj oświadczeniu podkreślił też, że nie ma zgody na zamianę katów z ofiarami.

 

Dokument umieszczony w niedzielę (29 grudnia) na stronie internetowej premiera jest uzgodnioną z prezydentem Andrzejem Dudą odpowiedzią Mateusza Morawieckiego na kierowane wcześniej przez Władimira Putina pod adresem Polski oskarżenia o antysemityzm i udział w doprowadzeniu do wybuchu II wojny światowej.

Polsko-rosyjskie spięcie na historycznym tle

Prezydent Rosji oskarża polskich polityków o współpracę z III Rzeszą, przewodniczący rosyjskiego parlamentu żąda od Polski przeprosin, a rzeczniczka rosyjskiego MSZ przekonuje, że polscy politycy utrudniają relacje Moskwy z Warszawą, ale i z Brukselą. Polskie MSZ: To fałszywy obraz wydarzeń

Morawiecki: Polska musi stanąć w obronie prawdy

„Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie. Zwykle dzieje się to w sytuacji, gdy władza w Moskwie czuje międzynarodową presję związaną ze swoimi działaniami” – napisał m.in. Morawiecki. W jego ocenie „rosyjski przywódca doskonale zdaje sobie sprawę, że jego zarzuty nie mają nic wspólnego z rzeczywistością”.

Według polskiego premiera prawda o II wojnie światowej, o jej sprawcach i ofiarach jest szczególnie istotna dla Polski, która najwcześniej doświadczyła zbrojnej agresji hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji. “To właśnie Polska była pierwszym państwem, które walczyło w obronie wolnej Europy” – podkreślił szef polskiego rządu.

Zwrócił przy tym uwagę że nie chodzi jednak wyłącznie o pamięć polskiego bohaterstwa, ale o coś znacznie ważniejszego. “Ten opór to dziedzictwo całej wolnej i demokratycznej dziś Europy, która stanęła do walki przeciwko dwóm totalitaryzmom” – napisał Morawiecki. “Dzisiaj, gdy niektórzy dla swoich politycznych celów chcą podeptać pamięć o tych wydarzeniach, Polska musi stanąć w obronie prawdy. Nie w imię swojego interesu, lecz w imię tego, czym jest Europa” – podkreślił we wczorajszym oświadczeniu.

Pakt Ribbentrop-Mołotow “prologiem do niewyobrażalnych zbrodni”

Mateusz Morawiecki zwrócił także uwagę, że podpisany 23 sierpnia 1939 r. pakt Ribbentrop-Mołotow nie był “paktem o nieagresji”, ale politycznym i wojskowym sojuszem, dzielącym Europę na dwie strefy wpływów: niemiecką i sowiecką. “Był prologiem do niewyobrażalnych zbrodni, jakie w ciągu następnych kilku lat miały zostać popełnione po obu stronach tej linii” – czytamy w oświadczeniu.

80 rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow: Polska, Rumunia i kraje bałtyckie przeciwko fałszowaniu historii

Europa wspomina dziś ofiary wszystkich reżimów totalitarnych. Ten dzień został wybrany przez Parlament Europejski ze względu na przypadającą 23 sierpnia rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Ministrowie dyplomacji Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy oraz Estonii wystosowali apel, w którym domagają się prawdy o …

Premier wyliczył także sowieckie zbrodnie nie tylko z okresu II wojny światowej, ale również przed nią i po niej: w Katyniu, Charkowie, w katowniach NKWD i łagrach w najdalszych zakątkach sowieckiego imperium. Śmierć poniosło w tym czasie tysiące obywateli przede wszystkim ZSRR (miliony ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie i w Kazachstanie, Wielka Czystka, w wyniku której zginęło ok. 700 tys. osób, czy „Operacja Polska”, w efekcie której NKWD rozstrzelała  ponad 111 tys. Polaków, którzy znaleźli się na terenie Związku Radzieckiego). Mateusz Morawiecki przywołuje także szacunki historyków, według których w samym tylko Związku Radzieckim zamordowano 20 do 30 milionów ludzi.

We wczorajszym oświadczeniu szef polskiego rządu wyliczył także “kilka istotnych porażek” rosyjskich władz z ostatnich tygodni: “niepowodzeniem zakończyła się próba całkowitego podporządkowania sobie Białorusi, Unia Europejska po raz kolejny przedłużyła sankcje nałożone za bezprawną aneksję Krymu, a rozmowy w tzw. `formacie normandzkim` nie tylko nie przyniosły zniesienia tych sankcji, lecz w tym samym czasie doszło do kolejnych obostrzeń – tym razem amerykańskich – które znacznie utrudniają realizację projektu Nord Stream 2”. Ponadto – dodał – “rosyjscy sportowcy zostali właśnie zawieszeni na cztery lata za stosowanie dopingu”.

Przez 4 lata Igrzyska bez Rosji

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) podjęła decyzję o wykluczeniu Rosji z międzynarodowych zawodów przez najbliższe cztery lata. Kara nie dotyczy przyszłorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, których Rosja jest współorganizatorem. 

 

 
Rosja nie weźmie udziału w letnich Igrzyskach olimpijskich w 2020 r., zimowych …

Szczerski: Oświadczenie premiera uzgodnione z prezydentem

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski informował już wcześniej tego dnia, że ws. polskiej reakcji na słowa prezydenta Rosji dotyczące genezy wybuchu II wojny światowej, prezydent jest w stałym kontakcie z premierem i MSZ. “Można się spodziewać w najbliższym czasie oświadczenia w tej sprawie premiera Mateusza Morawieckiego, które jest uzgodnione z prezydentem Andrzejem Dudą” – zapowiadał prezydencki minister.

Poinformował przy tym, że w czasie piątkowej (27 grudnia) narady u prezydenta zdecydowano, żeby nie nadawać najwyższej politycznej rangi temu sporowi, wobec czego w pierwszej kolejności będzie reakcja szefa rządu. Według Szczerskiego oświadczenie premiera było konsultowane z prezydentem i jego doradcami z Narodowej Rady Rozwoju. “Zobaczymy, jaka będzie reakcja Rosji na to oświadczenie. Na razie nie nadajemy temu kłamstwu rosyjskiemu najwyższej politycznej rangi’ – cytują media prezydenckiego ministra.

Szef gabinetu prezydenta zapowiedział, że od reakcji strony rosyjskiej na oświadczenie polskiego premiera uzależnione są ewentualne dalsze kroki, w tym ewentualna reakcja prezydenta Dudy. “Jest możliwe, że w dalszym kroku prezydent, czyli głowa polskiego państwa, zabierze głos” – przyznał. Szczerski wyraził jednak nadzieję, że strona rosyjska “zreinterpretuje sprawę” i nie będzie takiej konieczności.

Obecność Dudy na Światowym Forum Holokaustu pod znakiem zapytania

Prezydencki minister spodziewa się, że słowa Władimira Putina wywołają reakcję ze strony organizatorów 5. Światowego Forum Holokaustu, które 23 stycznia rozpocznie się w Jerozolimie. Rosyjski prezydent ma tam być jednym z głównych mówców.

“Teraz jest pytanie, czy organizatorzy rzeczywiście chcą, by Światowe Forum Holokaustu było areną dla takiej właśnie interpretacji historii? Czy stwarzając prezydentowi Rosji możliwość powielania tego kłamstwa, podpisują się pod tą koncepcją dziejów najnowszych” – zastanawiał się Szczerski.

Przyznał przy tym, że nie wiadomo jeszcze czy Andrzej Duda będzie w tym Form uczestniczył. Kancelaria Prezydenta czeka na razie na szczegółowy program tego wydarzenia. „Decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma. Wiele będzie zależało od tego, jaki jest planowany przebieg tych uroczystości” – podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Szef AJC: „Rewizjonizm historyczny na sterydach”

Do słów Putina odniósł się w piątek (27 grudnia) szef Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC) David Harris. „Niewiarygodne. Rewizjonizm historyczny na sterydach. Nazistowskie Niemcy, a nie Polska, są odpowiedzialne za II wojnę światową!!! Pakt Stalina z Hitlerem z 1939 r. pogorszył jeszcze sytuację, która już była okropna. Sowieckie rządy w Europie Wschodniej po II wojnie światowej przedłużyły erę ucisku” – napisał na Twitterze Harris. Do komentarza dołączył link do artykułu opisującego wypowiedź Putina z 20 grudnia.

IPN: Dzisiejsze metody rosyjskiej propagandy rodem ze stalinizmu

Wcześniej (21 grudnia) na oskarżenia rosyjskiego prezydenta zareagował natomiast Instytut Pamięci Narodowej przedstawiając odmienną wersję wydarzeń w owym okresie. W swoim komunikacie IPN podkreślił, że „podważanie elementarnych faktów na temat roli Związku Sowieckiego w rozpętaniu hekatomby II wojny światowej godzi w pamięć ofiar”. “Dzisiejsze metody rosyjskiej propagandy są powielaniem tych najgorszych wzorców z okresu stalinizmu” – ocenił m.in. IPN.

Sencow: Putin buduje imperium na propagandzie i kłamstwach

„Putin buduje imperium, nowy Związek Radziecki, na strachu, propagandzie i kłamstwach. Kłamstwo jest jego podstawą i jeżeli się z nim nie zgadzasz, zostaniesz ukarany”, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl Ołeh Sencow, ukraiński reżyser i dysydent nagrodzony Nagrodą Sacharowa w 2018 …