Morawiecki: Daliśmy Ukrainie nadzieję

Premier Mateusz Morawiecki w w rozmowie z dziennikarzami w czasie szczytu UE w Brukseli, źródło Krystian Maj KPRM

Premier Mateusz Morawiecki w w rozmowie z dziennikarzami w czasie szczytu UE w Brukseli, źródło Krystian Maj KPRM

Premier Mateusz Morawiecki wyraził wczoraj satysfakcję z faktu przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE. Przypomniał, że Polska zabiegała o to od dawna i zapewnił, że w dalszym ciągu stoi ramię w ramię ze swoim sąsiadem walczącym z “bestialska agresją Rosji”.

 

„To historyczny dzień dla Europy. To wielka chwila dla jedności Europy i obrony jej podstawowych wartości. Walka o wolność trwa!”, napisał Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Zgodnie z zapowiedziami Rada Europejska zdecydowała się bowiem wczoraj (23 czerwca) przyznać status państwa kandydującego Ukrainie i Mołdawii. Wcześniej Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą szefów państw i rządów uczestniczących w spotkaniu na szczycie UE w Brukseli do przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE „bezzwłocznie”.

“Jedna z najważniejszych decyzji dla Ukrainy w ciągu 30 lat niepodległości naszego państwa. Na pewno wygramy. Przyszłość Ukrainy jest w UE”, zareagował na decyzje RE w umieszczonym na Instagramie nagraniu wideo prezydent Wołodymyr Zełenski.

Dziś początek szczytu UE: Ukraina ma otrzymać status państwa-kandydata

Kraje członkowskie mają przyznać Ukrainie status państwa-kandydata do Unii Europejskiej.

Morawiecki: Daliśmy Ukrainie nadzieję

“Mamy ten historyczny moment dzisiaj osiągnięty. Polska stoi ramię w ramię przy Ukrainie w tej walce o wolność, suwerenność, bezpieczeństwo, przywrócenie pokoju w Europie, w walce z barbarzyńską, bestialską agresją Rosji”, podkreślił Morawiecki w Brukseli.

“Dzisiaj w naszym bezpośrednim sąsiedztwie mamy do czynienia z barbarzyńską napaścią Rosji. Aby dać jej odpór, Ukraina potrzebuje nadziei. Tę nadzieję dzisiaj jej daliśmy”, ocenił szef polskiego rządu.

Szef polskiego rządu: To się udało

Dzisiaj Ukraina widzi, że może liczyć na Polskę jako na skutecznego sojusznika. Tego, który po trzech miesiącach bardzo trudnych zabiegów dyplomatycznych, dopiął swego. Dopięliśmy tego, że dzisiaj jesteśmy jako cała Europa przy Ukrainie w jej walce o wolność. To się udało – ogłosił premier.

Podczas wczorajszego szczytu liderów państw członkowskich UE głos zdalnie zabrał również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. “Prezydent Zełenski, który się z nami połączył, dziękował nam, dziękował Polsce”, zwrócił uwagę polski premier. Wyraził przy tym wdzięczność “Ukrainie, prezydentowi, całemu narodowi, że bronią wolności, bronią suwerenności, że bronią integralności terytorialnej, że pokazują, czym są prawdziwe europejskie wartości”.

Jan Truszczyński: Status kandydata do UE dla Ukrainy bez dodatkowych wymogów [WYWIAD]

Rozmowa EURACTIV.pl z ambasadorem Janem Truszczyńskim, głównym negocjatorem ds. członkostwa Polski w UE w latach 2001-2005.

Głosowanie w PE

Wcześniej Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. przyznania Ukrainie, Mołdawii i Gruzji statusu państw kandydujących do UE. Za projektem zawierającym propozycje pięciu frakcji politycznych głosowało 588 europosłów: 529 było „za”, 14 “przeciw”, a 45. się wstrzymało.

Zgodnie z zaleceniem KE status kandydata do Unii przyznano tylko Ukrainie i Mołdawii natomiast Gruzji wyznaczono jedynie „europejską perspektywę”. Kandydatem stanie się dopiero po zrealizowaniu priorytetów wyznaczonych przez Komisję Europejską.