Mołdawia rozdarta między Rosją a Unią Europejską

Ministrowie obrony Rosji i Mołdawii podczas piątkowego spotkania w Moskwie: od lewej Siergiej Szojgu oraz Pavel Voicu / Zdjęcie via @mod_russia

Mołdawia podążą wyboistą drogą reform. Głównym celem jest walka z korupcją, jednak nie mniejszym wyzwaniem jest pogodzenie otwarcia na Unię Europejską z zachowaniem dobrych relacji z Rosją. Podczas ostatniej wizyty mołdawskiego ministra obrony w Moskwie padły zapewnienia o chęci wzmocnienia stosunków na linii Kiszyniów-Moskwa.

 

 

Nie ma dnia, by w zachodniej prasie nie można było się natknąć na wywiad z nową premier rządu Mołdawii Maią Sandu lub ministrem spraw zagranicznych Nicu Popescu. Tylko w ostatnich dniach oboje gościli na łamach tak różnych tytułów, jak włoskie „Il Manifesto”, belgijskie „Le Soir” czy brukselska redakcja EURACTIV. Sandu była także kilka dni temu w Brukseli, by w towarzystwie komisarza ds. rozszerzenia Johannesa Hahna podpisać umowę w sprawie finansowego wsparcia wynoszącego 40 mln euro. Jednak Kiszyniów pomimo proeuropejskich ambicji części rządu nie zapomina o Rosji, bez której nie doszłoby do czerwcowej zmiany władzy. W połowie lipca w Moskwie gościł prorosyjsko nastawiony prezydent Igor Dodon. Jego robocza wizyta była poświęcona m. in. rozmowom na temat nowego kontraktu gazowego dla Mołdawii oraz negocjacjom niższych cen błękitnego surowca. Z kolei 26 lipca w stolicy Rosji obecny był minister obrony, który zapewniał o chęci wzmocnienia relacji z Moskwą.

Na drodze do Europy? Mołdawia miesiąc po zmianie rządu

Od czasu zmiany władzy w Republice Mołdawii minął zaledwie miesiąc, ale nowy rząd już sygnalizuje proeuropejski kurs. Unia Europejska oferuje wsparcie, ale przed Kiszyniowem wiele trudnych wyzwań na drodze reformowania kraju.
 

 

Nic tak nie jednoczy, jak wspólny przeciwnik. Dopiero zawiązanie egzotycznej …

„Moskwa wiarygodnym partnerem”

„Moskwa jest wiarygodnym sojusznikiem Kiszyniowa, a dla Mołdawii ważne jest wzmacnianie stosunków ze wszystkimi krajami i nie zaprzyjaźnianie się tylko z wybranymi”, powiedział mołdawski minister obrony Pavel Voicu podczas piątkowego spotkania z Siergiejem Szojgu w Moskwie.

Voicu podkreślił, że „Rosja jest wiarygodnym sojusznikiem Republiki Mołdawii”, a dla Kiszyniowa ważne jest, by utrzymać stabilność i wzmocnić przyjazne stosunki ze wszystkimi krajami, „a nie jednymi przeciwko drugim”. Szef ministerstwa obrony wyraził także wdzięczność kierownictwu Federacji Rosyjskiej „za pomoc w odblokowaniu kryzysu politycznego w Mołdawii na początku czerwca”. Voicu zauważył, że Rosja była pierwszym krajem, który uznał nowy rząd koalicyjny ACUM (Teraz) i Partii Socjalistycznej (PSRM).

Rosja oferuje Ukrainie krótkoterminową umowę gazową

Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak powiedział w piątek, że Rosja zaoferowała Ukrainie możliwość przedłużenia obowiązującej umowy tranzytu gazu do końca 2021 r. Kijów jest zainteresowany podpisaniem dłuższego zobowiązania.
 

 

Obecna umowa na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę wygasa z końcem 2019 r. …

Pierwsze problemy…

Nowy rząd spotkał się z pierwszymi problemami. Do obsadzenia jest wiele stanowisk zwolnionych przez ludzi starej władzy, w tym m. in. kluczowych z punktu widzenia działania państwa, jak prokuratora generalnego oraz szefa policji. Sandu zmaga się z zarzutami o zbyt powolne przeprowadzanie reform i zapewnia, że rząd chce stworzyć „funkcjonalne i trwałe instytucje”.

Premier zwróciła się za pośrednictwem mediów społecznościowych do obywateli o cierpliwość w reformowaniu państwa, zapewniając o determinacji swojego gabinetu w walce z korupcją. Maia Sandu podkreśliła, że jest nieco zaskoczona, tym co zastała po przejęciu obowiązków: „wieloletnich zaniedbań i korupcji nie da się naprawić w ciągu dwóch miesięcy” – podkreśliła. Szefowa rządu zaapelowała do współobywateli do przystępowania do konkursów w administracji wszystkich, posiadających wiedzę specjalistyczną, którzy mogliby przyczynić się do reformowania państwa.

Zmiana władzy w Mołdawii. Rządzący oligarcha uciekł z kraju

W miniony piątek (14 czerwca) Demokratyczna Partia Mołdawii (PDM) na czele z kontrowersyjnym oligarchą Władimirem Płahotniukiem została zmuszona do oddania pełni władzy koalicji ugrupowań prorosyjskich i prounijnych.

 

W nocy z piątku na sobotę spora grupa mołdawskich polityków i biznesmenów związanych z …

… i pierwsze sukcesy

Jednak zdaniem Sandu, ostatnie dwa miesiące to był czas ciężkiej pracy, gdyż udało się osiągnąć wiele „małych” sukcesów, jak identyfikacja wszelkich nieprawidłowości poprzedniej ekipy. Zatrzymanie wyciekania pieniędzy z państwowej kasy poprzez oszustwa celne i podatkowe, zablokowanie budzącego wątpliwości procesu prywatyzacji oraz wsparcie zagranicznych partnerów – Unii Europejskiej i Rosji.

Kiszyniów pracuje także nad relacjami z państwami najbliższego sąsiedztwa: z Rumunią i Ukrainą w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Z Bukaresztem udało się porozumieć odnośnie odblokowania budowy rurociągu. To ważny projekt z punktu widzenia zdywersyfikowania dostaw gazu. Wkrótce wygasa obecna umowa z Gazpromem, który tylko w 2018 r. dostarczył 2,9 mld błękitnego paliwa do Mołdawii. W lipcu w Kijowie była Maia Sandu, która rozmawiała z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim na temat możliwości wykorzystania magazynów gazu – także w kontekście uniezależnienia się od Gazpromu. Oba sąsiednie państwa wzmogły także wysiłki nad zatrzymaniem przemytu na granicy.

Mołdawia: 4 partie w parlamencie, żadna nie ma większości

We wczorajszych (24 lutego) wyborach parlamentarnych w Mołdawii wygrała prorosyjska Partia Socjalistyczna (PSRM). Nie ma jednak większości pozwalającej rządzić samodzielnie. Za nią uplasował się proeuropejski antyestablishmetowy blok „Acum” („Teraz”). Dopiero trzecia była rządząca dotąd Partia Demokratyczna (PMD).
 

PRSM, z której wywodzi …

Nowy szef do wali z korupcją

Jeszcze na początku lipca Nicu Popescu potwierdził zainteresowanie, by znana z sukcesów z walki z korupcją w Rumunii Laura Kovesi – obecnie główna pretendentka do zostania pierwszym europejskim prokuratorem generalnym – podjęła się pracy w Mołdawii. Prawdopodobnie Kovesi nie trafi ostatecznie do Kiszyniowa. Wczoraj nowym szefem Narodowego Centrum Antykorupcyjnego (CNA) został mianowany Ruslan Flocea – postrzegany, jako bliski współpracownik prezydenta Igora Dodona.

Mołdawia należy do najbardziej skorumpowanych państw w Europie. W latach 2012-2014 z tamtejszego systemu bankowego wyparowało 1 mld dolarów, a ponad 20 mld zostało „wypranych” na przestrzeni lat. Flocea jest drugim po Pavle Voicu doradcą prorosyjsko nastawionego prezydenta, który obejmie tak eksponowane stanowisko w państwie. Inną ważną funkcję pełni Artur Gumeniuc, który pod koniec czerwca został zastępcą szefa mołdawskiej Służby Informacji i Bezpieczeństwa.

Kandydatka na szefową Prokuratury Europejskiej oskarżona o korupcję

Rumuńska prokuratura postawiła zarzuty korupcyjne kandydatce na stanowisko szefowej Prokuratury Europejskiej Laurze Kovesi. Rozpoczęcie śledztwa oznacza, że nie może ona opuszczać kraju oraz udzielać się w mediach.
 

Kontrowersje wokół relacji Laury Kovesi z rumuńskim rządem nasiliły się odkąd w zeszłym roku …

Co u Płahotniuka?

Ucieczka za granicę wszechwładnego polityka Władimira Płahotniuka umożliwiła w czerwcu pokojową zmianę władzy pod auspicjami USA i Rosji. Były przywódca Demokratycznej Partii Mołdawii (PDM) ogłosił dziś rezygnację z mandatu parlamentarnego i wyznaczenie swojego następcy. „To uczciwe wobec wyborców”, ogłosił polityk, który jest utożsamiany z zapaścią Mołdawii w ostatnich latach.

Według oligarchy nowa koalicja rządowa psuje państwo poprzez upolitycznienie organów ścigania, zatrudniania usłużnych urzędników oraz oddawaniu wszystkich kluczowych organów państwa ludziom kojarzonym z Moskwą. Zdaniem Płahotniuka celem Rosji jest przejęcie kluczowych departamentów, jak ministerstwo obrony, Służba Informacji i Bezpieczeństwa czy stanowiska odpowiedzialnego za walkę z korupcją, aby „ustanowić prorosyjski reżim na wiele lat”. Polityk poinformował, że nie interesuje go praca w państwie całkowicie zdominowanym przez Rosję.

Zmiana władzy w Mołdawii. Rządzący oligarcha uciekł z kraju

W miniony piątek (14 czerwca) Demokratyczna Partia Mołdawii (PDM) na czele z kontrowersyjnym oligarchą Władimirem Płahotniukiem została zmuszona do oddania pełni władzy koalicji ugrupowań prorosyjskich i prounijnych.

 

W nocy z piątku na sobotę spora grupa mołdawskich polityków i biznesmenów związanych z …