Mołdawia: Maia Sandu zaprzysiężona na prezydenta

Maia Sandu

Wśród obietnic nowej prezydent Mołdawii Mai Sandu znajduje się m.in. zjednoczenie kraju i zwalczanie korupcji. / Zdjęcie via @sandumaiamd

Centroprawicowa i prozachodnia polityczka będzie pierwszą w mołdawskiej historii kobietą na tym stanowisku. W połowie listopada pokonała w drugiej turze wyborów dotychczasowego prezydenta i lidera prorosyjskich socjaldemokratów Igora Dodona.

 

Maia Sandu pokonała Igora Dodona bardzo wyraźnie. Wyprzedziła go o aż 15 p.p. Na liderkę centroprawicowej i opozycyjnej Partii Działania i Solidarności (PAS) głos oddało 57,75 proc. wyborców, zaś na dotychczasowego prezydenta – 42,25 proc.

Swoje zwycięstwo Sandu zawdzięcza m.in. dużemu wsparciu wśród mołdawskiej diaspory na świecie. Aż 16 proc. wszystkich oddanych w II turze wyborów głosów (oznacza to ok. 250 tys. kart do głosowania) to głosy z obwodów wyborczych w mołdawskich placówkach dyplomatycznych za granicą.

Mołdawia: Prezydent-elekt Maia Sandu domaga się przyspieszonych wyborów. Dziś w Kiszyniowie zwołany przez nią protest

Tysiące osób wyszły dziś (6 grudnia) na ulice w centrum Kiszyniowa, aby domagać się przedterminowych wyborów parlamentarnych. Protest zwołała proeuropejska prezydent-elekt Maia Sandu.

 

Maia Sandu w połowie listopada pokonała w II turze wyborów prezydenckich prorosyjskiego Igora Dodona. Obecnie w mołdawskim parlamencie …

Nowa prezydent chce przyspieszonych wyborów parlamentarnych

Sandu zapowiedziała, że chce przede wszystkim doprowadzić do przyspieszonych wyborów parlamentarnych w Mołdawii. Przekonuje, że obecny skład parlamentu nie odzwierciedla już sytuacji politycznej oraz poglądów Mołdawian, ponieważ wielu posłów zmieniło w ostatnim czasie partyjne barwy. Popiera ją w tym poglądzie wiele ugrupowań opozycyjnych.

Dotychczasowy premier Ion Chicu, który jest politykiem związanym z byłym prezydentem Dodonem, wczoraj (23 grudnia) zaoferował nowej prezydent swoją dymisję. Może to otworzyć drogę do rozpisania przedterminowych wyborów, ale dopiero wtedy, gdy parlamentowi nie uda się wyłonić nowego szefa rządu.

Prezydent Sandu ma małe możliwości zablokowania ewentualnej kandydatury, ponieważ może tylko raz ją odrzucić. Jeśli parlament powtórnie poprze danego kandydata, prezydent już nic zrobić nie może. Socjaldemokraci z Dodonem na czele oficjalnie również deklarują chęć ponownego pójścia dla wyborów, ale zastrzegają, aby poczekać z tym do końca pandemii.

Nowa prezydent chce także doprowadzić do wyjścia rosyjskich wojsk z separatystycznego Naddniestrza, które według międzynarodowego prawa jest częścią Mołdawii, ale na początku lat 90. XX wieku proklamowało nieuznawaną międzynarodowo niepodległość, którą utrzymuje przy dużym militarnym i finansowym wsparciu Rosji. Moskwa na razie o swoich wojskach na tym terytorium rozmawiać z Kiszyniowem nie chce.

Mołdawia: Prozachodnia Maia Sandu wygrywa wybory prezydenckie

Mołdawia będzie mieć pierwszą w historii kobietę na stanowisku prezydenta.

Gratulacje od prezydentów państw Europy Środkowo-Wschodniej

Nowej prezydent Mołdawii pogratulowali już prezydenci Polski, Litwy, Czech, Estonii, Łotwy, Słowacji i Rumunii, którzy wydali wspólne oświadczenie. Napisali w nim, że „Maia Sandu uzyskała silny mandat od obywateli Republiki Mołdawii, którzy oczekują zmian, bardziej ambitnego programu reform, demokracji oraz bliższych więzi z Unią Europejską.”

„Ponawiamy nasze niezachwiane wsparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Republiki Mołdawii oraz europejskiej drogi wybranej przez obywateli Republiki Mołdawii” – dodali, oferując również dzielnie się z Kiszyniowem doświadczenia ich krajów z procesu integracji europejskiej.