Mołdawia jako pierwszy kraj w Europie otrzymała szczepionki na koronawirusa z programu COVAX

Dostawa szczepionek na koronawirusa do Mołdawii w ramach programu COVAX, źródło: Facebook/Maia Sandu (@maia.sandu)

Dostawa szczepionek na koronawirusa do Mołdawii w ramach programu COVAX, źródło: Facebook/Maia Sandu (@maia.sandu)

Pierwsza partia szczepionek przeciw SARS-CoV-2 dostarczona w ramach oenzetowskiego programu COVAX dotarła do Kiszyniowa. To jednak kropla w morzu mołdawskich potrzeb.

 

 

W ramach pierwszej dostawy do Mołdawii trafiło 14,4 tys. dawek szczepionki Pfizer-BioNTech. Zostały one przekazane w ramach koordynowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) programu COVAX.

Dzięki temu programowi mniej zamożne kraje mogą rozpocząć swoje programy szczepień przeciw SARS-CoV-2. Pierwsze szczepionki w ramach tego programu trafiły już do Afryki, a Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej zaczęły dzięki temu podawać już preparat swoim służbom medycznym.

Od Mołdawii zaczyna się natomiast europejska część COVAX-u. W sumie do Kiszyniowa ma trafić w ramach tego programu trafić do końca 2021 r. 24,5 tys. szczepionek Pfizer-BioNTech i 264 tys. dawek szczepionki AstraZeneca.

Prezydent Maia Sandu podziękowała już na Twitterze za zorganizowanie tego transportu Niemcom, a także wszystkim innym państwom członkowskim Unii Europejskiej oraz dwóch oenzetowskim agencjom – WHO i UNICEF.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Rumunia przekazała już Mołdawii szczepionki

Dla liczącego ponad 3,5 mln mieszkańców kraju to jednak za mało. Dlatego Kiszyniów szuka dodatkowych źródeł. Pomoc zaoferowała już Rumunia, z którą Mołdawia jest bardzo blisko z powodów kulturowych, historycznych, językowych czy gospodarczych.

Bukareszt przekazał do zaszczepienia mołdawskich medyków 21,6 tys. dawek preparatu AstraZeneca, a docelowo ma ich dostarczyć dziesięć razy tyle. Dzięki temu 2 marca zaczęło się w Mołdawii szczepienie lekarzy i pielęgniarek.

Oprócz medyków w trwającej dwa miesiące I fazie szczepień preparat mają dostać także pracownicy służb socjalnych oraz domów opieki. W sumie zaszczepionych będzie 70 tys. osób.

Drugi etap obejmie natomiast osoby powyżej 60. roku życia oraz chorujące przewlekle, a także nauczycieli oraz pracowników policji, wojska i służby więziennej. W tym etapie, który potrwać ma 4 miesiące, do zaszczepienia są już 733 tys. osób, a więc Mołdawia musi pozyskać kolejne dawki preparatów. Prowadzi więc negocjacje o ich zakupie.

Afryka: Dostarczono pierwsze dawki szczepionek w ramach inicjatywy COVAX. "To wielki krok"

Do zwiększania wkładu najbogatszych państw w program COVAX wezwali w ubiegłym tygodniu Boris Johnson i Emmanuel Macron.

Polityczny spór o szczepionki rosyjskie

Potencjalnymi źródłami szczepionek są Rosja i Chiny, choć sprawa ta budzi też polityczne spory w kraju. Były prezydent Igor Dodon, który kieruje prorosyjską Partią Socjalistów, oskarżył już swoją urzędującą od 2020 r. prozachodnią następczynię – Maię Sandu – o blokowanie negocjacji w sprawie sprowadzenia do kraju preparatu Sputnik V.

Sandu też oskarżenia odrzuca i zapewnia, że rozmowy ze stroną rosyjską się toczą, a umowa o darowiźnie szczepionek zawarta z Rumunią to zasługa jej dobrych relacji z rumuńskim prezydentem Klausem Iohannisem i nie ma ona związku z kwestią ewentualnego sprowadzenia szczepionek rosyjskich.

Dodatkowe preparaty będą jednak potrzebne już w II kwartale, zaś w III będzie ich potrzeba jeszcze więcej. Trzecią fazą programu szczepień objęci mają być bowiem wszyscy pozostali chętni mieszkańcy kraju. A szczepionki mają otrzymać bezpłatnie.

Włochy zablokowały sprzedaż szczepionek na koronawirusa do Australii

Szczepionki nie pojadą na Antypody, gdzie miały zostać użyte do zaszczepienia tamtejszych lekarzy i pielęgniarek, ale będą musiały zostać sprzedane odbiorcom na terenie UE.

Mołdawia pomoże się zaszczepić mieszkańcom Naddniestrza

Jednocześnie Mołdawia chce się podzielić częścią szczepionek ze swoim zbuntowanym i prorosyjskim regionem – Naddniestrzem, który prawie trzy dekady temu ogłosił się niepodległą republiką, choć nie jest międzynarodowo uznawany za odrębne państwo.

Do zamieszkanego przez 470 tys. ludzi Naddniestrza już trafiło 1,8 tys. dawek szczepionki AstraZeneca z dostawy przekazanej Mołdawii przez Rumunię. Ma tam też trafić 10 proc. z dostaw w ramach programu COVAX.

Przywódca zbuntowanego regionu Wadim Krasnosielski poinformował, że dzięki temu zaszczepieni zostaną w Naddniestrzu lekarze, nauczyciele, wojskowi i emeryci.