Ministerialny exodus w Wielkiej Brytanii

Alan Duncan, fot.Foreign Office [Flickr]

Alan Duncan, fot.Foreign Office [Flickr]

Sekretarz stanu ds. europejskich Alan Duncan podał się do dymisji w przeddzień wyników głosowania na lidera Partii Konserwatywnej. Jest to kolejny wyraz sprzeciwu wobec faworyta na stanowisko premiera Wielkiej Brytanii – Borisa Johnsona.

 

 

W związku ze spodziewanym zwycięstwem Borisa Johnsona minister sprawiedliwości David Gauke i kanclerz karbu Philip Hammond zapowiedzieli, że ogłoszą rezygnację z piastowanych stanowisk w dniu odejścia Theresy May. Minister kultury, komunikacji i przemysłu kreatywnego Margot James, która przeciwstawiła się rządowi, głosując za prawem parlamentu do zawieszenia swoich prac w razie prób przeforsowania wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia, także podała się do dymisji. 

Czy twardy brexit osłabi współpracę brytyjsko-niemiecką?

Kanclerz Angela Merkel przyznaje, że Wielka Brytania pozostanie partnerem Niemiec, nawet jeśli wystąpi z Unii Europejskiej. Współpraca zależy jednak od relacji między następcą Theresy May a Komisją Europejską.
 

 

W związku z ewentualnym brakiem porozumienia między Wielką Brytanią a UE swoje zaniepokojenie …

W poszukiwaniu politycznej niezależności

W oficjalnym oświadczeniu Alan Duncan przyznał, że ustępuje przed wyborem nowego premiera, aby „móc swobodnie wyrażać własne poglądy”. Sekretarz, pełniący funkcję od ponad trzech lat, określił brexit jako „czarną chmurę”, która uniemożliwiła Wielkiej Brytanii stanie się „dominującą siłą polityczną w Europie i poza nią”. W liście wyraził uznanie dla May, która przez lata „wykazywała się niezachwianym poczuciem obowiązku” i zasłużyła na „lepsze zwieńczenie” trzech lat pracy.

Duncan, zdecydowany przeciwnik faworyta na stanowisko lidera torysów, podsumował również swoje działania na stanowisku sekretarza stanu ds. Europy. Wyraził rozczarowanie, że „owocne dyskusje ws. ewentualnego uwolnienia Nazanin Zaghari-Ratcliffe zostały nagle zatrzymane”. Sprawa dotyczyła irańsko-brytyjskiej obywatelki, skazanej na pięć lat więzienia w Iranie z powodu zarzutów o szpiegostwo, której sytuacja znacznie się pogorszyła, gdy na stanowisku ministra spraw zagranicznych zasiadał Johnson.

Na początu wyścigu o urząd lidera torysów Duncan popierał obecnego szefa dyplomacji – Jeremiego Hunta. Jednak ostatnio sekretarz skrytykował ministra spraw zagranicznych za nieudzielenie poparcia brytyjskiemu ambasadorowi Kimowi Darrochowi, który skrytykował administrację Donalda Trumpa. Zdaniem Duncana brak wsparcia dla Darrocha jest jednoznaczny z „zepchnięciem jednego z czołowych dyplomatów na boczny tor”. W kontekście brexitu sekretarz określił Hunta „ostatnią osobą na Ziemi, która poczyni jakiekolwiek postępy w sprawie porozumienia z UE”.

Irlandia nie zgodzi się na wykreślenie backstopu z umowy brexitowej

„Brexit bez awaryjnego mechanizmu backstop będzie dla Irlandii tak samo szkodliwy, jak bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej” – stwierdził premier Irlandii Leo Varadkar. Oświadczył jednak, że ufa Brukseli, że pozwoli ona na wykreślenie backstopu z umowy z Londynem.
 

Irlandzki …

Sprzeciw wobec twardego brexitu

Sukcesywne opuszczanie szeregów rządu przez kolejnych polityków jest odpowiedzią na zapowiedź Johnsona, że „każdy członek jego gabinetu, będzie musiał pogodzić się z planem opuszczenia struktur unijnych do 31 października”. Z kolei Hunt oznajmił, że możliwe jest wyjście bez umowy, ale wierzy, że „Bruksela zgodzi się na nowe porozumienie oparte na fundamentach poprzedniej, nieaktualnej już umowy”.

Żadne z porozumień wypracowanych przez rząd May nie zdobyło większości w orientacyjnych głosowaniach w Izbie Gmin. Spośród wielu umów największym poparciem wśród posłów Partii Konserwatywnej i opozycyjnej Partii Pracy cieszyła się propozycja unii celnej po brexicie.

Część polityków zdecydowania sprzeciwia się twardemu brexitowi. Niektórzy z parlamentarzystów deklarują że zagłosują za wotum nieufności dla własnego rządu, gdyby gabinet Johnsona podjął próby wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. Wiązałoby się to z przeprowadzeniem przedterminowych wyborów do Izby Gmin.

Wielka Brytania: Johnson i Hunt powalczą o stanowisko szefa torysów

W wyścigu o przewodzenie brytyjskiej Partii Konserwatywnej pozostało już tylko dwóch kandydatów – były oraz obecny minister spraw zagranicznych. Na tym etapie głosować będą już nie torysowscy parlamentarzyści, ale wszyscy szeregowi członkowie partii.
 

Wczoraj (20 czerwca) odbyły się 2 ostatnie głosowania, …

Wyniki głosowania na lidera torysów

Mimo głosów sprzeciwu faworytem na stanowisko premiera od dłuższego czasu jest eurosceptyczny Johnson. Obydwu kandydatów wyłoniono w serii glosowań posłów wewnątrz Partii Konserwatywnej po tym jak 7 czerwca May podała się do dymisji. O ostatecznym wyborze nowego przewodniczącego zadecyduje około 160 tys. członków partii rządzącej. Termin nadsyłania głosów upływa dzisiaj o 17 czasu brytyjskiego (18 czasu polskiego). Wyniki głosowania zostaną ogłoszone jutro o godzinie 11 (12 w Polsce).