Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznał Białorusi miliard dolarów na walkę z pandemią

Białorus, OMON, Rosja, Polska, Unia Europejska, Putin, Łukaszenka

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka [Flickr, OSCE Parliamentary Assembly, CC BY-SA 2.0]

Wsparcie finansowe zostało przyznane władzom w Mińsku w ramach nowej alokacji SDR – tzw. specjalnych praw ciągnienia MFW. Przeciwna objęciu alokacją Białorusi była Swiatłana Cichanouska, która apelowała, by wstrzymać wypłatę do czasu organizacji wolnych wyborów.

 

Pomimo nowych sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady oraz apeli liderów opozycji, by nie przekazywać tak znacznej kwoty administracji Alaksandra Łukaszenki, Białoruś otrzyma pomoc finansową z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i stanie jednym ze 190 krajów, które otrzymają środki od MFW na odbudowę gospodarki dotkniętej pandemią.

Rząd chce stanu wyjątkowego w dwóch województwach przy granicy z Białorusią

Chodzi o 183 miejscowości. Decyzja ma związek z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

Wsparcie MFW w walce z koronakryzysem

Pomoc ta wiąże się z wejściem w życie w ubiegły poniedziałek (23 sierpnia) decyzji MFW o największej jak dotąd alokacji SDR – specjalnych praw ciągnienia (special drawing rights) pomiędzy państwa członkowskie MFW.

„Ta największa w historii MFW dystrybucja rezerw zapewni dodatkową płynność w globalnej gospodarce przez zasilenie rezerw walutowych państw członkowskich i zmniejszenie ich zależności od droższego długu wewnętrznego lub zagranicznego”, stwierdziła dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgiewa.

„Kraje mogą wykorzystać te środki do odbudowy gospodarek i  walki z kryzysem (wywołanym pandemią korona wirusa – red.)” –  poinformowała.

Szefowa MFW: Pandemiczny kryzys zwiększy nierówności między państwami UE

Kristalina Gieorgijewa przekonywała, że może to narazić UE na kolejne kryzysy w przyszłości.

Białoruś (jeszcze) kwalifikuje się do pomocy finansowej

Wiele państw, w tym członkowie UE, uznało wybory przeprowadzone na Białorusi w 2020 roku za nieważne, a obecny rząd uważa za sprawujący władzę bezprawnie. Dlatego wiele instytucji finansowych całkowicie lub częściowo odmówiło współpracy z Białorusią.

W ramach alokacji SDR wszystkie kraje członkowskie MFW otrzymają łącznie 650 mld dolarów. Jednocześnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy ograniczył dostęp do SDR do krajów takich jak Wenezuela, Birma i Afganistan, argumentując, że kwestia legitymizacji władzy w tych krajach nie jest do końca rozwiązana.

Alokacje SDR mają na celu wsparcie światowej gospodarki w czasach kryzysów. Kierując się określonymi zasadami i procedurami, MFW decyduje, czy dany kraj może zostać objęty wsparciem finansowym, czy nie. Białoruś na chwilę obecną spełnia kryteria, ale możliwe, że sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone skłonią MFW do przemyślenia swojego stanowiska w sprawie dopuszczenia Mińska do programu.

Wcześniej jedna z liderek białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zaapelowała do szefowej MFW i sekretarza skarbu USA Antony’ego Blinkena o zablokowanie obecnym władzom białoruskim dostępu do funduszy SDR do czasu zwołania nowych, wolnych wyborów na Białorusi.