Merkel ostrzega przed pochopnymi decyzjami ws. Polski i Węgier / Europa i świat w skrócie

angela-merkel-niemcy-cdu-csu-scholz-laschet-spd-francja-unia-europejska

Kanclerz Niemiec Angela Merkel / Zdjęcie: © European Union 2020 [EUCO Newsroom]

Niemiecka kanclerz jest zdania, że w sporze o praworządność nie należy spieszyć się z sankcjami wobec Polski czy Węgier.

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2523 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w Wielkiej Brytanii – 43,4 tys., w USA – 33,9 tys., w Rosji – 33,2 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi ponad 241,4 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 4,9 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 218,6 mln.

 • Indie: W spowodowanych ulewnymi deszczami powodziach i osuwiskach ziemi w położonym na południu kraju stanie Kerala zginęło co najmniej 19 osób, a kilkadziesiąt jest uznanych za zaginionych. (AW)
 • Rasizm pozostaje istotnym problemem na wyspach. Trzech na dziesięciu czarnoskórych pracowników w Wielkiej Brytanii czuje się dyskryminowanych w miejscach pracy – wykazało opublikowane w piątek (15 października) badanie biura Savanta. Na rasistowskie zachowania w pracy skarży się też jeden na trzech Azjatów. Co ciekawe, na dyskryminację z powodu koloru skóry narzeka także co czwarty biały pracownik. (BS)
 • W niedzielę (17 października) rosyjska ekipa filmowa wróciła na Ziemię po zakończeniu zdjęć do pierwszego filmu nakręconego w kosmosie. Zespół opuścił Międzynarodową Stację Kosmiczną (MSK) i wylądował w Kazachstanie, gdzie powitała go ekipa filmowa filmująca sceny lądowania. Filmowanie nie obyło się bez problemów, w piątek (15 października) MSK niespodziewanie przechyliła się z powodu awarii silników, co doprowadziło do zawieszenia filmowania. (MH)
 • Grupa amerykańskich misjonarzy chrześcijańskich i ich rodziny, w tym dzieci, zostały uprowadzone przez uzbrojony gang w pobliżu Haiti Port-au-Prince. Haitańskie źródła bezpieczeństwa powiedziały mediom, że co najmniej 15 osób zostało zabranych z autobusu po wizycie w sierocińcu. Rząd USA nie dał jeszcze żadnych informacji na temat incydentu, ale Departament Stanu USA powiedział AFP, że bezpieczeństwo obywateli amerykańskich za granicą jest jednym z jego głównych priorytetów. (MH)
 • Chiny przetestowały w sierpniu naddźwiękowy pocisk nuklearny, który okrążył kulę ziemską, zanim zbliżył się do celu, co zaskoczyło amerykańskie służby wywiadowcze.  Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny opracowują broń naddźwiękową, która jest wystrzeliwane w kosmos, ale orbitują wokół Ziemi z własnym pędem. Latają z pięciokrotnie większą prędkością dźwięku, ale wolniej niż pocisk balistyczny. Nie poruszają się jednak po stałej parabolicznej trajektorii i są zwrotne, co utrudnia ich śledzenie. Taylor Fravel, chiński ekspert ds. polityki nuklearnej, który nie wiedział o teście, powiedział, że szybowiec naddźwiękowy może pomóc Chinom neutralizować amerykańskie systemy obrony przeciwrakietowej, które są zaprojektowane do niszczenia nadlatujących pocisków balistycznych. (MH)
 • Hiszpania: Autorka thrillerów kryminalnych okazała się w rzeczywistości być trzema mężczyznami. Agustín Martínez, Jorge Díaz i Antonio Mercero, trzech hiszpańskich pisarzy wspólnie publikujących pod pseudonimem Carmen Mola, zdecydowało się na ujawnienie swojej prawdziwej tożsamości, by móc przyjąć nagrodę literacką w wysokości miliona euro. (EZ)
 • Niemcy: Angela Merkel oceniła, że polityczne rozbieżności albo różnice w postrzeganiu UE można rozstrzygać inaczej niż poprzez procesy sądowe. Dlatego duża liczba trwających postępowań niepokoi kanclerz Niemiec. Zamiast tego potrzebne byłyby pogłębione rozmowy, powiedziała po spotkaniu z belgijskim premierem Alexandrem De Croo. „To normalne, że spory w Unii Europejskiej trafiają co jakiś czas przed Trybunał Sprawiedliwości UE”, powiedziała niemiecka kanclerz podczas piątkowej wizyty w Brukseli. „Mamy duże problemy, ale radzę, aby rozwiązywać je poprzez rozmowę, szukając kompromisów”, podkreśliła. „To zawsze było istotą Unii Europejskiej i musi nią pozostać”, dodała. Merkel wezwała, aby poczekać na orzeczenie TSUE w sprawie skarg złożonych przez Polskę i Węgry na tzw. mechanizm kontroli praworządności, zanim zacznie się go stosować. Zdaniem Merkel fakt, że Warszawa i Budapeszt poszły do TSUE to znak, że będą respektować wyrok Trybunału. Niemiecka kanclerz zdystansowała się od postępowania Parlamentu Europejskiego, który chce zaskarżyć Komisję Europejską za bezczynność w sprawie Polski i Węgier. (MK)
 • Francja: Prezydent Emmanuel Macron nazwał w sobotę (16 października) reakcje francuskich służb pacyfikujących demonstracje Algierczyków w Paryżu w 1961 r., domagających się niepodległości Algierii jako „niewybaczalną zbrodnię Republiki”. Macron jako pierwszy prezydent uczestniczył w oficjalnej ceremonii upamiętnienia rocznicy masakry Algierczyków 17 października 1961 r. w Paryżu. 60. lat temu demonstranci protestowali przeciwko zakazowi opuszczania domów przez Algierczyków po godz. 20:30. Ich pokojowe protesty zostały brutalnie spacyfikowane przez siły policji. Zginęło kilkudziesięciu demonstrantów, a ich ciała wrzucono do Sekwany. (MK)
 • Polska: W sobotę (16 października) późnym wieczorem ogłoszono nazwiska uczestników XVIII Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowanych do czwartego, ostatniego etapu. Jurorzy wskazali 12 osób, chociaż zgodnie z regulaminem finalistów nie powinno być więcej niż dziesięcioro. Wśród tuzina najlepszych znalazło się dwóch Polaków. Szczegóły TUTAJ. (MK)
 • Polska: Film Bogdana George’a Apetriego pt. „Cud” zdobył Warsaw Grand Prix w Konkursie Międzynarodowym podczas 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Statuetkę za reżyserię przyznawaną w tej samej kategorii otrzymali Rodrigo Plá i Laura Santullo za „Ten drugi tom”. W Konkursie Międzynarodowym wyróżnienie otrzymała „Albańska dziewica” Bujara Alimaniego. To samo dzieło otrzymało Nagrodę Jury Ekumenicznego. Więcej o nagrodzonych filmach TUTAJ. Nagrodzone filmy można jeszcze dziś obejrzeć w warszawskich kinach Multikino Złote Tarasy i Kinoteka. (MK)
 • W sobotę rano (16 października) chiński statek kosmiczny Shenzhou-13 zadokował do stacji kosmicznej Tiangong (z mandaryńskiego – Niebiański Pałac). Będzie to najdłuższa misja kosmiczna jaką przeprowadziły Chiny – załoga spędzi na orbicie 183 dni. Częstotliwość misji kosmicznych ze strony Chińskiej Republiki Ludowej znacząco wzrosła w ostatnich latach. Kraj planuje przeprowadzić do końca przyszłego roku sześć kolejnych misji, w tym dwóch polegających na doczepieniu kolejnych modułów laboratoryjnych do stacji Tiangong. (JK)
 • Reprezentant junty wojskowej, która przejęła władzę w Mjanmie w lutym bieżącego roku, nie zostanie dopuszczony na szczyt Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), planowany na 26 października. Dotychczasowo ASEAN nie ingerowało w politykę wewnętrzną krajów członkowskich. Powodem decyzji władz stowarzyszenia jest zbyt wolna implementacja planu, zatwierdzonego przez wojskowych rządzących Mjanma i przewidującego m.in. zakończenie brutalnego tłumienia protestów. (JK)
 • Wielka Brytania: Scotland Yard uznało morderstwo Davida Amessa za akt terroryzmu. Śledztwo potwierdza, że zabójca, który niedawno przeszedł na Islam, posłużył się przemocą, aby coś w ten sposób przekazać. Według dochodzenia nic nie wskazuje na to, by innym posłom groziło niebezpieczeństwo. Scotland Yard we współpracy z MI5, mają dogłębnie przyjrzeć się życiu sprawcy. Ich celem jest zrozumienie co przyczyniło się do rozwoju takiego sposobu myślenia oraz potwierdzenie, że mężczyzna nie należy do żadnej grupy terrorystycznej. (PG)
 • Francja: Burmistrz Paryża Anne Hidalgo wygrała wewnętrzne partyjne prawybory i uzyskała nominację Partii Socjalistycznej na kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jej szanse na zwycięstwo są jednak małe, w ostatnim sondażu opublikowanym w tym tygodniu uzyskała wynik na poziomie 5 proc (lider Emmanuel Macron może liczyć na ok. 25 proc. poparcia, na drugim miejscu z 17 proc. plasuje się skrajnie prawicowy kandydat – Eric Zemmour). (PNa)
 • Czechy: Premier Andrej Babiš oświadczył w piątek (15 października), że nie przyjmie propozycji prezydenta Miloša Zemana i nie podejmie się misji sformowania nowego gabinetu. Zapowiedział również, że ruch ANO, któremu przewodzi, przejdzie do opozycji, dodając, że on i jego ugrupowanie są gotowi bez przeszkód przekazać władzę tworzącej się większości rządowej dwóch koalicji – SPOLU oraz PIRSTAN. (PNa)
 • Austria: Prokuratura złożyła wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Sebastiana Kurza. W zeszłym tygodniu polityk ustąpił ze stanowiska kanclerza z powodu ciążących na nim zarzutów korupcyjnych. Został jednak szefem klubu Austriackiej Partii Ludowej. (AW)
 • Afganistan: Co najmniej 47 osób zginęło w zamachu bombowym w meczecie w Kandaharze na południu kraju. Ponad 70 osób zostało rannych. Według wstępnych ustaleń, zamachu dokonał terrorysta-samobójca. Na razie nikt nie przyznał się do zorganizowania zamachu. To kolejne uderzenie w mniejszość szyicką w Afganistanie. Podejrzenie pada więc na Państwo Islamskie Prowincji Chorasan, które uznaje szyitów za heretyków i od dawna w nich uderza. (AW)
 • Czechy: Badania przedstawione w piątek (15 października) przez publiczne radio wykazały, że 87 proc. respondentów ośrodka sondażowego Median chce informacji o stanie zdrowia prezydenta Czech Milosza Zemana. Kontakty z szefem państwa, który jest w szpitalu, mają od piątku odbywać się tylko za zgodą lekarzy. (PNa)
 • Naukowcy ostrzegali w czwartek (14 października) przed topnieniem pokrywy lodowej Grenlandii. Arktyka ociepla się trzy razy szybciej niż reszta świata. W najgorszej sytuacji znajduje się zachodnie wybrzeże Grenlandii. (PG)
 • Zamordowano dziś (15 października) członka parlamentu Wielkiej Brytanii Davida Amessa. Mężczyzna został wielokrotnie pchnięty nożem podczas spotkania ze swoimi wyborcami w kościele, w Leigh-on-Sea. Na miejscu zbrodni aresztowano 25-latka. Według raportu mężczyzna wszedł do po czym rzucił się na swoją ofiarę. (PG)
 • Jemen: Organizacja Narodów Zjednoczonych donosi o pogorszeniu się sytuacji humanitarnej w Jemenie. Obecnie pomoc od organizacji międzynarodowych otrzymuje 13 milionów obywateli kraju, o 3 miliony więcej niż kilka miesięcy temu. Według statystyk ONZ, by w pełni uniknąć klęski głodu w kraju, pomocy potrzebuje dwie trzecie populacji kraju, czyli aż 20 milionów osób, jednak akcjom humanitarnym zaczyna brakować funduszy. (JK)
 • Liban: Prezydent Michel Aoun zapowiedział w wystąpieniu telewizyjnym, że odpowiedzialni za starcia zbrojne w Bejrucie będą rozliczeni i staną przed sądem. W wymianie ognia na granicy szyickiej i chrześcijańskiej części Bejrutu zginęło co najmniej sześć osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Do walki zbrojnej doszło po protestach Hezbollahu przeciw sędziemu badającemu sprawę eksplozji w bejruckim porcie w 2020 r. (AW)
 • UE jest dla USA partnerem pierwszego wyboru w niemal każdej kwestii – powiedział amerykański sekretarz stanu Antony Blinken podczas spotkania z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem. Borrell ocenił natomiast, że spotkanie było ważnym krokiem we wzmacnianiu współpracy obronnej. (AW)
 • Norwegia: PST podejrzewa, że ostatnie tragedia, która rozegrała się w środę (13 października) mogła być atakiem terrorystycznym. Motyw działania Duńskiego islamisty Espena Andersena Brathena pozostaje nieznany. (PG)
 • Liban: W czwartek (14 października) w Bejrucie w pobliżu budynku sądu doszło do strzelaniny, w której zginęło co najmniej sześć osób. Do zdarzenia doszło podczas protestu zwolenników Hezbollahu przeciwko jednemu z sędziów biorących udział w śledztwie dotyczącym okoliczności zeszłorocznego wybuchu w bejruckim porcie. (PNa)
 • Niemcy: Kandydat Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) na kanclerza, Olaf Scholz poinformował, że jest przekonany, że nowy rząd składający się z socjaldemokratów, Zielonych oraz liberałów z Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) powstanie jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Rozmowy wstępne „toczą się w bardzo, bardzo dobrej i konstruktywnej atmosferze” – stwierdził Scholz, który aktualnie przebywa w Waszyngtonie, gdzie trwa spotkanie ministrów finansów państw grupy G20. Tymczasem w Niemczech trwają rozmowy wstępne trzech wymienionych partii, które mają one do końca tygodnia zdecydować, czy kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie formalnych negocjacji koalicyjnych. (PNa)
 • Bułgaria: Około tysiąca górników pracujących w największej bułgarskiej elektrowni opalanej węglem przemaszerowało w środę (13 października) ulicami Sofii. Manifestanci wzywali władze do ochrony miejsc pracy oraz do wsparcia przemysłu węglowego. (PNa)
 • Japonia: Premier Fumio Kishida rozwiązał parlament, co oznacza przeprowadzenie wyborów jeszcze w tym miesiącu. Dwoma głównymi  walczącymi o władzę ugrupowaniami na japońskiej scenie politycznej są konserwatywna Partia Liberalno-Demokratyczna, której przewodzi Kishida, oraz znajdująca się obecnie w opozycji Konstytucyjna Partia Demokratyczna, postulująca redystrybucję bogactwa oraz rozszerzenie praw mniejszości seksualnych. (JK)
 • Według raportu Climate Transparency Report w roku 2021 emisje dwutlenku węgla przez 20 najbogatszych krajów świata wzrosły o 4 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Obecnie ta grupa krajów jest odpowiedzialna za około 75 proc. wszystkich emisji gazów cieplarnianych na świecie. Największy wzrost zanotowano w Chinach – odpowiadają one za 60 proc. globalnego przyrostu emisji gazów cieplarnianych w tym roku. (JK)
 • Norwegia: Do pięciu urosła liczba ofiar śmiertelnych tragedii, jaka rozegrała się w środę (13 września) w Norwegii, informuje BBC. Jak informują media, w mieście Kongsberg oddalonym o 85 km od stolicy Oslo doszło do ataku na przypadkowych przechodniów. Napastnik, który atakował w różnych punktach miasteczka, strzelał do swoich ofiar z łuku. Lokalna policja podaje, że sprawca został zatrzymany. Nie ujawniono tożsamości mężczyzny. (MK)
 • USA: W Kalifornii blisko 60 tys. pracowników ekip filmowych i telewizyjnych w Hollywood grozi strajkiem. W całych USA ponad 100 tys. związkowców zagłosowało za podjęciem protestu w ramach walki o podwyżki i lepsze warunki pracy. (AW)
 • Azerbejdżan zgodził się we wtorek (13 października) na rozwiązanie konfliktu dyplomatycznego z Iranem poprzez dialog. Kontakt pomiędzy krajami doznał uszczerbku, po tym jak Teheran oskarżył Izrael o aktywność wojsk na terenie kraju. Do przełomu w tej sprawie doszło podczas rozmowy telefonicznej pomiędzy Ministrem Spraw Zagranicznych, Jeyhunem Bayramovem, a jego irańskim odpowiednikiem Hosseinem Amir-Abdollahianem. (PG)
 • Francja: W wieku 101 lat zmarł Hubert Germain – był on ostatnim żyjącym członkiem francuskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej, który otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe z rąk gen. Charlesa De Gaulle’a. (PNa)
 • Polska: Polska Agencja Prasowa (PAP) poinformowała, że wicepremier ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, Jarosław Kaczyński odejdzie z rządu na początku 2022 r. Decyzja prezesa Prawa i Sprawiedliwości podyktowana jest koniecznością zwiększenia kontroli nad partią. (PNa)
 • Kolumbia: Pracownicy ambasady USA zgłaszają objawy chorobowe, odpowiadające tzw. „syndromowi hawańskiemu” – bóle i zawroty głowy, ból karku, nudności, przemęczenie, problemy ze słuchem, problemy z pamięcią i ciśnieniem krwi. Syndrom ten dotyka pracowników amerykańskich placówek dyplomatycznych i wojskowych od 2016 r., kiedy po raz pierwszy stwierdzono go u pracowników ambasady w Hawanie. Władze i wywiad USA podejrzewają, że za wywoływanie syndromu może odpowiadać nieznana im broń, emitująca fale radiowe. Póki co objawy syndromu pojawiły się u amerykańskich dyplomatów na Kubie, w Chinach, Wietnamie, Kirgistanie, Uzbekistanie, Austrii, a nawet i w Waszyngtonie, stolicy USA. (BS)
 • Węgry: Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó przebywał wczoraj (12 października) w Moskwie, gdzie rozmawiał z szefem Rosatomu, rosyjskiego państwowego koncernu energetycznego, na temat rozbudowy elektrowni atomowej w węgierskim mieście Paks. „Prace przebiegają sprawnie”, napisał na Facebooku Szijjártó, mimo tego, że budowa dwóch nowych bloków elektrowni jeszcze się nie rozpoczęła, a elektrownia nadal nie otrzymała pozwolenia na budowę od Urzędu Energii Atomowej (OAH). OAH na początku miesiąca przedłużył termin rozpatrzenia wniosku, prosząc o dodatkowe informacje. Według szefa dyplomacji Węgier nie oznacza to jednak opóźnień w pracach. W ostatnim czasie media sugerowały, że w węgierskim rządzie występują napięcia ze względu na sprawę elektrowni atomowej, która została zamówiona w Rosatomie w 2014 r. bez przetargu i ma zostać zbudowana z rosyjskich funduszy. Moskwa udzieliła Węgrom pożyczki w wysokości 10 mld euro na tę inwestycję, której całkowity koszt wynosi 12,5 mld euro. (PB)
 • Francja: W wieku 101 lat zmarł Hubert Germain, czyli ostatni żyjący kawaler Orderu Wyzwolenia przyznawanego przez francuskie władze najbardziej zasłużonym żołnierzom walczącym podczas II wojny światowej. „Germain był uosobieniem wolnej Francji” – przekazał w komunikacie Pałac Elizejski. (AW)

Dramatyczna sytuacja uchodźców na granicy z Białorusią: "Oddaliśmy walkowerem pole białoruskiej propagandzie" [PODCAST]

Jak władze Białorusi wykorzystują migrantów do wywierania presji? Czy UE ucieka od swoich powinności? Rozmowa z Natalią Gebert z inicjatywy Dom Otwarty.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.