Komisja Europejska ogłosiła możliwe kary dla Polski / Europa i świat w skrócie

Ursula von der Leyen, Komisja Europejska

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłasza Orędzie o stanie Unii 2021 / Zdjęcie: © European Union, 2021, P-051789/00-18 [EC - Audiovisual Service]

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że w celu ratowania wartości wspólnoty muszą zostać podjęte konkretne działania.

Dziś – we wtorek – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3931 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarły 64 osoby.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w USA – 51,8 tys., w Wielkiej Brytanii – 49,1 tys., w Rosji – 34,3 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi ponad 241,8 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 4,9 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 219,2 mln.

 • Unia Europejska: Komisja Europejska przedstawiła opcje kar, które może zastosować przeciwko Polsce. Podważenie przez Trybunał Konstytucyjny pierwszeństwa prawa wspólnotowego może spowodować zamrożenie dotacji z funduszu odbudowy na sumę 750 miliardów euro, zawieszenie Polski w prawach członka UE, lub kwestionowanie wyroku polskiego TK przez Komisję. (JK)
 • Korea Północna: Wojsko wystrzeliło pocisk balistyczny z łodzi podwodnej. Pocisk wylądował w morzu blisko brzegu Japonii po przebyciu 450 kilometrów na maksymalnym pułapie 60 kilometrów nad powierzchnią ziemi. Największy posiadany przez północnokoreańską armię pocisk balistyczny wystrzeliwany z łodzi podwodnych, Pukguksong-3, ma maksymalny zasięg  około 1900 kilometrów. (JK)
 • Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas obiecał po zakończeniu spotkania szefów dyplomacji UE w Luksemburgu, że będzie wywierana presja na linie lotnicze, które transportują migrantów do Mińska i przyczyniają się do kryzysu na granicy Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą. (AW)
 • Czechy: Chorujący prezydent Miloš Zeman ze względów zdrowotnych nie jest w stanie pełnić swojej funkcji – poinformował przewodniczący tamtejszego Senatu Miloš Vystrčil. Powołał się przy tym na raport szpitalny dotyczący stanu zdrowia prezydenta, który 10 października trafił do szpitala z powodu powikłań związanych z cukrzycą, na którą cierpi od lat. (AW)
 • Norwegia: Ofiary środowego ataku nie zostały zabite przez strzały oddane z łuku, jak wcześniej sądzono, poinformowała w poniedziałek (18 października) policja. „Pięć osób zginęło od ciosu, który został zadany przez ostre narzędzie do walki wręcz” – przekazano w oświadczeniu. Dodano, że łuk i strzały były wykorzystane przez napastnika tylko do początkowego ataku na ofiary, przed dokonaniem zabójstw sprawca zmieniał narzędzie zbrodni. (PNa)
 • Salwador: Tysiące osób demonstrowało w niedzielę (17 października) na ulicach stolicy, San Salvador, przeciwko polityce prezydenta Nayib Armando Bukele Orteza, zwłaszcza przeciwko jego decyzji o uczynieniu z wirtualnego pieniądza – bitcoina, drugiej – obok dolara, oficjalnej waluty kraju. Demonstranci protestowali też przeciwko jego autorytarnemu stylowi rządzenia. (PNa)
 • Afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zakomunikowało, że talibowie wkrótce zezwolą kobietom na powrót do szkół średnich. W oświadczeniu MSW pod kontrolą muzułmańskich fundamentalistów oznajmia, że Afgańskie Ministerstwo Edukacji wkrótce poda szczegóły powrotu Afganek do edukacji. (BS)
 • Indie: W spowodowanych ulewnymi deszczami powodziach i osuwiskach ziemi w położonym na południu kraju stanie Kerala zginęło co najmniej 19 osób, a kilkadziesiąt jest uznanych za zaginionych. (AW)
 • Rasizm pozostaje istotnym problemem na wyspach. Trzech na dziesięciu czarnoskórych pracowników w Wielkiej Brytanii czuje się dyskryminowanych w miejscach pracy – wykazało opublikowane w piątek (15 października) badanie biura Savanta. Na rasistowskie zachowania w pracy skarży się też jeden na trzech Azjatów. Co ciekawe, na dyskryminację z powodu koloru skóry narzeka także co czwarty biały pracownik. (BS)
 • W niedzielę (17 października) rosyjska ekipa filmowa wróciła na Ziemię po zakończeniu zdjęć do pierwszego filmu nakręconego w kosmosie. Zespół opuścił Międzynarodową Stację Kosmiczną (MSK) i wylądował w Kazachstanie, gdzie powitała go ekipa filmowa filmująca sceny lądowania. Filmowanie nie obyło się bez problemów, w piątek (15 października) MSK niespodziewanie przechyliła się z powodu awarii silników, co doprowadziło do zawieszenia filmowania. (MH)
 • Grupa amerykańskich misjonarzy chrześcijańskich i ich rodziny, w tym dzieci, zostały uprowadzone przez uzbrojony gang w pobliżu Haiti Port-au-Prince. Haitańskie źródła bezpieczeństwa powiedziały mediom, że co najmniej 15 osób zostało zabranych z autobusu po wizycie w sierocińcu. Rząd USA nie dał jeszcze żadnych informacji na temat incydentu, ale Departament Stanu USA powiedział AFP, że bezpieczeństwo obywateli amerykańskich za granicą jest jednym z jego głównych priorytetów. (MH)
 • Chiny przetestowały w sierpniu naddźwiękowy pocisk nuklearny, który okrążył kulę ziemską, zanim zbliżył się do celu, co zaskoczyło amerykańskie służby wywiadowcze.  Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny opracowują broń naddźwiękową, która jest wystrzeliwane w kosmos, ale orbitują wokół Ziemi z własnym pędem. Latają z pięciokrotnie większą prędkością dźwięku, ale wolniej niż pocisk balistyczny. Nie poruszają się jednak po stałej parabolicznej trajektorii i są zwrotne, co utrudnia ich śledzenie. Taylor Fravel, chiński ekspert ds. polityki nuklearnej, który nie wiedział o teście, powiedział, że szybowiec naddźwiękowy może pomóc Chinom neutralizować amerykańskie systemy obrony przeciwrakietowej, które są zaprojektowane do niszczenia nadlatujących pocisków balistycznych. (MH)
 • Hiszpania: Autorka thrillerów kryminalnych okazała się w rzeczywistości być trzema mężczyznami. Agustín Martínez, Jorge Díaz i Antonio Mercero, trzech hiszpańskich pisarzy wspólnie publikujących pod pseudonimem Carmen Mola, zdecydowało się na ujawnienie swojej prawdziwej tożsamości, by móc przyjąć nagrodę literacką w wysokości miliona euro. (EZ)
 • Niemcy: Angela Merkel oceniła, że polityczne rozbieżności albo różnice w postrzeganiu UE można rozstrzygać inaczej niż poprzez procesy sądowe. Dlatego duża liczba trwających postępowań niepokoi kanclerz Niemiec. Zamiast tego potrzebne byłyby pogłębione rozmowy, powiedziała po spotkaniu z belgijskim premierem Alexandrem De Croo. „To normalne, że spory w Unii Europejskiej trafiają co jakiś czas przed Trybunał Sprawiedliwości UE”, powiedziała niemiecka kanclerz podczas piątkowej wizyty w Brukseli. „Mamy duże problemy, ale radzę, aby rozwiązywać je poprzez rozmowę, szukając kompromisów”, podkreśliła. „To zawsze było istotą Unii Europejskiej i musi nią pozostać”, dodała. Merkel wezwała, aby poczekać na orzeczenie TSUE w sprawie skarg złożonych przez Polskę i Węgry na tzw. mechanizm kontroli praworządności, zanim zacznie się go stosować. Zdaniem Merkel fakt, że Warszawa i Budapeszt poszły do TSUE to znak, że będą respektować wyrok Trybunału. Niemiecka kanclerz zdystansowała się od postępowania Parlamentu Europejskiego, który chce zaskarżyć Komisję Europejską za bezczynność w sprawie Polski i Węgier. (MK)
 • Francja: Prezydent Emmanuel Macron nazwał w sobotę (16 października) reakcje francuskich służb pacyfikujących demonstracje Algierczyków w Paryżu w 1961 r., domagających się niepodległości Algierii jako „niewybaczalną zbrodnię Republiki”. Macron jako pierwszy prezydent uczestniczył w oficjalnej ceremonii upamiętnienia rocznicy masakry Algierczyków 17 października 1961 r. w Paryżu. 60. lat temu demonstranci protestowali przeciwko zakazowi opuszczania domów przez Algierczyków po godz. 20:30. Ich pokojowe protesty zostały brutalnie spacyfikowane przez siły policji. Zginęło kilkudziesięciu demonstrantów, a ich ciała wrzucono do Sekwany. (MK)
 • Polska: W sobotę (16 października) późnym wieczorem ogłoszono nazwiska uczestników XVIII Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowanych do czwartego, ostatniego etapu. Jurorzy wskazali 12 osób, chociaż zgodnie z regulaminem finalistów nie powinno być więcej niż dziesięcioro. Wśród tuzina najlepszych znalazło się dwóch Polaków. Szczegóły TUTAJ. (MK)
 • Polska: Film Bogdana George’a Apetriego pt. „Cud” zdobył Warsaw Grand Prix w Konkursie Międzynarodowym podczas 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Statuetkę za reżyserię przyznawaną w tej samej kategorii otrzymali Rodrigo Plá i Laura Santullo za „Ten drugi tom”. W Konkursie Międzynarodowym wyróżnienie otrzymała „Albańska dziewica” Bujara Alimaniego. To samo dzieło otrzymało Nagrodę Jury Ekumenicznego. Więcej o nagrodzonych filmach TUTAJ. Nagrodzone filmy można jeszcze dziś obejrzeć w warszawskich kinach Multikino Złote Tarasy i Kinoteka. (MK)
 • W sobotę rano (16 października) chiński statek kosmiczny Shenzhou-13 zadokował do stacji kosmicznej Tiangong (z mandaryńskiego – Niebiański Pałac). Będzie to najdłuższa misja kosmiczna jaką przeprowadziły Chiny – załoga spędzi na orbicie 183 dni. Częstotliwość misji kosmicznych ze strony Chińskiej Republiki Ludowej znacząco wzrosła w ostatnich latach. Kraj planuje przeprowadzić do końca przyszłego roku sześć kolejnych misji, w tym dwóch polegających na doczepieniu kolejnych modułów laboratoryjnych do stacji Tiangong. (JK)
 • Reprezentant junty wojskowej, która przejęła władzę w Mjanmie w lutym bieżącego roku, nie zostanie dopuszczony na szczyt Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), planowany na 26 października. Dotychczasowo ASEAN nie ingerowało w politykę wewnętrzną krajów członkowskich. Powodem decyzji władz stowarzyszenia jest zbyt wolna implementacja planu, zatwierdzonego przez wojskowych rządzących Mjanma i przewidującego m.in. zakończenie brutalnego tłumienia protestów. (JK)
 • Wielka Brytania: Scotland Yard uznało morderstwo Davida Amessa za akt terroryzmu. Śledztwo potwierdza, że zabójca, który niedawno przeszedł na Islam, posłużył się przemocą, aby coś w ten sposób przekazać. Według dochodzenia nic nie wskazuje na to, by innym posłom groziło niebezpieczeństwo. Scotland Yard we współpracy z MI5, mają dogłębnie przyjrzeć się życiu sprawcy. Ich celem jest zrozumienie co przyczyniło się do rozwoju takiego sposobu myślenia oraz potwierdzenie, że mężczyzna nie należy do żadnej grupy terrorystycznej. (PG)
 • Francja: Burmistrz Paryża Anne Hidalgo wygrała wewnętrzne partyjne prawybory i uzyskała nominację Partii Socjalistycznej na kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jej szanse na zwycięstwo są jednak małe, w ostatnim sondażu opublikowanym w tym tygodniu uzyskała wynik na poziomie 5 proc (lider Emmanuel Macron może liczyć na ok. 25 proc. poparcia, na drugim miejscu z 17 proc. plasuje się skrajnie prawicowy kandydat – Eric Zemmour). (PNa)
 • Czechy: Premier Andrej Babiš oświadczył w piątek (15 października), że nie przyjmie propozycji prezydenta Miloša Zemana i nie podejmie się misji sformowania nowego gabinetu. Zapowiedział również, że ruch ANO, któremu przewodzi, przejdzie do opozycji, dodając, że on i jego ugrupowanie są gotowi bez przeszkód przekazać władzę tworzącej się większości rządowej dwóch koalicji – SPOLU oraz PIRSTAN. (PNa)
 • Austria: Prokuratura złożyła wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Sebastiana Kurza. W zeszłym tygodniu polityk ustąpił ze stanowiska kanclerza z powodu ciążących na nim zarzutów korupcyjnych. Został jednak szefem klubu Austriackiej Partii Ludowej. (AW)
 • Afganistan: Co najmniej 47 osób zginęło w zamachu bombowym w meczecie w Kandaharze na południu kraju. Ponad 70 osób zostało rannych. Według wstępnych ustaleń, zamachu dokonał terrorysta-samobójca. Na razie nikt nie przyznał się do zorganizowania zamachu. To kolejne uderzenie w mniejszość szyicką w Afganistanie. Podejrzenie pada więc na Państwo Islamskie Prowincji Chorasan, które uznaje szyitów za heretyków i od dawna w nich uderza. (AW)
 • Czechy: Badania przedstawione w piątek (15 października) przez publiczne radio wykazały, że 87 proc. respondentów ośrodka sondażowego Median chce informacji o stanie zdrowia prezydenta Czech Milosza Zemana. Kontakty z szefem państwa, który jest w szpitalu, mają od piątku odbywać się tylko za zgodą lekarzy. (PNa)
 • Naukowcy ostrzegali w czwartek (14 października) przed topnieniem pokrywy lodowej Grenlandii. Arktyka ociepla się trzy razy szybciej niż reszta świata. W najgorszej sytuacji znajduje się zachodnie wybrzeże Grenlandii. (PG)

Dramatyczna sytuacja uchodźców na granicy z Białorusią: "Oddaliśmy walkowerem pole białoruskiej propagandzie" [PODCAST]

Jak władze Białorusi wykorzystują migrantów do wywierania presji? Czy UE ucieka od swoich powinności? Rozmowa z Natalią Gebert z inicjatywy Dom Otwarty.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.