Ukraina: Nakaz aresztowania byłego ukraińskiego premiera / Europa i świat w skrócie

Wołodymyr Zełeński podczas uroczystości Dnia flagi narodowej Ukrainy / Zdjęcie via twitter @ZelenskyyUa

Sąd w Kijowie zaocznie wydał nakaz aresztowania byłego ukraińskiego premiera Mykoły Azarowa, podejrzanego o zdradę stanu.

Dziś – w czwartek – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5592 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 46 osób.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w USA – 80,4 tys., w Wielkiej Brytanii – 49,1 tys., w Rosji – 34,1 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi ponad 242,8 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 4,9 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 220,1 mln.

 • Czechy: Ministerstwo środowiska zaproponowało wznowienie negocjacji w sprawie kopalni węgla brunatnego w Turowie. Jest to odpowiedź na opublikowany w środę (20 października) apel samorządowców województwa libereckiego, którzy wezwali ustępujących rządzących do kontynuowanie rozmów z Polską. (KW)
 • Ukraina: Sąd w Kijowie zaocznie wydał nakaz aresztowania byłego ukraińskiego premiera Mykoły Azarowa, podejrzanego o zdradę stanu. Azarow był premierem za czasów prezydenta Wiktora Janukowycza, obalonego później w wyniku „rewolucji godności”. (AW)
 • Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że mimo decyzji Rosji o zawieszeniu działania jej przedstawicielstwa dyplomatycznego przy Sojuszu Północnoatlantyckim NATO będzie nadal zabiegać o „zachowanie kanałów komunikacyjnych z Moskwą.” (AW)
 • Niemcy nie rozważają zamknięcia granicy z Polską, aby powstrzymać napływ migrantów próbujących dostać się do Unii Europejskiej z Białorusi, powiedział w środę minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer. W ubiegłym tygodniu niemiecka policja federalna poinformowała, że liczba osób wjeżdżających do kraju z Polski po podróży z Białorusi wzrosła od sierpnia o ponad 4300, w porównaniu do zaledwie 26 zarejestrowanych w okresie od stycznia do lipca. (MH)
 • Kreml poinformował w środę (20 października), że prezydent Władimir Putin nie poleci do Szkocji na rozmowy w sprawie zmian klimatu. Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że weźmie udział zdalnie. Rosja jest czwartym największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie, prezydent Chin Xi Jinping i premier Indii Narendra Modi również nie przyjadą. Rosja ogrzewa się 2,8 raza szybciej niż średnia światowa z powodu topnienia wiecznej zmarzliny na Syberii, która pokrywa 65% masy lądowej Rosji, emitując znaczne ilości gazów cieplarnianych.. Putin powiedział w zeszłym tygodniu, że Rosja będzie dążyć do osiągnięcia neutralnego bilansu węglowego nie później niż w 2060 roku. (MH)
 • Rumunia: Kandydat na premiera Dacian Ciolos nie otrzymał w środę (20 października) parlamentarnego wotum zaufania dla swojego centrowego gabinetu mniejszościowego. Ciolos, członek Parlamentu Europejskiego i były komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, otrzymał od prezydenta Klausa Iohannisa misję sformowania rządu po tym, jak wcześniej premier Florin Citu został pozbawiony urzędu na skutek przegłosowania wniosku o udzielenie wotum nieufności. (PNa)
 • Syria: Agencja Reutera podała że w środę (20 października) rano doszło do eksplozji w autobusie w stolicy Syrii, Damaszku. 14 osób zginęło, trzy są ranne. (PNa)
 • Indie/Nepal: Lokalne władze poinformowały, że w wyniku ulewnych deszczy i osunięć ziemi zginęło łącznie w obu krajach ponad 100 osób, a dziesiątki uznano za „osoby zaginione”. Odnotowano również potężne straty w infrastrukturze. (PNa)
 • Brazylia: Półroczne dochodzenie wykazało szereg nieprawidłowości w metodach radzenia sobie z pandemią koronawirusa, za które odpowiedzialny jest prezydent Jair Bolsonaro. Śledczy mieli także ujawnić przypadki korupcji na najwyższych szczeblach władzy. Zgodnie z dokumentacją śledztwa, prezydent Brazylii może spodziewać się aż dziewięciu poważnych zarzutów, w tym bycia odpowiedzialnym za śmierć 600 tys. Brazylijczyków, którzy zmarli w wyniku zakażenia COVID-19. (BS)
 • Czechy: Komisja konstytucyjna Senatu jednogłośnie uznała, że informacje dotyczące stanu zdrowia prezydenta Miloša Zemana pozwalają na uruchomienie procedury przekazywania kompetencji głowy państwa. Według opinii lekarzy ze szpitala wojskowego w Pradze, w którym czeski prezydent przebywa od 10 października, jest on niezdolny do pełnienia obowiązków, a jego powrót do pracy w najbliższych tygodniach jest mało prawdopodobny. (AW)
 • Ukraina: Rada Najwyższa, jednoizbowy ukraiński parlament, przyjęła ustawę o wzmocnieniu niezależności Krajowej Agencji ds. Zapobiegania Korupcji (NABU) od władz kraju. Przyjęcie prawa, które teraz trafi na biurko prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, było warunkiem przyznania Ukrainie kolejnej transzy pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. NABU powstała w 2015 r. dla zapobiegania korupcji wśród ukraińskich urzędników i polityków. Jej działalność wspierają Zachód i działacze antykorupcyjni. (AK)
 • Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wezwał Turcję do zmiany kontrowersyjnego prawa, określającego kary za obrazę głowy państwa, za którego naruszenie skazano dziesiątki tysięcy osób. Sprawa dotyczyła Vedata Sorliego, którzy w 2017 r. otrzymał w Turcji wyrok 11 miesięcy pozbawienia wolności za karykaturę i fotografię prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, zamieszczone na Facebooku, a także satyryczne i krytyczne komentarze pod jego adresem. ETPCz uznał proces karny przeciwko Sorliemu za złamanie wolności słowa. (AK)
 • Niemcy: Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer zaproponował Polsce pomoc w opanowaniu imigracji z Białorusi. W liście do swojego polskiego odpowiednika Mariusza Kamińskiego szef niemieckiego MSW zaproponował wysłanie na polsko-białoruską granicę funkcjonariuszy niemieckiej straży granicznej oraz wsparcie logistyczne. „Ze względu na dużą presję, jaka ciąży obecnie na polskiej straży granicznej, stacjonującej na granicy z Białorusią, oferuję do pomocy niemieckich funkcjonariuszy, (…) którzy będą służyli na terytorium Polski, oczywiście pod dowództwem jednostek polskich”, napisał Seehofer, cytowany przez agencję Reutera. (AK)
 • Unia Europejska: Komisja Europejska przedstawiła opcje kar, które może zastosować przeciwko Polsce. Podważenie przez Trybunał Konstytucyjny pierwszeństwa prawa wspólnotowego może spowodować zamrożenie dotacji z Funduszu Odbudowy, opiewającego na sumę 750 miliardów euro, zawieszenie Polski w prawach członka UE, lub kwestionowanie wyroku polskiego TK przez Komisję. (JK)
 • Korea Północna: Wojsko wystrzeliło pocisk balistyczny z łodzi podwodnej. Pocisk wylądował w morzu blisko brzegu Japonii po przebyciu 450 kilometrów na maksymalnym pułapie 60 kilometrów nad powierzchnią ziemi. Największy posiadany przez północnokoreańską armię pocisk balistyczny wystrzeliwany z łodzi podwodnych, Pukguksong-3, ma maksymalny zasięg  około 1900 kilometrów. (JK)
 • Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas obiecał po zakończeniu spotkania szefów dyplomacji UE w Luksemburgu, że będzie wywierana presja na linie lotnicze, które transportują migrantów do Mińska i przyczyniają się do kryzysu na granicy Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą. (AW)
 • Czechy: Chory prezydent Miloš Zeman ze względów zdrowotnych nie jest w stanie pełnić swojej funkcji – poinformował przewodniczący tamtejszego Senatu Miloš Vystrčil. Powołał się przy tym na raport szpitalny dotyczący stanu zdrowia prezydenta, który 10 października trafił do szpitala z powodu powikłań związanych z cukrzycą, na którą cierpi od lat. (AW)
 • Norwegia: Ofiary środowego ataku nie zostały zabite przez strzały oddane z łuku, jak wcześniej sądzono, poinformowała w poniedziałek (18 października) policja. „Pięć osób zginęło od ciosu, który został zadany przez ostre narzędzie do walki wręcz” – przekazano w oświadczeniu. Dodano, że łuk i strzały były wykorzystane przez napastnika tylko do początkowego ataku na ofiary, przed dokonaniem zabójstw sprawca zmieniał narzędzie zbrodni. (PNa)
 • Salwador: Tysiące osób demonstrowało w niedzielę (17 października) na ulicach stolicy, San Salvador, przeciwko polityce prezydenta Nayib Armando Bukele Orteza, zwłaszcza przeciwko jego decyzji o uczynieniu z wirtualnego pieniądza – bitcoina, drugiej – obok dolara, oficjalnej waluty kraju. Demonstranci protestowali też przeciwko jego autorytarnemu stylowi rządzenia. (PNa)
 • Afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zakomunikowało, że talibowie wkrótce zezwolą kobietom na powrót do szkół średnich. W oświadczeniu MSW pod kontrolą muzułmańskich fundamentalistów oznajmia, że Afgańskie Ministerstwo Edukacji wkrótce poda szczegóły powrotu Afganek do edukacji. (BS)
 • Indie: W spowodowanych ulewnymi deszczami powodziach i osuwiskach ziemi w położonym na południu kraju stanie Kerala zginęło co najmniej 19 osób, a kilkadziesiąt jest uznanych za zaginionych. (AW)
 • Rasizm pozostaje istotnym problemem na wyspach. Trzech na dziesięciu czarnoskórych pracowników w Wielkiej Brytanii czuje się dyskryminowanych w miejscach pracy – wykazało opublikowane w piątek (15 października) badanie biura Savanta. Na rasistowskie zachowania w pracy skarży się też jeden na trzech Azjatów. Co ciekawe, na dyskryminację z powodu koloru skóry narzeka także co czwarty biały pracownik. (BS)
 • W niedzielę (17 października) rosyjska ekipa filmowa wróciła na Ziemię po zakończeniu zdjęć do pierwszego filmu nakręconego w kosmosie. Zespół opuścił Międzynarodową Stację Kosmiczną (MSK) i wylądował w Kazachstanie, gdzie powitała go ekipa filmowa filmująca sceny lądowania. Filmowanie nie obyło się bez problemów, w piątek (15 października) MSK niespodziewanie przechyliła się z powodu awarii silników, co doprowadziło do zawieszenia filmowania. (MH)
 • Grupa amerykańskich misjonarzy chrześcijańskich i ich rodziny, w tym dzieci, zostały uprowadzone przez uzbrojony gang w pobliżu Haiti Port-au-Prince. Haitańskie źródła bezpieczeństwa powiedziały mediom, że co najmniej 15 osób zostało zabranych z autobusu po wizycie w sierocińcu. Rząd USA nie dał jeszcze żadnych informacji na temat incydentu, ale Departament Stanu USA powiedział AFP, że bezpieczeństwo obywateli amerykańskich za granicą jest jednym z jego głównych priorytetów. (MH)
 • Chiny przetestowały w sierpniu naddźwiękowy pocisk nuklearny, który okrążył kulę ziemską, zanim zbliżył się do celu, co zaskoczyło amerykańskie służby wywiadowcze.  Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny opracowują broń naddźwiękową, która jest wystrzeliwane w kosmos, ale orbitują wokół Ziemi z własnym pędem. Latają z pięciokrotnie większą prędkością dźwięku, ale wolniej niż pocisk balistyczny. Nie poruszają się jednak po stałej parabolicznej trajektorii i są zwrotne, co utrudnia ich śledzenie. Taylor Fravel, chiński ekspert ds. polityki nuklearnej, który nie wiedział o teście, powiedział, że szybowiec naddźwiękowy może pomóc Chinom neutralizować amerykańskie systemy obrony przeciwrakietowej, które są zaprojektowane do niszczenia nadlatujących pocisków balistycznych. (MH)
 • Hiszpania: Autorka thrillerów kryminalnych okazała się w rzeczywistości być trzema mężczyznami. Agustín Martínez, Jorge Díaz i Antonio Mercero, trzech hiszpańskich pisarzy wspólnie publikujących pod pseudonimem Carmen Mola, zdecydowało się na ujawnienie swojej prawdziwej tożsamości, by móc przyjąć nagrodę literacką w wysokości miliona euro. (EZ)

Dramatyczna sytuacja uchodźców na granicy z Białorusią: "Oddaliśmy walkowerem pole białoruskiej propagandzie" [PODCAST]

Jak władze Białorusi wykorzystują migrantów do wywierania presji? Czy UE ucieka od swoich powinności? Rozmowa z Natalią Gebert z inicjatywy Dom Otwarty.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.