Merkel w Belgradzie: Rozszerzenie na Bałkany Zachodnie celem UE, ale najpierw reformy i unormowanie relacji z Kosowem

angela-merkel-niemcy-cdu-csu-scholz-laschet-spd-francja-unia-europejska

Kanclerz Niemiec Angela Merkel / Zdjęcie: © European Union 2020 [EUCO Newsroom]

Państwa Bałkanów Zachodnich czeka długa droga przed akcesją do Unii Europejskiej, powiedziała w poniedziałek (13 września) Angela Merkel w Belgradzie w trakcie ostatniej podróży do państw Bałkanów Zachodnich. Kanclerz Niemiec przyznała, że w geostrategicznym interesie Unii leży przyjęcie tych krajów. Dodała, że unormowanie stosunków między Serbią a Kosowem musi zostać osiągnięte przed unijną akcesją Belgradu.

 

 

„Kraje członkowskie Unii Europejskiej, powinny pamiętać, że przyjęcie państw Bałkanów Zachodnich do UE jest naszym absolutnym, geostrategicznym interesem”, oznajmiła Angela Merkel podczas poniedziałkowej wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem. Kanclerz dodała, że celem Niemiec jest doprowadzenie do przyjęcia państw Bałkanów Zachodnich do Wspólnoty.

Merkal podkreśliła, że Serbia poczyniła postępy na drodze reform, ale zwróciła uwagę, że zarówno Serbia jak i pozostałe kraje regionu Bałkanów Zachodnich czeka długa droga przed akcesją do Unii Europejskiej.

„Wiem, że postrzega się, że proces integracji z UE postępuje powoli i że UE stawia nowe wymagania, ale obserwujemy ciągły postęp w reformach […] te same wymagania są stawiane przed wszystkimi państwami Bałkanów Zachodnich”, podkreśliła Merkel.

Kanclerz zasygnalizowała, że o wpływy w tym regionie walczą inne państwa. Miała na myśli m.in. Rosję o Chiny, które utrzymują rozwinięte relacje gospodarcze m.in. z władzami Serbii, chociaż nie wymieniła nazw tych krajów. Merkel ostrzegła przed zwiększającą się ingerencją państw Bałkanów Zachodnich, jeśli UE nie zareaguje wystarczająco szybko „w pewnych sytuacjach”.

Niemiecka kanclerz zachęcała serbskie władze do dalszego podążania w kierunku reform wskazując, że sukcesy gospodarcze powinny stanowić wystarczający dowód, że członkostwo w UE jest wartościowym celem. Dodała jednak, że reformom gospodarczym powinno towarzyszyć poszanowanie wolności mediów.

Czas na Otwarte Bałkany. Za 2 lata bez granic pomiędzy Albanią, Macedonią Północną i Serbią

Do projektu nie chcą dołączyć Kosowo, Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra.

Unormowanie sprawy Kosowa przed przystąpieniem do UE

W maju odbyła się wideokonferencja szefów państw i rządów krajów unijnych z liderami Serbii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Albanii i Kosowa.

A w marcu Rada Europejska zgodziła się na otwarcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną oraz warunkowe otwarcie negocjacji z Albanią. W czerwcu, pod auspicjami UE, przywódcy Serbii i Kosowa wznowili negocjacje, mające na celu normalizację stosunków między oboma bałkańskimi krajami.

Serbia i Kosowo zostały poinformowane, że nie mogą liczyć na postęp w staraniach o przystąpienie do UE zanim nie rozwiążą trwającego od dziesięcioleci konfliktu, który eksplodował w latach 1998-99.

Kosowo, była prowincja Serbii, ogłosiła niepodległość w 2008 roku, lecz Belgrad jej nie akceptuje. Niepodległość Kosowa została uznana przez USA i większość krajów UE, lecz Serbia ma wsparcie Rosji i Chin.

Merkel przypomniała w poniedziałek w obecności prezydenta Vuczicia, że unormowanie relacji na linii Belgrad-Prisztina należy do priorytetowych spraw – obok reform gospodarczych – w drodze do unijnej akcesji.

Zapytana przez jednego z dziennikarzy, czy uznanie Kosowa jest warunkiem wstępnym członkostwa Serbii w UE, powiedziała, że ​​„pewne kwestie muszą zostać rozwiązane pod koniec procesu” integracji Serbii z UE.

„Wydaje mi się, że jest wskazane, aby ten problem został rozwiązany przez nas, zamiast pozostawić go nierozwiązanym kolejnym pokoleniom. Ale musi to być rozwiązanie kompromisowe, a nie rozwiązanie, które będzie upokarzające dla Serbii”, powiedział Vučić.

Prezydent Serbii przyznał, że ma świadomość, że unormowanie relacji z Kosowem będzie kluczowe dla przystąpienia do UE.

Prezydent Chorwacji: "Tesla ma taki sam związek z Serbią jak Bruce Lee". Monety euro z fizykiem dzielą Zagrzeb i Belgrad

Plan Chorwacji, aby na narodowych rewersach waluty euro umieścić wizerunek Nikoli Tesli wzbudził duże emocje w regionie.

Merkel odwiedza kraje Bałkanów Zachodnich

Angela Merkel od Belgradu rozpoczęła pożegnalną wizytę w krajach Bałkanów Zachodnich. Kolejnym jej przystankiem będzie Tirana, gdzie spotka się z premierami wszystkich sześciu państw Bałkanów Zachodnich. To ostatnia wizyta Angeli Merkel w krajach regionu w roli niemieckiej kanclerz.

Ambasador Niemiec w Serbii, Thomas Schieb stwierdził podczas środowego (8 września) spotkania z prezydentem Vučiciem, że wizyta Merkel mimo że jej urzędowanie zbliża się do końca, jest wyraźnym sygnałem, że Serbia i region pozostają wysoko w niemieckiej agendzie.