Merkel i Putin zgodni ws. pokojowych sił ONZ w Donbasie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, źródło: Bundesregierung/Denzel

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się wczoraj (11 września) za rozmieszczeniem pokojowych sił ONZ w Donbasie wspierając tym samym inicjatywę prezydenta Rosji Władimira Putina. W poniedziałkowej rozmowie telefonicznej zastrzegła jednak, że działania tych sił nie powinny się ograniczać wyłącznie do terenów wzdłuż linii kontaktowej rozdzielającej strony konfliktu, a Putin zadeklarował gotowość wyrażenia zgody na rozszerzenie misji.

 

W opinii prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki wprowadzenie sił pokojowych ONZ na terytorium kontrolowane przez prorosyjskich separatystów w Donbasie mogłoby być przełomem w rozwiązaniu trwającego na tym terenie konfliktu. W corocznym wystąpieniu nt. polityki wewnętrznej i zagranicznej w parlamencie wykluczył on udział rosyjskich żołnierzy w tej misji. „Misja ta powinna kierować się zasadami obowiązującymi w operacjach pokojowych ONZ, które wykluczają zaangażowanie w nią państwa agresora i strony konfliktu” – podkreślił ukraiński prezydent.

Putin gotów zmodyfikować swoją propozycję

W zeszłym tygodniu Władimir Putin przedstawił propozycję rozmieszczenia pokojowych sił ONZ wzdłuż linii konfliktu w Donbasie. Miałyby one chronić przedstawicieli misji obserwacyjnej OBWE.

Misja pokojowa ONZ w Donbasie?

Władze Ukrainy, które od dawna apelują o obecność sił pokojowych w Donbasie negatywnie odpowiedziały na propozycję prezydenta Rosji Władimira Putina, który zaproponował rozmieszczenie takich sił w celu zapewnienia bezpieczeństwa obecnej tam misji obserwacyjnej OBWE. Gospodarz Kremla polecił także, by rosyjskie MSZ wniosło w tej sprawie projekt rezolucji do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Rozejm „szkolny” naruszany

Według rosyjskich mediów przywódcy Rosji i Niemiec podkreślili, że naruszenia zawieszenia broni, które godzą w tzw. szkolny rozejm, są niedopuszczalne. Rozejm ten, ogłoszony po rozmowach przywódców czwórki normandzkiej (Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji) z 22 sierpnia zaczął formalnie obowiązywać trzy dni później.

Jednak już po kilku następnych dniach Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron zwrócili uwagę we wspólnym oświadczeniu, że sytuacja na wschodzie Ukrainy „nie poprawiła się w sposób znaczący”.

Żądania Merkel i Macrona pod adresem Putina i Poroszenki

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron we wspólnym oświadczeniu „z ubolewaniem skonstatowali” wczoraj (28 sierpnia), że sytuacja na wschodzie Ukrainy „nie poprawiła się w sposób znaczący”. Zażądali też, by przywódcy Rosji i Ukrainy dotrzymywali obietnic. Tymczasem USA „poważnie rozważa” możliwość dostarczenie Ukrainie tzw. śmiercionośnej broni.

Korea: Rozmowy pokojowe i zaostrzenie sankcji

Według rzecznika niemieckiego rządu głównym tematem poniedziałkowej rozmowy telefonicznej Merkel-Putin była jednak sytuacja na półwyspie koreańskim. Steffen Seibert przekazał, że obie strony zgodnie uznały, że jedynym rozwiązaniem narastającego konfliktu wokół nuklearnych zbrojeń Korei Północnej są rozmowy pokojowe (kanclerz Merkel już w poniedziałek rano zadeklarowała gotowość ich podjęcia z władzami w Pjongjangu). Opowiedziała się jednak również za zaostrzeniem sankcji wobec Korei Północnej.

Obie strony stanowczo potępiły również ignorowanie przez Pjongjang uchwał Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rzecznik niemieckiego rządu przekazał, że Merkel poinformowała rosyjskiego prezydenta o swoim wsparciu dla starań Rady Bezpieczeństwa ONZ o jak najszybsze przyjęcie dalszych sankcji wobec Korei Północnej, które skłoniłyby Pjongjang do zmiany kursu.

Służba prasowa Kremla poinformowała natomiast, że w trakcie rozmowy – która odbyła się z inicjatywy Berlina – potwierdzono, że zakończenie ostrego kryzysu wokół Korei Północnej „możliwe jest wyłącznie politycznymi i dyplomatycznymi środkami poprzez wznowienie rozmów wszystkich zainteresowanych stron”. Według strony rosyjskiej rozmowy w tej sprawie powadzić będą teraz szefowie dyplomacji obu państw.

UE już w zeszłym miesiącu uznała deeskalację nastrojów w związku z sytuacją na Półwyspie Koreańskim za priorytet swój i całej społeczności międzynarodowej.

Korea Północna: UE wzywa Kim Dzong Una do zaprzestania prowokacji

Istnieje pilna potrzeba deeskalacji nastrojów w związku z sytuacją na Półwyspie Koreańskim. Jest to priorytet UE i reszty międzynarodowej wspólnoty – stwierdziła w oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Wczoraj (14 sierpnia) Korea Północna była głównym tematem posiedzenia unijnego Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa.