Merkel pojedzie do Rosji

Angela Merkel i Władimir Putin, źródło: en.kremlin.ru (CC BY 4.0)

Kanclerz Niemiec odwiedzi Rosję, gdzie spotka się z Władimirem Putinem. Zaproszenie dla Angeli Merkel wystosował Kreml.

 

Podczas spotkania omówione mają być przede wszystkim tematy związane z sytuacją międzynarodową. „Angela Merkel i Władimir Putin będą rozmawiać o sytuacji w Syrii oraz Libii, a także o eskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po amerykańskim ostrzale powietrznym lotniska w Bagdadzie 3 stycznia, w którym zginął dowódca irańskiej brygady Al-Kuds Kassim Sulejmani” – poinformowały służby prasowe Kremla. Wizytę Merkel w Moskwie potwierdził też już rzecznik pani kanclerz Steffen Seibert.

Bliskowschodnia sytuacja mocno skomplikowała się po zabiciu Sulejmaniego. Iran grozi USA odwetem, a USA zapowiadają na każdą irańską reakcję odpowiedzą jeszcze mocniej. Teheran poinformował też o tym, że zamierza wznowić pełne wzbogacanie uranu, co stawia pod wielkim znakiem zapytania porozumienie nuklearne z 2015 r., z którego USA wycofały się w 2018 r., ale Niemcy i Rosja (oraz pozostali sygnatariusze) wciąż je honorowali.

Rozmowy także o Donbasie

Z komunikatu służb prasowych Kremla wynika też, że kolejnym tematem rozmów Merkel i Putina ma być sytuacja na Ukrainie, a w szczególności w kontrolowanej przez prorosyjskich separatystów części Donbasu. Zarówno Niemcy, jak i Rosja (obok Ukrainy i Francji) należą do tzw. czwórki normandzkiej, której zadaniem jest rozwiązanie tego konfliktu.

Czwórka normandzka spotkała się po trzech latach przerwy 9 grudnia w Paryżu. Doszło tam wówczas także do dwustronnego spotkania Putina z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Uzgodniono wtedy świąteczną wymianę jeńców między Ukrainą a separatystami, ale do przełomu w rozmowach i pełnego uregulowania konfliktu wciąż jest daleko. Być może do kolejnego spotkania czwórki normandzkiej dojdzie jeszcze w tym roku.

Poprzednie dwustronne spotkanie Merkel i Putina miało miejsce w sierpniu 2018 r. w Berlinie. Oboje rozmawiali także krótko podczas szczytu G20 w Osace w Japonii w czerwcu 2019 r. Natomiast w grudniu oboje przywódcy rozmawiali ze sobą telefonicznie. Tematem tamtej rozmowy była m.in. realizacja gazociągu Nord Stream 2, który po dnie Bałtyku ma dostarczać gaz ziemny z Rosji do Niemiec i dalej na Zachód.

Morawiecki odpowiada na oskarżenia Putina

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o to, że  wielokrotnie i świadomie kłamał nt. Polski dla swoich politycznych celów. W wydanym wczoraj oświadczeniu podkreślił też, że nie ma zgody na zamianę katów z ofiarami. 

Rosja i Niemcy wobec sankcji USA na Nord Stream 2

Tuż przed Bożym Narodzeniem USA nałożyły sankcje na spółki zajmujące się układaniem podmorskiego odcinka gazociągu. Ponieważ nie ukończono jeszcze prac w duńskiej wyłącznej strefie ekonomicznej (w okolicach wyspy Bornholm), sankcje okazały się dotkliwe. Najważniejsza ze spółek realizujących tę inwestycję – szwajcarski koncern AllSeas – wycofała się w obawie przed amerykańskimi restrykcjami. Gazprom nie ma obecnie technicznych możliwości, aby samodzielnie dokończyć budowę, co wszystko bez wątpienia opóźni.

Przeciw sankcjom zaprotestowała nie tylko Moskwa, ale także Berlin. Niemiecki minister spraw zagraniczych Heiko Maas nazwał działania Waszyngtonu „nieuzasadnioną ingerencją w sprawy europejskie”. Zdaniem rosyjskiej dziennika „Kommiersant” kwestie gazowe i budowa Nord Stream 2 także znajdą się w agendzie rozmów Merkel i Putina w najbliższą sobotę. Oboje podczas grudniowej rozmowy telefonicznej mieli też wyrazić poparcie dla dokończenia tego projektu.

Rosja wstrzymała tranzyt ropy na Białoruś

Jak poinformował białoruski koncern Biełnaftachim, od 1 stycznia Rosja wstrzymała dostawy ropy rurociągiem Przyjaźń.

 

 

W informacji udzielonej agencji Interfax-Zachód, przedstawiciel Biełnaftachimu dodał, że rafinerie  w Mozyrzu i Nowopołocku „pracują na najniższym możliwym poziomie technicznym”. To ogromny problem dla Białorusi, ponieważ produkty …