Angela Merkel w Polsce

Kanclerz Niemiec Angela Merkel; Źródło: EURACTIV.com

Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotka się dziś z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim. Podczas spotkania ma podkreślić znaczenie dwustronnej współpracy na linii Warszawa-Berlin oraz potrzebę zjednoczenia Unii Europejskiej w obliczu kontrowersji związanych z polską reformą sądownictwa, kryzysem migracyjnym oraz gazociągiem Nord Stream 2.

 

Niemiecka kanclerz spotka się dziś (19 marca) z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą, wykorzystując drugą podróż zagraniczną od czasu rozpoczęcia swojej czwartej kadencji, aby podkreślić zaangażowanie Niemiec w relacje z Polską w czasie zwiększonych napięć między Europą a Rosją i Stanami Zjednoczonymi.

Angela Merkel po raz czwarty z rzędu kanclerzem Niemiec

Bundestag udzielił dziś (14 marca) wotum zaufania dla nowego rządu sformowanego przez dwie partie chadeckie – CDU i bawarską CSU oraz socjaldemokratyczną SPD. Ale, jak się okazało, nie wszyscy posłowie nowej koalicji poparli gabinet w pierwszym głosowaniu. Zapowiada się więc …

Merkel ma przed sobą niełatwe zadanie. Musi upewnić Warszawę co do zaangażowania Berlina w wydatki wojskowe NATO oraz pozyskać jej poparcie dla Unii Europejskiej bez rezygnowania z podstawowych zasad UE, które zostały podważone przez głębokie zmiany w polskim sądownictwie – komentuje brukselska redakcja EURACTIV.com. Stawka jest wysoka, biorąc pod uwagę obawy, że wzmocnienie partii anty-imigranckich w Austrii i we Włoszech może zaostrzyć napięcia między Brukselą a krajami Europy Środkowej, takimi jak Polska.

Europejscy demokraci muszą się zjednoczyć

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk powiedział na antenie stacji TVN24, że obie strony mają wiele do omówienia. Gazociąg „North Stream 2 będzie jednym z ważnych tematów spotkania, podobnie jak przyszłość Unii Europejskiej, przyszły budżet UE i wiele innych kwestii”,  powiedział. Gazociąg wysyłałby rosyjski gaz do Niemiec, unikając tranzytu przez Ukrainę. Rosja otrzymała aprobatę Niemiec, ale Polska wezwała do nałożenia na Moskwę zachodnich sankcji.

Pięć państw ostrzega przed Nord Stream 2

Pięć państw ostrzega przed Nord Stream 2 – Polska, Litwa, Łotwa, Ukraina i Mołdawia zwracają uwagę, że projekt ten ma na celu pogłębienie zależności energetycznej państw UE od Rosji. Wcześniej (9 marca) premier Mateusz Morawiecki uznał Nord Stream 2 za „bardzo niebezpieczny projekt” dla tej części Europy.

Rzeczniczka polskiego rządu Joanna Kopcińska powiedziała, że ​​Warszawa ma nadzieję na „dobrą i pragmatyczną współpracę z Berlinem”. Przedstawiciele rządu niemieckiego twierdzą, że są nastawieni optymistycznie, biorąc pod uwagę rosnące obawy Polski przed rosyjską agresją wojskową, niepewnością co do zmian w polityce USA i utratą Wielkiej Brytanii jako sprzymierzeńca w sprzeciwianiu się dalszej ekspansji strefy euro.

“Merkel ma szansę wyjaśnić polskiemu rządowi, że europejscy demokraci muszą się zjednoczyć przeciwko Putinowi i Trumpowi, także na rzecz Polski”, powiedziała Franziska Brantner, rzecznik prasowy niemieckiej Zielonych.

Niemcom zależy na dobrych relacjach z Polską

Nowy niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas, socjaldemokrata, podkreślił w piątek ścisłe związki między dwoma sąsiadami podczas spotkania z polskim ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Obaj politycy wezwali do ożywienia Trójkąta Weimarskiego, utworzonej w 1991 r. platformy współpracy politycznej między Niemcami, Francją i Polską. Ministrowie spraw zagranicznych tych trzech państw ostatnio spotkali się w Weimarze w sierpniu 2016 r.

Aktywizacja Trójkąta Weimarskiego?

Spotkanie ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego – Francji, Niemiec i Polski – w Paryżu zaplanowano na dzisiejsze popołudnie, a rozmowy doradców prezydentów tych trzech państw mają się odbyć również w stolicy Francji jeszcze w tym tygodniu. Powołany na początku lat 90. Trójkąt miał w założeniu służyć zacieśnianiu współpracy między Francją, Niemcami i Polską, ale w ostatnich latach rzadko spełniał swoje zadanie.

“Wizyta kanclerz Merkel pokazuje, że Niemcy dbają o dobre relacje z Polską” – powiedział  Michał Baranowski, szef warszawskiego biura think tanku German Mashall Fund. Relacje między Niemcami i Polską stawały się stopniowo coraz bardziej napięte, od kiedy w 2015 r. do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość. Do spornej kwestii jaką jest przyjmowanie uchodźców do państw członkowskich według stałego rozdzielnika, w zeszłym roku politycy związani z polskim rządem dorzucili wezwanie wobec rządu w Berlinie do wypłacenia reparacji wojennych.