Wystartował SpaceX. Na pokładzie lotu w kosmos są sami amatorzy / Europa i świat w skrócie

Widok Ziemi z kosmosu. / Zdjęcie via unsplash.com @nasa

Firma SpaceX zabrała na orbitę astronautów-amatorów |

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 722 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 10 osób.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w USA – 151,1 tys., w Indiach – 34,6 tys., w Turcji – 28.1 tys., w Wielkiej Brytanii – 26,9 tys.,

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi ponad 227,8 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 4,6 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 204,4 mln.

 • Rosja: Dziś (17 września) rozpoczynają się trzydniowe wybory do Dumy Państwowej. Oprócz rządzącej Jednej Rosji o miejsca w parlamencie walczą KPFR i LDPR, czyli dotychczasowa opozycja parlamentarna wspierająca reformy Władimira Putina. Ze względu na utrudnianie rejestracji niezależnych kandydatów oraz uznanie organizacji związanych z Aleksiejem Nawalnym za ekstremistyczne, opozycja pozaparlamentarna wykorzystując tzw. mądre głosowanie wspiera głównie kandydatów z ramienia KPFR. (EZ)
 • Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) poinformowała w czwartek (16 września), że tempo zmian klimatycznych nie zostało spowolnione przez globalną pandemię COVID-19, a świat pozostaje w tyle w walce o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) stwierdziła, że spowolnienie gospodarcze związane z koronawirusem spowodowało jedynie przejściowy spadek emisji CO2 w zeszłym roku, co nie wystarczyło, aby odwrócić rosnący poziom gazów cieplarnianych w atmosferze. W raporcie United in Science 2021 WMO podała, że istnieje rosnące prawdopodobieństwo, że świat nie osiągnie celów Porozumienia Paryskiego. (MKo)
 • Polska: Od 1 października gospodarstwa domowe korzystające z taryfy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Obrót Detaliczny (PGNiG OD) zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało w czwartek (16 września), że Prezes Urzędu Regulacji Energii (URE) zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie. To trzecia tegoroczna zmiana w górę taryfy PGNiG OD. W pierwszej, z kwietnia, gaz podrożał o 5,6 proc. Druga podwyżka, o 12,4 proc., weszła w życie 1 sierpnia. (MKo)
 • Iran skrytykował działania Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i określił je jako „nieprofesjonalne” i „niesprawiedliwe”. Opinię tę Teheran przedstawił podczas posiedzenia Rady Gubernatorów MAEA. W ten sposób strona irańska odniosła się do krytycznego raportu MAEA z ubiegłego tygodnia, w którym zapisano, że brak postępów w kwestii kontroli irańskiego programu jądrowego to wina Teheranu. (AW)
 • Unia Europejska ostrzega, że tej zimy Afganistan może zmierzyć się z klęską głodu. Mieszkańcy północnego Afganistanu są zagrożeni. “Obecnie sytuacja nie jest aż tak zła, ale gdy nadejdzie zima podział żywności będzie trudny” – powiedział we wtorek (14 września) wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych Josep Borrell. (PG)
 • Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Australia ogłosiły pakt bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku, który jest postrzegany jako próba przeciwdziałania rozbudowie militarnej Chin. Umożliwi to Australii budowę po raz pierwszy atomowych okrętów podwodnych z wykorzystaniem technologii dostarczonej przez Stany Zjednoczone. Pakt będzie znany jako Aukus i obejmie również sztuczną inteligencję, technologie cybernetyczne i kwantowe.
  Prezydent USA Joe Biden, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i premier Australii Scott Morrison powiedzieli we wspólnym wirtualnym briefingu prasowym, że nowe partnerstwo ma na celu „promowanie bezpieczeństwa i dobrobytu” w regionie. Pakt skupi się na zdolnościach wojskowych, oddzielając go od sojuszu Five Eyes dzielenia się danymi wywiadowczymi, który obejmuje również Nową Zelandię i Kanadę. (MH)
 • USA: Rakieta Dragon firmy SpaceX wystartowała w czwartek (16 września) rano z przylądka Canaveral na Florydzie i zabrała na pokład czterech astronautów amatorów. Wyruszyli oni z portu kosmicznego NASA na przylądku Canaveral na Florydzie o 2:02 w nocy czasu polskiego i dotarli na orbitę po niecałych 12 minutach lotu. Zostali wyniesieni za pomocą rakiety Falcon 9. Tradycyjnie pierwszy stopień rakiety samodzielnie powrócił na platformę do lądowania, zaliczając już 92. takie lądowanie. Jest to pierwsza w pełni cywilna misja pierwszej bez udziału profesjonalnych astronautów. Dowodzi nią amerykański miliarder Jared Isaacman, który chce poprzez swój wyczyn zwrócić uwagę opinii publicznej na szpital dziecięcy St. Jude w Memphis, zajmujący się leczeniem nowotworów u dzieci. Załoga spędzi w kosmosie trzy dni. (MK)
 • Tajwan: W ciągu kolejnych pięciu lat rząd planuje wydać 8,69 mld dolarów na dodatkowe zbrojenia ze względu na zagrożenie ze strony Chin. Według informacji podawanych przez ministerstwo obrony, przestrzeń powietrzna oraz wody terytorialne Tajwanu często są naruszane przez chińskie wojsko. Zmiany w budżecie czekają na zatwierdzenie przez tajwański parlament. Środki mają być przeznaczone m.in. na zakup rakiet i okrętów (EZ)
 • Wielka Brytania: Dotychczasowa minister handlu międzynarodowego Liz Truss została mianowana nową minister spraw zagranicznych. Zastąpiła na tym stanowisku Dominica Raaba, który objął funkcję ministra sprawiedliwości i jednocześnie zastępcy premiera. W ramach przeprowadzonej przez premiera Borisa Johnsona rekonstrukcji rządu stanowiska stracili zaś minister edukacji Gavin Williamson, sprawiedliwości Robert Buckland oraz budownictwa i społeczności lokalnych Robert Jenrick. (AW)
 • Polska: Kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości przyjęło uchwałę pod tytułem „W sprawie przynależności Polski do UE oraz suwerenności Rzeczpospolitej”. „Wiążemy przyszłość Polski z przynależnością do Unii Europejskiej, ale to nie oznacza, że musimy się godzić na postępujący, pozatraktatowy proces ograniczania suwerenności państwom członkowskim” – wyjaśniała jej cel rzecznika prasowa PiS Anita Czerwińska. (AW)
 • Korea Południowa: Po tym, jak Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne, Korea Południowa również przetestowała broń, używając pocisku balistycznego wystrzeliwanego z okrętów podwodnych (SLBM). Stała się pierwszym krajem nieposiadającym broni jądrowej, który opracował taki system. Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in uczestniczył w próbnych strzelaninach. Kraj rozwija szereg nowych systemów wojskowych, w tym rakiety balistyczne, okręty podwodne i swój pierwszy lotniskowiec. Ma zadeklarowaną politykę nierozprzestrzeniania broni jądrowej i wolnego od broni jądrowej Półwyspu Koreańskiego. Wyścig zbrojeń przyspieszył pod rządami Moona z powodu dążeń do większej autonomii w polityce zagranicznej i ostrożności w poleganiu na Stanach Zjednoczonych po prezydenturze Donalda Trumpa. (MH)
 • Ambasador Chin w Wielkiej Brytanii Zheng Zeguang ma zakaz wstępu do parlamentu z powodu sankcji. Lindsay Hoyle, brytyjski parlamentarzysta, powiedział we wtorek (14 września), że Zheng Zeguang nie może wejść do budynku parlamentu na przemówienie, które miał wygłosić w środę (15 września), ponieważ Chiny nałożyły sankcje na siedmiu brytyjskich parlamentarzystów za ich krytykę przestrzegania praw człowieka w Pekinie. Ambasada Chin w Wielkiej Brytanii potępiła ten ruch i stwierdziła, że ​​zaszkodzi on interesom obu krajów. (MH)
 • Korea Północna: Z kraju wystrzelono dwa pociski balistyczne. Jest to pierwszy tego typu test  przeprowadzony od marca bieżącego roku. Według południowokoreańskiego Kolegium Szefów Sztabów pociski rozbiły się w Pacyfiku, 800 km od miejsca startu, po wzbiciu się na maksymalny pułap 60 km. Ze względu na testy balistyczne i produkcję broni jądrowej, Korea Północna od 2006 roku objęta jest sankcjami ze strony Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dowództwo Armii USA na Indo-Pacyfik w oświadczeniu nazwało wrześniowe testy „destabilizującymi” i zapewniało, że Stany Zjednoczone wciąż poświęcają się obronie swoich sojuszników w Japonii i Korei Południowej. (JK)
 • Na dzisiaj (15 września) zaplanowano głosowanie w Parlamencie Europejskim w sprawie zwrócenia się do Komisji Europejskiej z prośbą o przygotowanie planu stopniowego wycofywania się z testów na zwierzętach w celach naukowych, edukacyjnych i badawczych oraz zwiększenia finansowania alternatywnych metod testowania bez udziału zwierząt.
  Wszystkie grupy polityczne – od konserwatywnej Europejskiej Partii Ludowej (EPP) po Zielonych – wyraziły swoje poparcie. Wniosek nie jest prawnie wiążący dla Komisji, ale może wpłynąć na nadchodzące propozycje zmian w przepisach dotyczących klasyfikacji, etykietowania i pakowania. (EZ)
 • Unia Europejska nie ma innego wyjścia, jak rozmawiać z talibami, którzy przejęli władzę w Afganistanie – powiedział w Parlamencie Europejskim szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Poinformował też, że Bruksela będzie dążyć do koordynacji działań z rządami państw członkowskich UE w celu zorganizowania „obecności dyplomatycznej” w Kabulu. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ. (AW)
 • Dania: Firma jubilerska Pandora zamierza rozszerzyć swoją ofertę w ten sposób, aby zachęcić młodych konsumentów z USA i Chin. Takie podejście według kalkulacji ma przynieść w latach 2021-2023 wzrost w przychodach na poziomie 6-8 proc. Duński koncern chce dotrzeć głównie do tzw. pokolenia Z, czyli osób, które dziś są w wieku od 6 do 25 lat. Zgodnie ze statystykami Bank of America pokolenie Z stanowi dziś ok. 32 proc. światowej populacji. Pokolenie X, czyli tzw. milenialsi, którzy dziś mają od 25 do 40 lat, stanowią kolejne 22 proc. „Jeśli spojrzeć na pokolenie Z i milenialsów, to do 2025 będą oni stanowić 60 proc. konsumentów produktów luksusowych na świecie, więc to na nich w szczególności powinniśmy się skupić”, ocenił Alexander Lacik, prezes Pandory, firmy znanej przede wszystkim z produkcji bransoletek z zawieszkami. (AK)
 • Słowacja: Przebywający z pielgrzymką na Słowacji papież Franciszek potępił dyskryminację europejskiej społeczności romskiej, podkreślając, że szufladkowanie całych grup społecznych jest błędem. Podczas spotkania ze wspólnotą romską w dzielnicy Luník IX w Koszycach papież zwrócił uwagę, że że Romowie często bywają ofiarami uprzedzeń, osądów, dyskryminujących gestów i słów. „Drogą do pokojowego współistnienia jest integracja. Jest to organiczny, powolny i niezbędny proces, który zaczyna się od wzajemnego poznawania”, zaznaczył Franciszek. Na Słowacji żyje ok. 440 tys. Romów. (AK)
 • Norwegia: Partia Pracy wygrała wybory parlamentarne. Jej lider Jonas Gahr Støre ogłosił że to on będzie budował nowy rząd. Poprzednio Partia Pracy wraz Partią Centrum i socjalistami wspólnie sprawowały władzę w latach 2005-2013. Tym razem koalicja może liczyć na nawet 100 z 169 miejsc w norweskim parlamencie. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ. (JK)
 • Afganistan: Afgańskie kobiety protestują przeciwko restrykcyjnym zasadom dotyczącym ubioru uczennic, które wprowadzane są przez talibów. Używając hashtagów #DoNotTouchMyClothes i #AfghanistanCulture prezentują kolorowe i pełne zdobień afgańskie stroje i pokazują kontrast pomiędzy tradycyjnym a narzucanym przez władze ubiorem. (EZ)
 • Sekretarz generalny ONZ António Guterres powiedział podczas konferencji w sprawie pomocy dla Afganistanu, że donatorzy obiecali przeznaczyć na ten cel 1 mld dolarów. Nie wszystkie te środki jednak mogą być zmobilizowane natychmiast. Tymczasem ONZ ocenia bieżące potrzeby humanitarne w Afganistanie na ponad 600 mln dolarów. (AW)

Sylwia Gregorczyk-Abram: Zapowiedź kar finansowych dla Polski oznacza, że żarty się skończyły [WYWIAD]

„Komisja Europejska jest zdeterminowana, żeby bronić zasady praworządności w całej Unii Europejskiej”, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl  Sylwia Gregorczyk-Abram.

Pieniądze za praworządność: Europejczycy popierają rozwiązanie. Polacy sceptyczni wobec działań rządu [EUROBAROMETR]

Tylko 36 proc. respondentów w Polsce uważa, że ich rząd właściwie wykorzysta środki z Funduszu Odbudowy.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.