Madryt na czele europejskiej ofensywy przeciw homeopatii

Leki, źródło: Flickr, fot. DraconianRain

Leki, źródło: Flickr, fot. DraconianRain

Hiszpania po raz kolejny zdecydowanie sprzeciwiła się stosowaniu homeopatii i zażądała zmiany unijnego prawa. Ministerstwo zdrowia nawołuje do zaprzestania określania niekonwencjonalnych produktów mianem „leków”.

 

W ostatnich miesiącach niechęć do leków homeopatycznych we Francji i Niemczech wzrosła, mimo że alternatywne produkty medyczne dalej cieszą się dużą popularnością w Europie Zachodniej.

Sprzeciw wobec prawa unijnego

Hiszpańskie ministerstwo zdrowia w dalszym ciągu prowadzi kampanię na rzecz zmiany prawa unijnego, uchwalonego w 2001 r., które klasyfikuje produkty homeopatyczne jako leki. Dyrektywa dotycząca dopuszczania do obrotu, importu i produkcji leków przeznaczonych dla ludzi zezwala na uproszczoną procedurę rejestracji tych alternatywnych produktów, które są podawane doustnie lub zewnętrznie (np. w maści) oraz są wystarczająco rozcieńczone, aby zagwarantować bezpieczeństwo ich stosowania.

„Problemem jest właśnie zbyt duże rozwodnienie niektórych środków, które w najlepszym wypadku działają jak placebo” – uważa natomiast w swoim oficjalnym stanowisku brytyjski NHS, czyli publiczna służba zdrowia.

Maria Luisa Carcedo, minister zdrowia Hiszpanii, przyznała, że „UE ma różne wymogi w stosunku do leków homeopatycznych, a rozsądniej by było zastosować takie same normy jak w przypadku produktów konwencjonalnych”. 

Europejski raport narkotykowy: "Uberyzacja" kokainy i inne wnioski

Rynek handlu narkotykami jest większy niż kiedykolwiek w historii, informuje Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDAA) w swoim dorocznym raporcie, którego prezentacja miała miejsce wczoraj w Brukseli. Jednym z najbardziej popularnych narkotyków jest kokaina.
 

Kokaina należy do najbardziej popularnych, ale także …

Hiszpania podąża za Francją i Niemcami

Krytyka homeopatii w Hiszpanii nasiliła się po tym, jak francuska minister zdrowia Agnes Buzyn oznajmiła, że do 2021 r. rząd zakończy refundowanie leków homeopatycznych. Obecnie rząd refunduje wybrane produkty w 30 proc., w przyszłym roku przewiduje zaś, że dotacje spadną do 15 proc. Decyzja rządu spotkała się z ostrym sprzeciwem producentów alternatywnych środków leczniczych, którzy domagają się rozmów z prezydentem Emmanuelem Macronem.

Do grona państw krytykujących medycynę niekonwencjonalną dołączyły również Niemcy – twórcy koncepcji homeopatii, którą była niemiecka minister zdrowia określiła niedawno „niebezpieczną głupotą”. W ostatnich miesiącach kilka firm farmaceutycznych wycofało swoje alternatywne produkty ze sprzedaży.

Macron rozmawiał z przywódcą Egiptu o zawieszeniu broni w Libii

Podczas niedzielnej (4 sierpnia) rozmowy telefonicznej prezydent Francji Emmanuel Macron przekonywał przywódcę Egiptu Abd al-Fattaha as-Sisiego o konieczności jak najszybszego zażegnania konfliktu zbrojnego w Libii.
 

Głowy obu państw rozmawiały między innymi o „udzieleniu poparcia dla planu ONZ zakładającego zawieszenie broni i …

Coraz więcej Hiszpanów rezygnuje z leczenia

Zdecydowana kampania przeciw produktom z obszaru medycyny alternatywnej w Hiszpanii ma także związek z doniesieniami o tym, że coraz więcej ludzi rezygnuje ze standardowego leczenia na rzecz leków homeopatycznych. Dotyczy to przede wszystkim poważnych chorób m.in. onkologicznych.

Jedną z osób, która odmówiła chemioterapii i rozpoczęła stosowanie medycyny niekonwencjonalnej była zmarła w 2017 r. na raka piersi Rosa Morillo. Z kolei chory na białaczkę Mario Rodriguez zrezygnował z leczenia szpitalnego i zaczął przyjmować przepisane przez neuropatę witaminy, co również doprowadziło do jego śmierci. 

„Sięganie po alternatywną terapię, której skuteczność nie jest poparta dowodami naukowymi, może wyrządzić wiele szkody” – zaznaczyła Carcedo.

W krajowym planie przeciwdziałania pseudoterapii hiszpańskie ministerstwo zdrowia powołuje się na  badania, które wskazują, że leki homeopatyczne zwiększają ryzyko zgonu wśród pacjentów poważnie chorych. W strategii podkreślono też, że zarówno odrzucenie, jak i opóźnianie regularnego leczenia, a nawet równoczesne stosowanie środków konwencjonalnych i niekonwencjonalnych, stanowią zagrożenie dla życia.

Unijny współczynnik umieralności. Polska powyżej średniej

Niemal wszyscy nowi członkowie Unii Europejskiej posiadają znacznie wyższy wskaźnik zgonów niż wynosi średnia unijna, wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat. Europejski Urząd Statystyczny wskazał także najczęstsze przyczyny śmierci.
 

 

Dane Eurostatu dotyczą 2016 r. Wynika z nich, że wszyscy nowi …

Konflikt z UE

Argumenty Madrytu popierają Paryż i Berlin, jednak w opozycji pozostaje przede wszystkim Komisja Europejska. Już w 2017 r. KE wszczęła procedurę przeciwko Hiszpanii w sprawie naruszania unijnych przepisów argumentując, że jej polityka „uniemożliwia praktycznie sprzedaż leków homeopatycznych, które są legalnie wprowadzane do obrotu w innych państwach członkowskich UE”. Jednak w 2018 r. hiszpański rząd opublikował plan wyeliminowania tych metod leczenia z krajowego systemu ochrony zdrowia. Chodzi przede wszystkim o akupunkturę i homeopatię.

Na ostatnim spotkaniu unijnych ministrów zdrowia w Luksemburgu w czerwcu bieżącego roku minister Carcedo ponownie podniosła tę kwestię i przyznała, że państwa „powinny utrzymywać presję, ponieważ zmiana dyrektywy może zostać zrealizowana jedynie na szczeblu europejskim”.

Skargi do KE na opakowania tytoniu. Albańczyk znalazł na nich zdjęcie swojej nogi

Mieszkający na stałe we Francji 60-letni Albańczyk odnalazł na opakowaniu tytoniu do skręcania papierosów swoje zdjęcie, a dokładnie zdjęcie swojej amputowanej 18 lat temu nogi. Na początku miesiąca obywatel Włoch znalazł na paczce papierosów zdjęcie swojej zmarłej żony. Obaj skarżą …

Poparcie wśród społeczeństwa

Podczas gdy państwa członkowskie UE muszą jeszcze raz przedyskutować kwestię medycyny niekonwencjonalnej, „homeopatia w krajach Europy Zachodniej będzie się stawać coraz popularniejsza” – zaznaczył jeden z ministrów ds. zdrowia.

26 proc. wszystkich obywateli UE zadeklarowało, że między 2017 r. a 2018 r. przyjmowało leki niekonwencjonalne. Około 5 proc. Hiszpanów przyznaje się, że stosowało kiedykolwiek nietradycyjne zamienniki w miejsce regularnych środków leczniczych. Blisko 22 proc. obywateli Hiszpanii uważa, że homeopatia ma podstawy naukowe, a co czwarty z nich wierzy w zalety płynące ze stosowania niekonwencjonalnych leków.

Przychylne stanowisko hiszpańskiego społeczeństwa powoduje, że KE niechętnie ustosunkowuje się do wniosku Madrytu ws. zmiany dyrektywy z 2001 r. W oświadczeniu KE podkreśliła, że leki homeopatyczne są w dalszym ciągu bardzo popularne w Hiszpanii.

Eurobarometr: Obywatele coraz bardziej ufają UE

Najnowsze badania dotyczące majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzone przez Eurobarometr wskazują, że obywatele z optymizmem patrzą na przyszłość UE. Zaufanie do struktur unijnych wśród respondentów coraz bardziej rośnie.
 

 

W ankiecie zorganizowanej przez Parlament Europejski wzięło udział blisko 28 tys. obywateli …

Europa – centrum szkoleń lekarzy homeopatów

Mimo że państwa Europy Zachodniej zmieniają politykę względem medycyny niekonwencjonalnej to w dalszym ciągu kontynuują szkolenia w tej dziedzinie. Francja od lat jest europejskim liderem w nauczaniu homeopatii, oferuje bowiem specjalistyczne kursy na 13 uczelniach. Jednak w zeszłym roku Uniwersytet Lille zawiesił wydawanie dyplomów w zakresie homeopatii do czasu potwierdzenia skuteczności owych leków.

Z kolei w Hiszpanii szkolenia podyplomowe z zakresu homeopatii są możliwe na czterech uczelniach. W Wielkiej Brytanii leczenie homeopatyczne stanowi część działań NHS od 1948 r. Studia w tym zakresie proponuje sześć brytyjskich uczelni. W Niemczech tytuł lekarza homeopaty, nadawany po odbyciu 3-letniego kursu, jest usankcjonowany prawnie.

Spadła liczba zagranicznych studentów na unijnych uczelniach

Liczba zagranicznych studentów na uczelniach w Unii Europejskiej wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Ostatnie badania pokazują jednak, że w 2017 r. stanowili oni jedynie 8,1 proc. wszystkich studentów, co oznacza spadek w porównaniu z poprzednim rokiem.
 

Z danych Eurostatu wynika, …

W Polsce od ponad 20 lat prowadzone są kursy w dziedzinie homeopatii. W marcu na Śląskim Uniwersytecie Medycznym otwarto nowy tego typu kierunek studiów podyplomowych na Wydziale Farmaceutycznym dla lekarzy, weterynarzy, dentystów i farmaceutów.

Ma to związek z powszechną dostępnością niekonwencjonalnych leków w polskich aptekach,  choć 60 proc. z nich można zakupić jedynie na receptę. To właśnie sprawia jednak, że szkolenia dla lekarzy homeopatów zyskują w Polsce coraz większe zainteresowanie.