Madryt i Afryka na początek kadencji von der Leyen

Ursula von der Leyen, źródło: Wikipedia/CDU-CSU Bundestagsfraktion (CC BY-SA 3.0)

W pierwszym tygodniu nowej kadencji Ursula von der Leyen weźmie udział w szczycie klimatycznym w Madrycie, po czym uda się do Afryki. Obie robocze wizyty mają zaznaczyć dwa priorytety Unii Europejskiej (UE) na najbliższe pięć lat.

 

 

Ursula Von der Leyen wysoko ustawiła poprzeczkę krajom UE, zapowiadając cel redukacji emisji CO2 o przynajmniej 50 proc. do 2030 roku.

Lopez: Kryzys migracyjny to wyzwanie dla wszystkich państw UE

W Parlamencie Europejskim wzywamy do powiązania kwestii praworządności z funduszami unijnymi. Tak, żeby każdy wiedział, że jako równoprawni członkowie Wspólnoty mamy prawa, ale też i obowiązki”, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl Juan Fernando Lopez Aguilar*.

 

Karolina Zbytniewska, EURACTIV.pl: Nowe porozumienie migracyjne …

Środowisko priorytetem

Obejmując obowiązki w niedzielę (1 grudnia), nowa przewodnicząca unijnej egzekutywy zapewniła dziennikarzy, że jej celem jest uczynienie z Europy do 2050 r. pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie. Oznacza to, że całość emitowanego do atmosfery CO2 ma być pochłaniania dzięki zastosowaniu różnego rodzaju metod, na przykład poprzez zwyczajne sadzenie drzew.

Przewodnicząca weźmie udział w otwarciu madryckiego szczytu klimatycznego, odbywającego się pod egidą ONZ – szerzej znanego jako COP25 – gdzie ma podkreślić znaczenie tzw. Nowego Zielonego Ładu.

Następstwem obecności von der Leyen w Madrycie mają być propozycje legislacyjne Komisji Europejskiej, oczekiwane około 11 grudnia. To wówczas zarys planu zostanie przekuty w konkretne propozycje prawne, które będą musiały być później zaakceptowane przez kraje członkowskie UE.

Jerzy Buzek: Polska musi w końcu opracować strategię energetyczną

„Musimy w końcu opracować strategię energetyczną dla naszego kraju. Czekamy na nią już cztery lata. Rząd zobowiązuje się, że ją stworzy, ale cały czas to odwleka” – w rozmowie z EURACTIV.pl mówi Jerzy Buzek*.
 

Zapraszamy również do odsłuchania rozmowy:

https://soundcloud.com/user-235833575/jerzy-buzek-wywiad-euractivpl

 

Karolina Zbytniewska, EURACTIV.pl: …

Jaka polityka zagraniczna?

Nieco mniej jasne, przynajmniej jak dotąd, są priorytety Ursuli von der Leyen odnośnie polityki zagranicznej.

„W piątek wybieram się do Afryki z moją pierwszą wizytą poza granice UE” – powiedziała Niemka dziennikarzom, co można odczytywać jako symboliczny wyraz zwiększonego zainteresowania Europy kontynentem afrykańskim.

UE obiecała zwiększyć inwestycje w regionie, aby rozwinąć jego potencjał ekonomiczny oraz by powstrzymać napływ migrantów ekonomicznych z Afryki, którzy ryzykując życie próbują dostać się przez Morze Śródziemne do Europy.

Von der Leyen zapowiedziała, że odwiedzi stolicę Etiopii Addis Abebę, aby spotkać się z premierem tego kraju Abiy Ahmedem, który został w październiku nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla, a także z prezydent Sahle-Work Zewde – jedyną kobietą sprawującą taki urząd w Afryce.

Von der Leyen spotka się również z Moussą Fakim, przewodniczącym Komisji Unii Afrykańskiej, której siedziba mieści się w Addis Abebie.

Pokojowy Nobel dla Afryki

Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za 2019 r. Nagroda dla premiera Etiopii to przede wszystkim uznanie jego zasług w procesie pojednania z Erytreą – twierdzi Jędrzej Czerep z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

 

 

Komitet Noblowski przyznał nagrodę Abiy Ahmedowi …